‏‏

‏‏

شنبه, 03 مهر 1400 ساعت 06:45

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست با وزیر صنعت، معدن و تجارت: شهرک صنعتی مشترک بین ایران و عراق در استان ایلا م ایجاد شود

3mehr14003

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در جریان نشست با وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار ایجاد شهرک صنعتی مشترک بین ایران و عراق در مرزهای رسمی این استان شد.

شعبان فروتن بیان کرد: ایجاد شهرک صنعتی مشترک می تواند فرصت مطلوبی را برای تامین مایحتاج بازار عراق، اشتغال، ارزآوری و رونق فضای کسب و کار بین این استان و طرف مقابل ایجاد کند.

وی ادامه داد: بخش خصوصی استان ایلا م از هرگونه اقدامی که منجر به توسعه اقتصادی در زمینه های مختلف شود، استقبال می کند.

رئیس اتاق ایلام همچنین خواستار تدوین بسته های حمایتی به منظور مشوق سرمایه گذاری برای استان های کمتر توسعه یافته مانند استان ایلام شامل معافیت ها و همچنین پرداخت وام های بلندمدت به سرمایه گذاران در بخش تولید شد.

فروتن افزود: پرداخت وام های کم بهره و بلندمدت به بخش تولید با هدف حمایت از آنها نیز ضرورت دارد چرا که تقویت زنجیره تولید می تواند در اشتغال، صادرات و رونق اقتصادی تاثیرگذار باشد.

وی همچنین تقویت و حمایت از تجار و بازرگانان را خواستار شد و گفت: این استان دارای بهترین شرایط برای افزایش مراوده های تجاری با کشور عراق است که باید با بکارگیری امکانات و حمایت از تجار زمینه لازم برای تحقق این مهم بیش از پیش فراهم شود.

3mehr14004

فروتن پرداخت جوایز صادراتی ، کاهش ریسک ناشی از صادرات و حمایت واقعی از تجار و بازرگانان را جزو ضروری ترین نیازهای واقعی بخش تجارت عنوان کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست حمایت ویژه از فعالان اقتصادی در بخش های مختلف تولید، صنعت، معدن، تجارت و اصناف را جزو رویکردهای اساسی این وزارت دانست.

سیدرضا فاطمی امین گفت: نقش این وزارتخانه بیشتر تسهیل گری و حمایت از فعالان اقتصادی در بخش های مختلف است.

وی ادامه داد: این وزارتخانه از ایده های نو که منجر به توسعه همه جانبه بخش های مختلف تولیدی، توزیعی، معدنی، صادرات، اصناف و بازار باشد، استقبال می کند.

فاطمی امین افزود: تلاش می شود که با همکاری بخش خصوصی زمینه مناسبی برای بهره برداری از ظرفیت ها در زمینه های مختلف فراهم شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلا م نیز در این نشست گفت: مرز مهران دارای ظرفیت مطلوبی برای توسعه روابط اقتصادی با کشور عراق است، که باید با حمایت از تجار و بازرگانان زمینه مناسبی برای جهش صادرات فراهم شود.

فرج امیدی افزود: انعقاد تفاهم در خصوص ترانزیت کالا و حمل یکسره کالا به عراق، اصلاح ارزش صادراتی کالا، صدور ویزای متعدد برای تجار و ایجاد بازارچه های جدید به عنوان پشتیبان مرز مهران از جمله مطالبات تجار و بازرگانان است.

رئیس نظام مهندسی معدن نیز در این نشست گفت: 88 واحد معدنی در این استان فعال است.

هدایت اسدی بیان کرد: این استان دارای معادن غنی است که با حمایت و فراوری آنها می توان شاهد تحولی عظیم در بخش اقتصادی منطقه بود.

فردین فیض الهی رئیس خانه معدن ایلا م نیز در این نشست هزینه بالای استخراج مواد معدنی، فرسودگی تجهیزات و عدم سرمایه در گردش را از مشکلات این بخش عنوان کرد و خواستار چاره اندیشی در این زمینه شد.

سعید شریفی معاون داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: 38 هزار و 500 واحد صنفی در این استان فعال است.

سعید شریفی افزود: ایجاد شهرک صنفی از جمله اقدام های اساسی در ایلام بوده که در اولویت قرار گرفته که نیازمند حمایت و پشتیبانی است.

خواندن 690 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 آبان 1400 ساعت 10:02