‏‏

‏‏

چهارشنبه, 07 ارديبهشت 1401 ساعت 10:42

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: بازارچه های سه گانه استان ظرفیت مطلوب برای توسعه صادرات هستند

7ordibehesht14011

 

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: بازارچه های سه گانه استان شامل هلاله شمالی، چیلات و چنگوله ظرفیت مطلوب برای توسعه صادرات هستند.

حسن بهرام نیا گفت: در صدد هستیم با کمک بخش خصوصی و با استفاده از تمام ظرفیت‌های مادی و معنوی استان نسبت به گشایش مبادی مرزی استان اقدام کنیم.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم مرزنشینان ما که پنج هزار خانوار در استان هستند از قبل مراودات مرزی فوایدی را به دست بیاورند.

وی اظهار کرد: در سال جاری نه و شش دهم درصد رشد اقتصادی برای استان در نظر گرفته شده است که چهار درصد آن مربوط به بهره وری و پنج و شش دهم درصد مربوط به بخش سرمایه‌گذاری است.

استاندار ایلام گفت: در سال گذشته ۱ میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار کالا از مرز مهران به کشور عراق صادر شد به گونه‌ای که این مرز در بین مرزهای ۱۲گانه کشور، مقام اول صادرات را به دست آورد.

وی با بیان اینکه با تلاش تیم مدیریتی استان بازارچه هلاله شمالی یافت و آرزوی دیرینه مردم این دیار محقق شد افزود: یکی از مصادیق کارهای جهادی موضوع هلاله شمالی بود و هم اکنون هم کارهای زیرساختی آن به صورت جهادی در حال انجام است.

استاندار ایلام گفت: اولین محموله از این مرز صادر شد و محموله های بعدی هم به زودی به کشور عراق صادر خواهد شد.

بهرام نیا افزود: فرایند قانونی ایجاد بازارچه هلاله شمالی نیازمند مصوبه هیات دولت است و روند قانونی آن در حال طی شدن است که خوشبختانه مسئولیت بازارچه‌ها با وزارت کشور است و این فرصت مناسبی برای این است که استانداری به عنوان متولی به این مقوله ورود پیدا کند تا زیرساخت‌ها را با کمک سایر دستگاه ها فراهم کند.

وی گفت: روند فعلی کمک می کند تا اخذ مجوز بازارچه هلالی شمالی از هیئت دولت در بازده زمانی کوتاه‌تری به نتیجه برسد.

وی اظهار کرد: در رابطه با مرز چیلات جلسه‌ای با نماینده ویژه استانداری میسان عراق خواهیم داشت و بعد از ماه رمضان هم برای پیگیری بازارچه چنگوله به واسط عراق سفر خواهیم کرد.

استاندار ایلام یادآور شد: از آنجا که ما رافع مشکلات بخش خصوصی هستیم از بخش خصوصی و صادرکنندگان انتظار داریم در راستای رونق بازارچه های مرزی استان فعالیت خود را دوچندان کنند و در راه اندازی بازارچه ها باید از توان و ظرفیت مرزنشینان استفاده شود.

وی در جمع بندی این بخش از سخنانش خواستار ورود تجار و بازرگانان عضو اتاق بازرگانی برای گسترش و رونق بازارچه هلاله شمالی شد و خاطر نشان کرد: سه بازارچه چنگوله چیلات و هلاله شمالی کارکرد استانی دارند تا از این ظرفیت ها در راستای منافع مردم استفاده شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در ابتدای این نشست بر ضرورت راه اندازی بازارچه های جدیدی بین استان ایلام با کشور عراق تاکید کرد.

شعبان فروتن گفت: با توجه به اینکه کشور عراق یکی از مهم ترین شریک تجاری با کشورمان است ضرورت دارد که فرصت های جدیدی در قالب ایجاد بازارچه های جدید برای توسعه صادرات با کشور همسایه ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: ایجاد بازارچه های هلاله شمالی، چیلات و چنگوله جزو مهم ترین اقدام های اساسی برای استفاده بهینه از ظرفیت های مرزی منطقه به شمار می رود که خوشبختانه با پیگیری و حمایت های همه جانبه مقامات ارشد استان کارهای مربوط به راه اندازی هلاله شمالی با طرف عراقی انجام شده و کار صادرات به صورت غیررسمی در آن انجام می شود.

وی اظهار کرد: اکنون ضرورت دارد که از این فرصت برای توسعه همه جانبه صادرات استفاده بهینه داشته باشیم.

7ordibehesht14012

رئیس اتاق ایلام مهم ترین مطالبات بخش خصوصی را در سه محور شامل، استفاده از ظرفیت مرزنشینان با هدف بهبود وضعیت معیشتی مردم مرز نشین با استفاده از کارت های مرزنشین و پیله وری، استفاده از ظرفیت شرکت مرزنشین چرا که این شرکت ها از حقوق ورودی گمرک معاف بوده و از معافیت صادراتی برخوردار هستند و تکمیل زیرساخت های لازم برای فعالیت صادراتی و واردات در مرز با هدف ورود تجار و بازرگانان در این بازارچه دانست.

فروتن تاکید کرد: امکانات خاصی در بازارچه هلاله شمالی برای ارائه خدمات به بازرگانان و فعالان اقتصادی برای سرعت بخشی در کار شامل ایجاد دفاتر تجاری و مجتمع های خدماتی و رفاهی و دیگر موارد مورد نیاز آنان باید دایر شود.

وی اظهار کرد: انتظار می رود که در رایزنی با مقامات استان های مرزی همجوار در کشور عراق نیز زمینه لازم برای سرعت بخشی به راه اندازی بازارچه های چیلات و چنگوله نیز فراهم شود.

وی افزود: با راه اندازی این بازارچه ها به عنوان پشتیبان مرز بین المللی مهران زمینه لازم برای توسعه صادرات، ایجاد اشتغال پایدار، رونق مرزی و استفاده بهینه از واحدهای تولیدی نیز فراهم می شود.

رئیس اتاق ایلام تاکید کرد: بخش خصوصی ضمن تقدیر از زحمات استاندار محترم برای راه اندازی بازارچه هلاله شمالی از هرگونه اقدامی که منجر به توسعه روابط اقتصادی با عراق شود استقبال می کند.

فروتن گفت: اتاق بازرگانی ایلام آمادگی دارد که شعبه ای در بازارچه هلاله شمالی در قالب کانکس و امکانات لازم برای ارائه خدمات مطلوب به صادرکنندگان دایر کند.

وی افزود: همچنین قرار است هیاتی متشکل از فعالان بخش خصوصی از استان دیاله عراق نیز در آینده نزدیک به دعوت اتاق بازرگانی ایلام با هدف رایزنی برای توسعه همکاری اقتصادی به این استان سفر کنند که در این زمینه هرگونه اقدام اطلاع رسانی خواهد شد.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: بازارچه هلاله شمالی به صورت موقت با دیاله عراق باز شده و کارها لازم برای قانونی شدن فعالیت این بازارچه از طریق هیات دولت در دست پیگیری است.

شهریار عباسی افزود: 220 هزار نفر از جمعیت مرزنشینان استان ایلام می توانند از مزایای بازارچه هلاله شمالی برای صادرات و واردات محدود با کشور عراق بهره مند شوند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست گفت: روند صادرات در مرز بین المللی مهران به کشور عراق مطلوب است که باید از این ظرفیت بیشتر استفاده شود.

فرج امیدی اظهار کرد: پارسال 9 میلیارد دلار کالا از 12 مرز رسمی بین ایران و عراق به کشور همسایه صادر شده که بشترین حجم آن مربوط به مرز بین المللی مهران است.

وی ادامه داد: با برداشته شدن محدودیت ها و ممنوعیت ها بر سر راه صادرات و افزایش بازارچه های بین استان ایلام و کشور زمینه مناسبی برای جهش صادرات فراهم می شود.

مدیرکل گمرکات استان ایلام نیز در این نشست گفت: یک میلیارد و 161 میلیون دلار کالا در سال 1400 از طریق مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.

روح اله غلامی بیان کرد: این میزان صادرات در مرز بین المللی مهران در بین مرزهای 12 گانه بین ایران و عراق رتبه اول را به خود اختصاص داده است و خوشبختانه اکنون کار صادرات با روند مطلوبی انجام       می گیرد.

مدیرعامل همیاری شهرداری ایلام نیز در این نشست گفت: کار تخلیه و بارگیری کالا نیز در مرز بین المللی مهران به کشور عراق انجام می گیرد.

ساغرچی افزود: تلاش شده که کارهای مربوط به صادرات به ویژه تخلیه و بارگیری در سریعترین زمان ممکن انجام شود.

قیصوری مدیرکل برنامه و بودجه استان ایلام نیز در این نشست گفت: اعتبارهای خوبی برای ایجاد و تقویت زیرساخت های بازارچه های هلاله شمالی، چنگوله و چیلات ظرف امسال در نظر گرفته شده است.

در این نشست به دستور دوم جلسه مبنی بر رفع مشکلات کارخانه سیمان ایلام پرداخته شد.

مدیر داخلی کارخانه سیمان ایلام در این زمینه گفت: کارخانه سیمان ایلام با مشکل قطعی برق و توقف تولید در تابستان و قطعی گاز کارخانه سیمان و جایگزین سوخت مایع (مازوت) که هزینه هنگفتی برای سیمان دارد مواجه است.

مشهدی افزود: دیگر مشکل این واحد تولیدی نیز تعرفه آب کارخانه بوده که تعرفه آب این کارخانه به صورت تجاری – خدماتی محاسبه می شود که در مقایسه با تعرفه صنعتی بسیار بالاست.

وی ابراز امیدواری کرد، زمینه لازم برای رفع مشکلات فراروی این کارخانه فراهم شود.

استاندار ایلام در ادامه به مسائل و مشکلات پیش روی کارخانه سیمان ایلام پرداخت و گفت: یکی از مطالبات به حق مردم جلوگیری از خام فروشی شرکتهای تولیدی در استان است.

بهرام نیا افزود: کارخانه سیمان ایلام باید تنوع تولید محصول را در نظر بگیرد.

وی اظهار کرد: شرکت های بزرگ استان باید به این سمت و سو حرکت کنند که تنوع محصول را داشته باشند زیرا هم اشتغال و هم زنجیره ارزش را به دنبال دارد.

استاندار ایلام گفت: متناسب با خدماتی که این شرکتها از استان دریافت می کنند در حوزه مسئولیت های اجتماعی وظایفی هم دارد که باید به انجام آن اهتمام ویژه ای داشته باشند این مطالبه عمومی از تمام صنایع و صنوف استان است.

بهرام نیا افزود: کمک به ایجاد زیرساخت ها، ایجاد فضای سبز، ساخت اماکن ورزشی و... از وظایف اجتماعی شرکت ها در استان است.

وی گفت: همان طور که در این وضعیت بی آبی به دنبال چرخیدن چرخ صنعت در استان هستیم در کنار آن انتظار داریم در بحث مسئولیت های اجتماعی و موضوع اشتغال در استان توجه ویژه‌ای داشته باشند و کارخانه سیمان ایلام باید به گونه ای برنامه ریزی کند که در بلندمدت برق مورد نیاز خود را از طریق ژنراتور تامین کند زیرا اگر بنابر قطع کردن برق باشد اولویت ما تامین برق خانگی خواهد بود.

وی افزود: با وجود اینکه تامین گاز خانگی در زمستان با با دشواری مواجه بود ما علیرغم تامین این نیاز توانستیم گاز مورد نیاز کارخانه سیمان را هم تامین کنیم تا متقبل هزینه های هنگفت تامین گاز از دیگر استان ها نشود.

در این نشست مقرر شد که جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی به صورت منظم و هر ماه یک نشست برگزار شود.

 

همچنین مصوب شد تا دریافت کد و تصویب بازارچه هلاله شمالی در هیات دولت برای اظهار و صدور کالا از مرز هلاله از کد گمرک مهران استفاده شود

خواندن 220 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 خرداد 1401 ساعت 11:28