‏‏

‏‏

شنبه, 07 اسفند 1400 ساعت 07:19

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در دیدار با رییس اتاق بازرگانی واسط عراق: روابط اقتصادی با عراق افزایش می یابد

7esfand14001

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: روابط اقتصادی و تجاری با کشور عراق با استفاده از ظرفیت های فعالان اقتصادی دو طرفه افزایش می یابد.

شعبان فروتن در جریان پذیرش و دیدار با رئیس اتاق بازرگانی واسط عراق و هیات همراه در استان ایلام بیان کرد: تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی استان ایلام اهتمام جدی به گسترش روابط اقتصادی و تجاری با واسط عراق دارند.

وی به مشکلات فراروی تجار و بازرگانان استان ایلام با کشور عراق اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه همه ساله در ایام محرم و صفر مرز بین المللی مهران به مدت 40 روز تعطیل می شود، ، انتظار این است مرزهای پشتیبان برای جلوگیری از صادرات بین دو استان ایلام و واسط فعال شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام عدم صدور روادید بلندمدت برای تجار به منظور بازاریابی در کشور همسایه و عدم اطلاع رسانی در ارتباط با تعطیلی مرز که باعث ضرر و زیان برای تجار ایرانی می شود را از مشکلات فراروی تجار و فعالان اقتصادی این منطقه عنوان کرد.

7esfand14002

فروتن برای رفع مشکلات تجاری دو طرفه پیشنهاد کرد: توسعه مرزها و بازارچه های مرز بین استان ایلام با کشور عراق به منظور توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان مهمترین شریک تجاری کشورمان مانند هلاله شمالی، چنگوله و چیلات در کوتاه ترین زمان ممکن راه اندازی شود.

وی با اشاره به تفاهم نامه اخیر بین استانداران ایلام ودیاله عراق افزود: انتظار این است که امکانات لازم از سوی مقامات عراق در مقابل بازارچه هلاله شمالی برای شروع فعالیت ها، در آنجا مستقر شود.

وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت شرکت های فنی مهندسی ایلام برای انجام پروژه های عمرانی استان های همجوار به ویژه واسط عراق در بخش راه، ساخت و ساز و سایر بخش های عمرانی تاکید کرد و افزود: پیمانکاران این استان آمادگی اجرای طرح های زیرساختی در عراق دارند.

7esfand14003

رئیس اتاق بازرگانی ایلام وضع تفاهم نامه تعرفه ترجیحی با کشور عراق که براساس آن گمرکات دو کشور مجاز به واردات از کشور مقابل بدون وضع تعرفه های مصوب و قانونی دو کشور می شوند و ایجاد زیرساخت های آزمایشگاه و کنترل کیفیت در مرز در جهت تسریع در کاهش زمان ترخیص کالاهایی که تاریخ مصرف محدود دارند را از دیگر انتظارات بخش خصوصی این استان با طرف عراقی عنوان کرد.

فروتن افزایش ساعت کاری گمرک عراق در جهت جلوگیری از رسوب کالا در مرز و تجهیز گمرک به ویژه افزایش دستگاه های ایکس ری و تشکیل کارگروه مشترک بین دو کشور با مشارکت مسوولان اقتصادی و گمرک و بخش خصوصی به صورت ماهیانه با هدف رفع مشکلات احتمالی در بخش تجارت را خواستار شد.

وی بر ضرورت اعلام محدودیت ها و ممنوعیت ها از سوی مسئولان عراقی 15روز قبل از اجرا به مقامات گمرک ایرانی تاکید کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام گفت: همچنین تلاش برای حذف ویزا یا صدور ویزای تجاری و امکان تردد تجار ایرانی در گمرک عراق به منظور بازاریابی و شرکت در نمایشگاه ها از سوی مسئولان عراقی نیز ضروری است.

فروتن ایجاد وحدت رویه در تعرفه های گمرکی در تمامی گذرگاه های مرزی کشور همسایه با کشورمان و ایجاد دفاتر تجاری دو طرفه با هدف گسترش همکاری های اقتصادی در استان ایلام و واسط عراق را خواستار شد.

رئیس اتاق بازرگانی واسط عراق نیز در این نشست گفت: تجار و فعالان اقتصادی عراق به ویژه استان واسط عراق از گسترش همکاری اقتصادی با کشور ایران و استان ایلام استقبال می کنند.

7esfand14004

محمد ضیاء حسین انصاف بیان کرد: روابط تجاری مطلوبی بین استان های واسط عراق و ایلام وجود دارد و ما هم تلاش می کنیم که این فعالیت های اقتصادی روز به روز بیشتر شود.

وی ادامه داد: رویکرد تجار واسط عراق معطوف به افزایش روابط اقتصادی و تجاری با بازرگانان استان ایلام است.

محمدضیاء حسین تاکید کرد: کلیه موارد درخواست شده در رابطه با مشکلات و پیشنهادات اتاق بازرگانی ایلام برای گسترش روابط دو طرفه از طریق مقامات استان واسط و دولت مرکزی عراق پیگیری خواهد شد.

خواندن 352 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 خرداد 1401 ساعت 11:30