‏‏

‏‏

دوشنبه, 02 اسفند 1400 ساعت 10:51

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: تعرفه خدمات صادرات در مرز مهران ساماندهی شود

2esfand14001

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی این استان بر ضرورت ساماندهی تعرفه خدمات صادرات در مرز بین المللی مهران تاکید کرد.

شعبان فروتن گفت: تعرفه خدمات باید متناسب با ارائه خدمات به تجار و بازرگانان برای صادرات باشد و امکانات مناسبی در مرز مهران در حوزه تخلیه و بارگیری، ساماندهی کارگران و بحث نظافت محوطه مرز ایجاد شود.

وی ادامه داد: بدون تردید با یکپارچه سازی مدیریت واحد به گمرکات بخش عظیمی از مشکلات فراروی بازرگانان حل و فصل می شود و با نظارت گمرک از هرگونه موازی کاری جلوگیری می شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلا م اظهار کرد: تعرفه خدمات در بخش تخلیه و بارگیری باید یکبار برای همیشه تعدیل و متناسب با وضعیت کار و به صورت شفاف باشد تا از هرگونه موازی کاری و بروز مشکلات در این بخش جلوگیری شود.

فروتن ساماندهی کارگران در مرز مهران را خواستار شد و گفت: باید کارگران در بخش های مختلف شناسایی شوند و متناسب با هر بخش کارگران برای انجام امور تعریف شده به کار گرفته شوند.

وی با بیان اینکه ظرفیت های مرز بین المللی مهران منحصر به فرد است و برای استفاده و بهره مندی از آن باید ساماندهی و برنامه ریزی منسجمی ارائه شود گفت: با توجه به اینکه مشکلاتی در بخش تخلیه و بارگیری بازارچه مرزی مشاهده شده نیاز است هرچه سریعتر این مسائل مرتفع شود.

فروتن یادآور شد: با توجه به امنیت قابل توجه مرز مهران ، افزایش مبادلات مرزی در دستورکار فعالان بخش خصوصی قرار دارد.

وی اضافه کرد: صادرات زمینه ساز تولید ، اشتغال و بهبود فضای کسب و کار است که باید توسعه یابد.

نماینده تجار در مهران نیز در این نشست گفت: فعالیت همیاری شهرداری در مرز بین المللی مهران باعث موازی کاری شده است چرا که امور مرزی باید توسط گمرکات انجام شود و همیاری فقط در حیطه بازارچه می تواند فعالیت داشته باشد.

عطااله محمدی بیان کرد: اکنون تجهیزات و ماشی آلات بکارگرفته توسط پیمانکار که زیرنظر همیاری فعالیت می کند ناکافی و فرسوده است و جوابگوی نیاز واقعی نیست.

وی ادامه داد: اخذ پول اضافی از تجار ایرانی و عراقی توسط رانندگان لیفتراک و جرثقیل نیز از دیگر مشکلات است که این رویه باعث هزینه اضافی بر صادرات می شود.

مدیرعامل همیاری شهرداری ایلام نیز در این نشست گفت: اکنون 10 دستگاه لیفتراک و 6 دستگاه جرثقیل در مرز مهران برای کار تخلیه و بارگیری کالا فعال است.

ساغرچی بیان کرد: اکنون روزانه حجم صادرات کالا به بیش از 600 کامیون افزایش یافته که هیچگونه مشکلی در این زمینه برای تعلل در کار وجود ندارد.

وی اظهار کرد: افزون براین کار پاکسازی محوطه نیز توسط کارگران در مرز مهران انجام می گیرد و تلاش شده که بتوانیم کارگران را در بخش های مختلف ساماندهی کنیم.

مدیرکل بازرسی استان ایلام نیز در این نشست گفت: باید با برنامه ریزی مناسب تلاش شود که تجهیزات و امکانات بهتری توسط شرکت های پیمانکاری در حوزه تخلیه و بارگیری بکار گرفته شود.

اصلانی بیان کرد: ضرورت دارد که در بخش های مختلف در حوزه تعرفه ها، شفاف سازی شود تا از هرگونه دریافت وجه اضافی جلوگیری شود.

مدیرکل تامین اجتماعی ایلام نیز در این نشست گفت: این سازمان از ساماندهی کارگران برای جلوگیری از پیامدها و مشکلات ناشی از عدم بیمه و درمان استقبال می کند.

سهیلا ملکشاهی افزود: این سازمان با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصمم است که در راستای سوق دادن شرکت های پیمانکاری برای کارگران در مرز مهران اقدام کنند.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی ایلام در این نشست بر ضرورت مدیریت یکپارچه گمرکات در مرز مهران تاکید کرد.

قدرت فیض الهی گفت: فعالیت بازارچه در مرز بین المللی مهران غیرقانونی است و باید مدیریت گمرکات در مرز می تواتد از هرگونه بروز مشکلات در بخش تخلیه و بارگیری، ساماندهی کارگران و دیگر مشکلات جلوگیری کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام نیز در این نشست گفت: ایجاد تعاونی های کارگری می تواند در مرز مهران مشکلات کارگران را برطرف کند.

نورالدین الیاسی از آمادگی این اداره برای ایجاد واحدهای تعاونی به منظور ساماندهی کارگران در مرز مهران خبر داد.

مدیرکل گمرکات استان ایلام نیز بکارگیری مدیریت واحد در مرز مهران را خواستار شد.

روح اله غلامی افزود: گمرکات استان ایلام آمادگی کامل دارد که کلیه امور را در صورت واگذاری مدیریت یکپارچه در مرز اعمال کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام نیز در این نشست به موضوع ساماندهی کارگران در مرز و بازارچه مهران اشاره و تاکید کرد نیاز است ساماندهی طبق قانون انجام و حقوق کارگر و دولت لحاظ شود.

شهریار عباسی گفت: اگر قرار است سازمان همیاری ارائه خدمت کند، باید همه خدمات را خودش انجام دهد نه آن را به پیمانکار دیگر واگذار کند.

وی ادامه داد: این واگذاری ها موجب ایجاد فساد می شود و نیاز است برای ساماندهی آن کمیته ای تشکیل و پیگیری صورت گیرد.

وی یادآور شد: بر اساس اعلام مقامات همیاری شهرداری تعرفه خدمات در بازارچه ها بر اساس مصوبه سال ۹۴ است که باید بروزرسانی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام اظهار داشت: ابتدا در کارگروه توسعه صادرات باید یک اقدام کارشناسی در خصوص تعیین تعرفه انجام و مکاتبات برای تغییر قیمت در هیات دولت انجام شود.

عباسی با تاکید بر ساماندهی وضعیت کارگران و خدمات در بازارچه مرزی مهران گفت: کارگران باید لباس متحدشکل داشته باشند و حقوق آنها به درستی رعایت شود.

وی از اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی و اداره کل تامین اجتماعی استان خواست برای بیمه کارگران و رسیدن کارگران به حقوق خودشان پای کار بیایند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: نگاه دولت به بخش خصوصی نگاه رفع موانع و مشکلات این بخش است.

2esfand14002

عباسی افزود: حوزه تجارت و صادرات یکی از زیر مجموعه های حوزه اقتصادی است که شورای        گفت و گوی دولت و بخش خصوصی این زمینه را برای بررسی مشکلات و موانع فراهم می کند.

وی اظهار داشت: وظیفه شورا احصا موانع و رفع آنها برای بهبود فضای کسب و کار در بخش خصوصی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام به دستور دوم جلسه مبنی بر رسیدگی به مشکلات ترافیکی شهر ایلام ناشی از وجود مشاوران خودرو اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد که در این نشست تصمیم لازم در راستای جلوگیری از ترافیک و ساماندهی مشاوران خودرو و نحوه فعالیت آنها مشخص شود.

رئیس اتاق اصناف ایلام در این نشست گفت: خیابان های 24 متری اشرفی اصفهانی و ولیعصر در شهر ایلام محل اصلی مشاوران خودرو است که زمینی در میدان قرآن برای ساماندهی این قشر با عنوان شهرک خودرو در نظرگرفته شده است.

یونس حواسیان بیان کرد: این درحالی است که شهرک خودرو ایلام تاکنون ایجاد نشده و پروسه واگذاری زمین طولانی شده و کل زمین این شهرک به بازار میوه و تره بار واگذار شده است.

وی ادامه داد: مهم ترین مشکل مشاوران خودرو شهر ایلام این است که شورای ترافیک استان علاوه بر مخالفت با تمدید پروانه کسب، اجازه هیچگونه پروانه جدیدی نیز برای فعالان این بخش صادر نمی کند.

رئیس اتحادیه مشاوران خودرو ایلام نیز در این نشست گفت: ما هم معتقدیم که بخش عمده ای از ترافیک شهر در مناطق 24 متری ولیعصر و اشرفی اصفهانی ناشی از وجود بنگاهداران خودرو است اما نباید از فعالیت قانونی این قشر ممانعت به وجود آورد.

رحیم عبدی افزود: چنانچه شهرک خودرو در شهر ایلام راه اندازی شود بخشی از این بنگاهداران قطعا فعالیت خود را در آنجا انجام خواهند داد اما در شرایط کنونی که هیچ جایی مشخص نشده نباید شورای ترافیک از تمدید و صدور پروانه جدید جلوگیری کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: 8 هکتار زمین در گذشته برای ایجاد بازار میوه و تره بار و ایجاد شهرک خودرو در شهر ایلام در نظر گرفته شده بود.

رضا محمدرحیمی افزود: اکنون کارهای مربوط به بازار میوه و تره بار انجام شده و قرار شده که زمین دیگری برای مشاوران خودرو در نظر گرفته شود.

نماینده پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام نیز در این نشست گفت: حقوق شهروندان توسط مشاوران خودرو رعایت نمی شود و این قشر خودروهای خود را در پیاده رو نیز مستقر می کنند.

ولی محمدی فر افزود: شورای ترافیک و پلیس راهنمایی و رانندگی با فعالیت قانونی مشاوران خودرو مشکل ندارد اما نباید آنها با ایجاد گره های ترافیکی و بروز مشکلات برای مردم مزاحمت ایجاد کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر ایلام نیز در این نشست خواستار ساماندهی مشاوران خودرو شد.

سعید انوری گفت: باید تلاش شود که هم ترافیک کاهش یابد و هم اینکه مشاوران خودرو که فعالیت قانونی   می کنند پروانه آنها تمدید شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام نیز گفت: با ساماندهی صنوف مزاحم هم حقوق عابرین پیاده و هم حقوق صنوف رعایت می شود.

عباسی با انتقاد از روند کند اجرای طرح نمایشگاه خودرو و میدان میوه و تره بار استان اظهار داشت: با توجه به عدم وجود زمین مناسب هشت هکتار به میدان میوه و تره بار اختصاص یافته و برای ایجاد شهرک خودرو به فکر زمین از منابع ملی باید باشیم.

وی خواستار تشکیل جلسه ای با حضور دستگاه های ذیربط برای تعیین تکلیف میدان میوه و تره بار و نمایشگاه خودرو مرکز استان شد.

مصوبات:

در این نشست مصوب شد که کمیته ای در فرمانداری مهران با هدف ساماندهی کارگران تشکیل و اقدام های لازم را در این زمینه داشته باشد.

مصوب شد که کمیته ای برای نظارت بر فعالیت های حوزه تخلیه و بارگیری و ساماندهی کارگران با محوریت معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام تشکیل شود.

همچنین تصویب شد با ساز و کارهای لازم، مدیریت واحد در مرز مهران به منظور جلوگیری از موازی کاری به گمرکات واگذار شود و گمرکات نیز صفر تا صد کار مرزی را نظارت کند.

مقرر شد که کمیته ای به منظور تعرفه گذاری جدید نرخ خدمات در مرز متشکل از دستگاه های متولی شامل استانداری، اتاق بازرگانی، گمرکات، فرمانداری مهران و دیگر دستگاه های مرتبط تشکیل شود.

همچنین تصویب شد که شورای ترافیک نسبت به تمدید پروانه فعالیت مشاوران خودرو که دارای پارکینگ و با حفظ مسائل مربوط به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به مدت یکسال اقدام کند تا در این مدت نسبت به وضعیت تامین زمین برای ساخت شهرک خودرو پرداخته شود.

خواندن 359 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 خرداد 1401 ساعت 11:30