رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: بازارچه های جدید مرزی بین استان ایلام با عراق ایجاد و فعال شوند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: تلاش می شود که با همکاری مسئولان دولتی و بخش خصوصی بازارچه های جدید مرزی بین این استان با کشور عراق ایجاد و فعال شوند.

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه ای وزیر کشور برگزار شد بیان کرد: اکنون ایجاد سه بازارچه مهم و تاثیرگذار شامل هلاله شمالی، چیلات و چنگوله در نوار مرزی با کشور عراق در دست پیگیری است.

وی اظهار کرد:  انتظار می رود که در رایزنی با مقامات استان های مرزی همجوار در کشور عراق زمینه لازم برای سرعت بخشی به راه اندازی بازارچه های چیلات و چنگوله نیز  فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام افزود: راه اندازی این بازارچه ها به عنوان پشتیبان مرز بین المللی مهران در توسعه صادرات، ایجاد اشتغال پایدار، رونق مرزی و استفاده بهینه از واحدهای تولیدی نیز فراهم می شود.

وی به دستور دوم جلسه مبنی بر ایجاد شهرک های صنعتی مشترک بین ایران و عراق در نوار مرزی اشاره و بیان کرد: ایجاد شهرک های مشترک بین دو کشور جزو رویکردهای اساسی است که می تواند به گسترش روابط با کشور عراق منجر شود.

فروتن افزود: ایجاد این شهرک های مشترک جزو کارهای مثبتی است که می توان نسبت به تامین بازار هدف مورد نیاز کشور همسایه اقدام کرد.

وی استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی، تسخیر بازار هدف کشور عراق،گسترش روزافزون تولید و صادرات کالا به کشور همسایه، ایجاد فضای کسب و کار و اشتغال جدید در نوار مرزی، ثبات و امنیت مطلوب و در نهایت رونق اقتصادی در مرز از جمله مزایای این طرح است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام به دیگر دستور جلسه مبنی بر شتاب بخشی در ایجاد مناطق آزاد تجاری و  ویژه اقتصادی مهران اشاره و تاکید کرد: ایجاد منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در مرز مهران استان ایلام آثار مثبتی را بر اقتصاد استانی و ملی از جمله توجیه‌پذیری بسیاری از صنایع در استان با گسترش بازارهای هدف و ایجاد تقاضای انبوه و رشد تجارت کالاها و خدمات به‌جا می‌گذارد.

فروتن احداث این منطقه با توجه به  مرز مشترک با کشور همسایه، داشتن امنیت مطلوب و روابط بین مناطق مرزی به سبب ارتباط های فامیلی و همچنین با توجه به اینکه مرز بین‌المللی مهران کانون اصلی تردد زوار و صادرات کالا به کشور عراق است می‌تواند روند صادرات ایران به کشور عراق و سایر کشورهای منطقه را گسترش دهد.

وی گفت: تقویت اقتصاد استانی و ملی با ایجاد منابع درآمدی جدید، گسترش تبادل تجاری با سطح گسترده‌تر، ارتقای سطح معیشت استان و مناطق مرزنشین به‌منظور افزایش همگرایی در راستای منافع و امنیت ملی،  افزایش میل ماندگاری مردم در مرزها و افزایش ضریب امنیت در مناطق مرزی را ازجمله مهم‌ترین مزایای احداث مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در استان ایلام است.

وی به دیگر دستور نشست مبنی بر ضرورت از سرگیری پرداخت جوایز صادراتی به تجار و بازرگانان اشاره و بیان کرد: با توجه به ریسک ناشی از تجار و بازرگانی ضرورت دارد که مشوق های خاصی برای تجار و بازرگانان در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام اظهار کرد: یکی از کارهای مطلوبی که در گذشته برای جبران بخشی از ریسک پذیری صادرات به منظور حمایت از تجارت اجرایی شد، پرداخت جوایز صادراتی بود که متاسفانه چند سالی بوده این موضوع به فراموشی سپرده شده است.

فروتن گفت: دولت درصدی از ارزش کالای صادراتی را به منظور حمایت از تجار و بازرگانانی به کشورهای هدف در قالب جوایز صادراتی پرداخت می کرد که امیدواریم این بسته های تشویقی با هدف حمایت از فعالان اقتصادی اجرایی شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور با بیان اینکه تولیدکنندگان امروز سربازان مقابله با جنگ اقتصادی دشمن هستند، گفت: دولت بدون مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاران این بخش نمی تواند کشور را اداره کند و البته باید بر مدار قانون خواسته های بخش خصوصی و تولیدکنندگان پیگیری شود. 

محسن کوشش تبار اظهار کرد: با تایید رییس جمهور، ستاد تسهیل و رفع موانع در سطح ملی یک جلسه خاص هر استان برگزار و مشکلات احصا و در آن جلسه در سطح ملی مطرح، پیگیری و اقدام می شود.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت حوزه کشاورزی و نقش شرکت های دانش بنیان در توسعه زیربخش‌های کشاورزی، افزود: دولت در حوزه کشاورزی با آغوش باز پذیرای شرکت های دانش بنیان است.

معاون وزیر کشور یادآور شد: شورای دولت و بخش خصوصی به معنای یک پارلمان متشکل از بخش خصوصی و تولیدکنندگان است و در این میان بانک ها پنجه قوی مالی استاندار و پیشران حرکت        استان های خود هستند و با افزایش وسعت میزان و میدان عملکرد بانک ها در استان ها برخی محدودیت های خاص موجود برداشته می شود.

به گفته کوشش تبار ،شورای بخش خصوصی و دولت ، محلی مناسب برای ایده پردازی های سرمایه گذاران و ارائه راهکارهای عملیاتی توسعه استان هاست و در استان ایلام نیز مجموعه استانداری و دستگاه های مرتبط همپای بخش خصوصی هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور به موضوع مرز مهران اشاره کرد و گفت: مرز بین المللی مهران اکنون در عرصه مراودات تجاری، تولید و رونق اقتصادی بالنده شده است.

کوشش تبار توجه به معیشت مرزنشینان را از اولویت های مهم دولت سیزدهم برشمرد و یادآور شد: استان ایلام در این زمینه ظرفیت های بسیار فوق العاده ای دارد.

معاون اقتصادی وزیر کشور بزرگترین سرمایه ایلام را هم افزایی، همدلی، تاب آوری و عملکرد جهادی مدیران استان برشمرد و اضافه کرد: ایلام دارای فضایی امیدوار کننده و با نشاطی در زمینه ارتباط موثر بخش خصوصی با مسئولان است.

کوشش تبار تاکید کرد: تلاش و همت مسئولان استان حرکت به سمت حل مشکلات تولیدکنندگان و سرمایه گذاران است و ایلام در عرصه نفت و گاز در آینده افقی روشن دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور وضعیت حرکت رو به جلو در استان با توجه به طرح مشکلات بخش خصوصی در این گونه جلسات را مثبت ارزیابی و پیشنهاد کرد: بخش خصوصی ابتدا مشکل واحد خود را در سطح فرمانداری شهرستان متبوع مطرح و پیگیری کند.

به گفته وی مشکلات باید در سطح شهرستان ها و توسط فرمانداران پیگیری و مرتفع شود ، فرمانداران نقش مهمی در تسهیل امور مرتبط با حوزه های اقتصادی دارند و یکی از ملاک های ارزیابی فرمانداران و مدیران همین تأثیرگذاری و پیگیری مسایل و مشکلات حوزه تولیدکنندگان است.

 

استاندار ایلام نیز در این نشست با قدردانی از تلاش های انجام شده مدیران حوزه اقتصادی استان، گفت: مجموعه مدیران اقتصادی استان برای توسعه و پیشرفت  همدل و همراه هستند.

حسن بهرام نیا افزود: از هیچ تلاشی برای توسعه اقتصادی استان دریغ نمی شود و با همه ظرفیت از حضور سرمایه گذاران در بخش مختلف در ایلام استقبال می شود.

استاندار ایلام به ظرفیت‌های استان در بخش ها و حوزه های مختلف اشاره کرد و افزود: ایلام در آینده نه‌چندان دور از استان‌های برخوردار کشور خواهد بود.

وی به مشکلات و مسایل تولید کنندگان در این نشست اشاره و خاطرنشان کرد: سخنان و پیشنهادات بخش‌خصوصی با دقت شنیده شد و برای همه این مشکلات چاره‌اندیشی می شود و حامی تولید ‌‌کنندگان خواهیم بود.

استاندار ایلام گفت: صدای چرخ دنده‌های صنعت در استان به گوش می رسد و پیام آن این است که یک حرکت رو به جلو با گام های استوار آغاز شده است و با هدف‌گذاری انجام شده پیش بینی می‌شود این استان از استان‌های برخوردار خواهد بود.

بهرام‌نیا با بیان اینکه این گونه بازدید‌ها و نشست‌ها با نیت کارآفرینی،گره گشایی و توسعه استان خواهد بود، تاکید کرد:  تلاش می شود که با همکاری و همراهی بیش از پیش زمینه لازم برای تقویت توانمندی ها فراهم تر شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست به بازدید معاون وزیر از طرح های اقتصادی استان اشاره کرد و گفت: متناسب با رفع مشکلات طرح های اقتصادی در بخش های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و اقتصادی استان مصوبات خاصی اجرایی خواهد شد.

شهریار عباسی بیان کرد: تلاش می شود که خروجی ستاد رفع موانع استان با پیگیری حوزه امور هماهنگی و امور اقتصادی وزارت کشور به رفع مشکلات تولیدگران استان منجر شود.

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: ۷۰ درصد پروژه های صنعتی در دست احداث این استان هم اکنون بیش از ۶۰ درصد پیشرفت دارند و تعدادی از آنها امسال افتتاح خواهد شد.

رضا محمدرحیمی افزود:  افزون بر ۸۰ هزار میلیارد تومان طرح صنعتی در حال احداث وجود دارد که ۷۰ درصد آنها دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد هستند.

وی پروژه های صنعتی و مهم در دست احداث استان را امیدبخش دانست و افزود: با راه اندازی و بهره برداری از این طرح ها چهره استان از نظر اقتصادی و به تبع آن اجتماعی دگرگون خواهد شد.

مدیرکل گمرک استان ایلام نیز در این نشست گفت: مرز بین المللی مهران از نظر صادرات در سال گذشته رتبه نخست را بین ۱۲ مبادی خروجی به کشور عراق (مرز زمینی) کسب کرد.

روح اله غلامی با اشاره به میزان کالاهای صادراتی از مرز مهران در سال گذشته، بیان کرد: سال ۱۴۰۱ مجموع صادرات از گمرکات استان ایلام بیش از سه میلیون و ۲۵۹ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۶۰۹ میلیون دلار بوده است.

وی یادآور شد: این‌ میزان صادرات از لحاظ وزن ۴۴ درصد و ارزش ۳۹ درصد رشد را نشان می دهد که این مقدار صادرات یک رکورد جدید در تمام سالیان فعالیت گمرک است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست بر ضرورت حمایت همه جانبه از تجار و بازرگانان برای توسعه فعالیت های مرزی با کشورهای همسایه تاکید کرد.

فرج امیدی گفت: با وجود نوسانات ارزی، تحریم ها و مشکلات اما روند صادرات در مرز بین المللی مهران به کشور عراق مثبت بوده و این نشانگر این است که بخش خصوصی همواره پای کار بوده است.

وی ادامه داد: انتظار می رود که مشکلات فعالان بخش خصوصی به ویژه تجار و بازرگانان هر چه زودتر مرتفع شود.

مدیر اجرایی منطقه آزاد تجاری مهران نیز در این نشست گفت: برای ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است.

نورالدین رحیمی بیان کرد: کارهای لازم در راستای ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران آغاز شده که تلاش   می شود که با جذب سرمایه گذاری بیشتر زمینه سرعت بخشی در ایجاد این منطقه فراهم تر شود.

 

در این نشست نمایندگان بخش خصوصی استان ایلام در بخش های کشاورزی، تولیدی، صنعت و معدن و گردشگری مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند.

در این نشست مصوب شد: ظرف مدت 10 روز  طرح توجیه اقتصادی بازارچه مرزی مهران تهیه ، تدوین و با ارسال به حوزه امور هماهنگی اقتصادی وزارت کشور در اولویت پیگیری و اجرا قرار گیرد و به موازات رایزنی های دیپلماتیک با کشور عراق از طرق وزارت امور خارجه برای تسهیل در امور نیز انجام خواهد شد.

همچنین مصوب شد در ورودی شهرها نمایشگاه های  صنایع دستی و گردشگری و کارگاهها با همکاری شهرداری‌ها به ویژه در نقاط مرزی ‌پیگیری و در دستور کار قرار گیرد.

همچنین مقرر شد که خروجی نشست ستاد تسهیل استان ایلام برای رفع مشکلات بخش تولید در حوزه امور هماهنگی اقتصادی وزارت کشور مصوب و اجرایی شود.