رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: صادرات با کشور عراق از تعهدات ارزی معاف شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: تجار فعال در حوزه صادرات با کشور عراق از تعهدات ارزی معاف شوند.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: صادرات با کشور عراق از تعهدات ارزی معاف شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: تجار فعال در حوزه صادرات با کشور عراق از تعهدات ارزی معاف شوند.

شعبان فروتن بیان کرد: با توجه به اینکه صادرات کالا با کشور عراق به صورت ریالی است، بنابراین تعهدات ارزی باعث بروز مشکلاتی برای تجار و بازرگانان شده است.

وی ادامه داد: دولت گذشته بدنبال صدور قوانین و دستورالعمل های مکرر و گاها متناقض و غیرکارشناسی شده  باعث بروز مشکلاتی درحوزه تعهدات ارزی برای تجار شده است.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایلام افزود: قرار بود صادرکنندگان به  کشورهای عراق و افغانستان به سبب ریالی بودن معاملات از بحث تعهدات ارزی  معاف شوند.

فروتن تاکید کرد: اما صدور بخشنامه ها و دستورالعمل ها مکرر و متفاوت باعث سردرگمی تجار شد و اکنون بخشی از تعهدات ارزی برای تجار مشکل آفرین شده است.

وی اظهار کرد: تداوم تعلیق کارت های بازرگانی به سبب تعهد ارزی آثار منفی بر زنجیره تولید و صادرات دارد چرا که ادامه این وضعیت به عدم ریسک پذیری تجار و در نهایت  کاهش صادرات غیرنفتی منجر شود و تجار فعال به سبب این قوانین دست و پا گیر نمی توانند در چرخه صادرات فعالیت خود را ادامه دهند، و مجبور به صادرات کالاهای خود از طریق دلالان و ترخیص کاران می شوند.

وی تاکید کرد: انتظار این است که تجار فعال در حوزه صادرات با کشور عراق از تعهدات ارزی معاف شوند.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام همچنین بر ضرورت صدور کارت  بازرگانی شرکت های بزرگ در استان ایلام تاکید کرد وگفت: با توجه به اینکه شرکت های بزرگی  در استان فعالیت و از منابع استان استفاده  می کنند باید بخشی از منابع درآمدی آنها به استان برگشت داده شود.

فروتن همچنین با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که امروز در مرز مهران به مشکلی اساسی تبدیل شده اظهار کرد وگفت: براساس اظهار تجار، مرزبانی مهران با استقرار یک کانکس در ورودی کامیون های عراقی در ورودی مرز مهران نسبت به اخذ عوارض از کامیون عراقی برای ورود به محوطه تجاری اقدام می کند.

وی افزود: مرزبانی از هر کامیون مبلغ هزار دینار اخذ می کند که این روند باعث نارضایتی رانندگان عراقی شده است  و ادامه این روند باعث می شود که مسئولان عراقی نیز اقدام مشابهی داشته باشند و این اقدام منجر به افزایش قیمت تمام شده کالا در مرز مهران منجر خواهد شد.

استاندار ایلام نیز در این نشست نقش فعالان صادرکننده را در توسعه اقتصادی کشور بی بدیل دانست و گفت: دولت سیزدهم خود را ملزم به رفع دغدغه های صادرکنندگان می داند.

حسن بهرام نیا اظهار داشت: این نشست ها بسیار راهگشا و به واسطه همین جلسات خیلی از مسائل صادرات و استان حل و فصل می شوند و رونق بخشی به اقتصاد، تولید، سرمایه گذاری و بهره وری محور نشست گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است.

وی افزود: با توجه به موقعیت مرزی استان، ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات وجود دارد و با صادرات می‌توانیم شاهد رونق اقتصادی در استان باشیم‌.

استاندار ایلام با اعلام حمایت از حضور فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران در استان، گفت: ایلام مهیای حضور فعالان سرمایه گذاری، تجار داخلی و خارجی برای تولید و صادرات است.

بهرام نیا با تاکید بر فراهم بودن بسترها و ظرفیت های سرمایه گذاری در استان، یادآور شد: نیازمند هستیم بیش از گذشته از ظرفیت تجار داخلی و خارجی برای تحول اقتصادی در استان استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: امید است با همکاری دستگاه های اجرایی اقتصادی و اتاق بازرگانی شاهد ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در استان به منظور ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی باشیم.

استاندار ایلام با اشاره به فعالیت های اتاق بازرگانی گفت: اتاق بازرگانی استان کانون اصلی اقتصاد، صادرات، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال است.

بهرام نیا در بخش دیگری از سخنان خود افزود: هیچ محدودیتی زمانی برای برگزاری جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی برای هماهنگی در خصوص سرمایه گذاران به منظور رونق اقتصادی و اشتغالزایی در استان نداریم و مانعی در این راستا وجود ندارد.

معاون اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست هرگونه اخذ عوارض از فعالان اقتصادی نیازمند مصوبه قانونی است.

شهریار عباسی بیان کرد: اخذ مالیات از کامیون های عراقی باعث کندشدن روند صادرات و بروز مشکلاتی برای تجار می شود که باید از هرگونه اقدامی که منجر به کاهش صادرات می شود، جلوگیری کرد.

وی به مشکلات تعهدات ارزی برای تجار و بازرگانان اشاره و یادآور شد: ضرورت دارد که تجار و بازرگانانی که با ریال به عراق صادرات داشته اند، از تعهد ارزی معاف شده یا رسیدگی به وضعیت تعهد ارزی آنان به صورت ریالی محاسبه شود.

رئیس سازمان بازرسی استان ایلام نیز در این نشست گفت: تجار و فعالان اقتصادی که در سالهای گذشته به عراق صادرات داشته اند باید مستندات قانونی را در راستای ریالی بودن فعالیت خود ارائه کنند.

مهدی اصلانی کرچی افزود: نشست های مختلفی در زمینه وضعیت صادرکنندگان در خصوص تعهدات ارزی در استان برگزار شده که خروجی آن برای حل مساله به مقامات ارشد منعکس شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز گفت: عمده مشکلات تعهدات ارزی مربوط به سال 97 و 98 است.

رضا محمدرحیمی بیان کرد: برخی تجار و بازرگانان در سال های یاد شده در استان ایلام با مشکل مواجه هستند که برای آنان تعهد ارزی لحاظ شده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست گفت: صدور بخشنامه و قوانین در بخش تعهدات ارزی باعث سردرگمی تجار شده و اکنون به مشکلی جدی برای تجار تبدیل شده است.

فرج امیدی اظهار کرد: ضرورت دارد که در راستای حمایت از صادرکنندگان و تجار تصمیماتی اتخاذ شود که تجار فعال با کشورهای افغانستان و عراق به سبب ریالی بودن صادرات از تعهد ارزی معاف شوند.

مدیرکل گمرکات ایلام نیز در این نشست گفت: مرزهای مهران و خسروی برای ترانزیت کالا به عراق، سوریه  و لبنان در نظر گرفته شده اند.

روح اله غلامی بیان کرد: بنابراین ضرورت دارد که با توسعه زیرساخت ها و امکانات لازم مرز مهران برای توسعه روابط اقتصادی تقویت شود.

نماینده کارخانه سیمان ایلام نیز در این نشست با اشاره به اینکه کارت بازرگانی این کارخانه چهار ماه دیگر انقضا می شود، بنابراین برای تمدید کارت از طریق اتاق بازرگانی ایلام اقدام خواهند کرد.

نماینده شرکت پتروشیمی ایلام نیز در این نشست گفت: مراحل نامنویسی برای دریافت کارت بازرگانی این شرکت از طریق اتاق بازرگانی ایلام در دست اقدام است.

مصوبات:

در این نشست مصوب شد که استانداری به صورت مکتوب وضعیت اخذ عوارض توسط مرزبانی از کامیون های عراق را از طریق معاون امنیتی وزارت کشور را استعلام گیرد و تا زمان جواب استعلام از وزارت کشور، مرزبانی مهران هیچگونه عوارضی از کامیون های عراقی دریافت نکند.

مصوب شد که کارهای مربوط به تمدید کارت بازرگانی کارخانه سیمان و صدور کارت بازرگانی شرکت پتروشیمی از طریق اتاق بازرگانی ایلام با همکاری این دو شرکت هرچه زودتر عملیاتی شود.

همچنین تصویب شد که از طریق دبیرخانه ملی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی موضوع معافیت ارزی برای کشور عراق پیگیری شود و یا حداقل به صورت ریالی محاسبه شود.

مصوب شد آیین نامه اجرایی شرایط مورد نیاز برای صدور و کارت بازرگانی جهت اصلاح و بررسی مشکلات از طریق دبیرخانه ملی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی پیگیری شود.