رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: گردشگران سلامت و زیارت در این استان باید ساماندهی شوند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی این استان بر ضرورت ساماندهی گردشگران سلامت ، زیارت، سیاحت و تجارت در این استان تاکید کرد.

سیدمحمد موسوی نسب با بیان اینکه موضوع گردشگری یکی از مباحث اصلی برای تقویت اقتصادبه شمار    می رود گفت: استان ایلام یکی از قطب های گردشگری است که استفاده بهینه از این ظرفیت می تواند منجر به اشتغالزایی، رونق فضای کسب و کار و در نهایت رونق اقتصادی شود.

وی ادامه داد: برای توسعه بخش گردشگری استان ،ساماندهی و تهیه و تکمیل زیرساخت ها در حوزه های تجاری و مسافری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام افزود: مشکلات متعددی در ارتباط با تردد مسافرین ، زائران و تجار داخلی و خارجی که در مسیر رفت و برگشت از ایران به کشور عراق و بالعکس صورت می گیرد ، وجود دارد که به فضای مناسب خسارت می زند.

موسوی نسب افزود: مدیریت واحد مبتنی بر دستورالعمل و سیستمی اثربخش که در آن شرح وظایف، اختیارات و مسئولیت های ذینفعان به صورت شفاف مشخص شده باشد،  وجود ندارد.

وی محدود بودن ناوگان حمل و نقل (اتوبوس و سواری)، کهنگی و  فرسودگی ناوگان مسافربری ، پایین بودن نرخ بازدهی سرمایه گذاری بدلیل نازل بودن نرخ کرایه مصوب اتوبوس ها بدون نگاه واقعی به هزینه ، تعمیرات و استهلاک و نیز حجم سرمایه گذاری و نبود سیستم مرکزی ساماندهی مسافران از جمله مشکلات این بخش عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام نوسازی و تکمیل ناوگان حمل و نقل مسافری، ارائه تسهیلات مناسب و دراز مدت با نرخ پایین برای شرکت های مسافری، اجرای دستورالعمل گزینش رانندگان مطابق با شاخص های گردشگری و اصلاح دستورالعمل قیمت جابجایی مسافر مطابق هزینه های واقعی عنوان کرد.

موسوی نسب جلوگیری از قیمت های دستوری، جاگذاری مناسب دفتر ساماندهی دفاتر گردشگری و تهیه شرح خدمات برای سیستم های ارائه خدمات مطلوب با همکاری همه ذینفعان و واگذاری آن به شرکت دارای صلاحیت از طریق مزایده را از دیگر پیشنهادات برای توسعه این بخش عنوان کرد.

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور سرمایه گذاری استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت های گردشگری این استان برای پذیرش گردشگری سلامت تاکید کرد.

جمیل شوهانی گفت: استان ایلام به سبب اینکه در جوار کشور عراق قرار دارد می تواند از مزایای جذب گردشگری سلامت بهره مند شود.

وی ادامه داد: تقویت بخش گردشگری سلامت می تواند زمینه ساز اشتغال پایدار و رونق اقتصادی منطقه شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست گفت: دفاتر گردشگری با هدف ارائه خدمات مطلوب به گردشگران باید صفر تا صد کار را به عنوان متولیان ساماندهی این بخش بر عهده گیرند.

فرج امیدی اظهار کرد: استان ایلام شرایط مطلوبی در حوزه گردشگری دارد که باید با تقویت توانمندی ها و بروز رسانی امکانات بتواند در راستای توسعه همه جانبه گردشگری فعالانه اقدام کند.

وی ادامه داد: بخش خصوصی نیز از هرگونه اقدامی که منجر به توسعه بخش گردشگری شود، استقبال می کند.

نماینده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام نیز در این نشست گفت: 50 دفتر گردشگری در استان ایلام فعال دارند.

مومنی بیان کرد: مهم ترین رویکرد وزارت میراث فرهنگی تقویت جایگاه و استفاده بهینه از ظرفیت های دفاتر گردشگری است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست تاکید کرد: مصوبات شورای گفت وگو از اهمیت ویژه ای برخودار است.

رضا محمد رحیمی پیشنهاد کرد، زمان بندی و متولی اجرای مصوبات شورا گفت و گوی دولت و بخش خصوصی باید مشخص شوند.

نماینده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام نیز در این نشست گفت: هوشمندسازی سامانه ها برای استفاده بهینه از ناوگان حمل و نقل درحال اجراست.

اخلاقی افزود: تلاش شده که این سامانه بتواند کلیه مراحل پذیرش گردشگران را از صفر تا صد مشخص و رصد کند.

در این نشست نمایندگان دفاتر گردشگری، حمل و نقل جاده ای و دانشگاه علوم پزشکی مباحث و مشکلات فراروی حوزه کاری خود را مطرح کردند.

مصوبات:

در این نشست مصوب شد، پیشنهادات و راهکارهای لازم در خصوص ساماندهی دفاتر گردشگری برای جذب گردشگران سلامت در مرز مهران در کمیته راهبردی گردشگری استان در قالب نشست شورای گفت وگو  مطرح شود.

مصوب شد که تقویم زمان بندی برگزاری جلسات شورای گفت و گو در سال 1402 توسط اتاق بازرگانی ایلام تهیه و تنظیم قرار گیرد تا متناسب با آن هر ماه یک جلسه برگزار شود.

در این نشست مصوب شد دستگاه های اجرایی یک موضوع در زمینه قوانین، دستورالعمل و رویه های اجرا را برای قرار گرفتن دستور کار جلسات به دبیرخانه شورای گفت وگو ارائه دهند.

مصوب شد که هر سازمان یک کارشناس ثابت برای شرکت در جلسات کمیته کارشناسی را به دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام معرفی کنند.