استاندار ایلام: اتاق بازرگانی بازوی قوی دولت برای کسب درآمد، صادرات و اشتغالزایی است

استاندار ایلام در نشست با رئیس و اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام گفت: اتاق بازرگانی بازوی قوی و توانای دولت برای کسب درآمد، صادرات و اشتغالزایی است.

حسن بهرام نیا با بیان اینکه ظرفیت های زیادی در استان برای تسهیل در صادرات از مرز وجود دارد، افزود: انتظار ما این است، با توجه به تجارب و اندوخته های صادراتی و تجاری باید ایده های خاص در قالب گفت و گوی بخش خصوصی ارایه شود.

وی در ادامه به موضوع غرفه های تجاری در مرز مهران اشاره و بیان کرد: اهلیت مهم‌ترین فاکتور برای واگذاری غرفه‌های بازارچه های مهران به متقاضیان است و تمامی غرفه ها باید به افراد دارای اهلیت و واجد شرایط واگذار شود و ملاک تعیین میزان اجاره‌بها غرفه های بازارچه مهران اعلام‌نظر هیات ۵ نفره از  کارشناسان حقوقی است. 

استاندار ایلام با اشاره به کارهای انجام شده در خصوص ساماندهی و انضباط در بازارچه گمرک مهران افزود: با اهتمام همه اعضای شورای تامین و مدیران مرتبط عدالت در این بازارچه برقرار و نظم و انضباط نیز حاکم شد.

بهرام نیا افزود: مرز مهران جزو مرزهای مهم کشور محسوب می شود که بیشترین صادرات از آن به ثبت می رسد که در این راستا نقش تجار بسیار مهم است. 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست با بیان اینکه با تدابیر مدیریت ارشد استان جهش خوبی در صادرات از مرز بین المللی مهران شکل گرفته است، گفت: دیپلماسی اقتصادی   زمینه ساز جهش صادرات از مرز مهران شده است.

شعبان فروتن اظهار کرد: خوشبختانه دولت سیزدهم به بخش خصوصی اهمیت مطلوبی داده و این عامل به گسترش روابط اقتصادی در مرز بین المللی مهران به کشور عراق تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه استان ایلام به سبب همجواری با کشور عراق دارای شرایط مناسبی به منظور گسترش روابط با این کشور است، افزود: خوشبختانه جهش خوب و مناسبی در صادرات از مرز بین المللی مهران شکل گرفته است که این مهم نتیجه رایزنی های دیپلماسی متعدد با طرف های عراقی است که جای تقدیر و قدردانی دارد.

رییس اتاق بازرگانی استان ایلام با تاکید بر اینکه بخش خصوصی آمادگی کامل دارد تا در زمینه   فعالیت های اقتصادی و تجاری با دولت همکاری کند، یادآور شد: در استان هرجایی که احساس شود ما بتوانیم در حوزه بازار، تولید و تجارت کاری را جهت پیش بردن تحقق برنامه های دولت انجام دهیم دریغ نخواهیم کرد.

فروتن بیان کرد: با توجه به نامگذاری شعار سال به نام مهار تورم و رشد تولید ، تمام تلاش ما این است تا باری را از روی دوش دولت برداریم، در این راه دولت نشان داده که پشتیبان و حامی بخش خصوصی است و این رویکرد می تواند به همکاری دو جانبه نیز کمک شایانی کند.

وی ادامه داد: روند فعالیت های اقتصادی در مرز مهران با کشور عراق رو به گسترش بوده و فعالان بخش خصوصی روابط مطلوبی با تجار طرف مقابل دارند، به عنوان بخش خصوصی با تمام توان در خدمت مجموعه دولت در استان هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام تاکید کرد: دغدغه امروز تجار این است که غرفه های تجاری که تجار سالها در آنها فعالیت می کنند با نگاه حمایتی حضرتعالی همواره در اختیار آنها قرار گیرد و قرارداد آنها تمدید شود.

فروتن گفت: پیشنهاد ما این است که غرفه های تجاری جدید در مرز مهران با هدف ایجاد فضای جدید ایجاد شود.

فرج امیدی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست بر ضرورت تمدید غرفه های تجاری با تجار به منظور حمایت از صادرات غیرنفتی در مرز مهران تاکید کرد.

سعد حسینی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: تجاری که اکنون در غرفه های تجاری مستقر هستند، زحمات زیادی برای رونق بخشی به مرز مهران متحمل شده اند.

محمد ملکی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست خواستار حمایت همه جانبه از تجار به عنوان سربازان جبهه اقتصادی در راستای توسعه صادرات غیرنفتی شد.

سیدمحمد موسوی نسب دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز توجه به زیرساخت های مرز مهران را خواستار شد.

معاونان امور اقتصادی و پشتیبانی استاندار ایلام نیز در این نشست گزارشی از کارهای انجام شده برای غرفه های تجاری در مرز مهران ارائه کردند.

در این نشست مقرر شد ملاک اجاره‌بها غرفه های بازارچه مهران با نظر  هیات ۵ نفره کارشناسان حقوقی باشد و نظر کارشناسی آنها فصل الخطاب قرار گیرد.