‏‏

‏‏

یکشنبه, 18 ارديبهشت 1401 ساعت 05:40

رئیس اتاق بازرگانی: ایلام بدلیل همجواری با عراق دارای شرایط مطلوبی برای بهره برداری از منطقه آزاد تجاری است

18ordibehesht1401

 

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: این استان به سبب هم مرز بودن با کشور عراق دارای شرایط مطلوبی برای ایجاد و بهره برداری از منطقه آزاد تجاری در غرب کشور است.

شعبان فروتن در حاشیه معرفی رئیس منطقه آزاد تجاری مهران با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران یکی از مهم ترین مطالبه های جدی مردم استان به شمار می رود و در حال تحقق است.

وی ادامه داد: ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران فرصتی برای گسترش مرواده های خارجی و تحول اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه است.

فروتن افزود: اتصال ترانزیتی شهرستان مرزی مهران و گسترش پیوند بازرگانی باهمسایگان از جمله عراق و سوریه می تواند فرصت جدیدی را برای غرب کشور از طریق منطقه آزاد تجاری مهران فراهم کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: عراق مهم ترین شریک تجاری کشورمان است که ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران می تواند به عنوان پلی بین کشور با همسایگان در راستای توسعه فعالیت های صادراتی اقتصادی و تجاری  باشد.

فروتن اظهار داشت: نقش مردم استان ایلام در دوران دفاع مقدس بسیار پررنگ بوده و این استان درگیری مستقیم در جنگ تحمیلی با دشمن داشت  و امروز ضرورت دارد که با نگاه فرابخشی به توسعه این استان نگریسته شود.

وی تاکید کرد: استان ایلام سالیان متمادی است که با پدیده ریزگردها مواجه است و این موضوع تهدیدی جدی برای سلامت مردم و کسب و کار آنها به شمار می رود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام یادآور شد: انتظار این است که با برداشته شدن محدودیت ها در مناطق آزاد، مردم استان ایلام از مزیت منطقه آزاد تجاری به عنوان مرکزی برای رونق اقتصادی و اشتغال بهره مند شوند.

فروتن گفت: توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار برای کل استان از طریق سرمایه گذاری شرکت های توسعه ای و اقتصادی استان از دیگر انتظارات مردم منطقه است.

وی ادامه داد: از جمله مزیت های ایجاد منطقه آزاد، جلوگیری از فرار سرمایه و تقویت توانمندی های بومی مهران و استان، توجه و تمرکز بیشتر بر صنایع به ویژه  تقویت صنایع صادرات گرا در منطقه آزاد، تقویت زیرساخت ها و امکانات لازم برای بهره مندی بیشتر از منطقه آزاد در مهران از قبیل توسعه راه های ارتباطی وامکانات زیرساختی و تلاش برای راه اندازی فرودگاه در مهران است.

وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی ایلام به عنوان پارلمان بخش خصوصی از هرگونه اقدامی که منجر به توسعه فعالیت های منطقه آزاد تجاری مهران شود استقبال می کند و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذارنیست.

خواندن 132 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 خرداد 1401 ساعت 11:28