‏‏

‏‏

شنبه, 03 مهر 1400 ساعت 06:42

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در دیدار با رئیس کل گمرکات کشور: فعالیت صادراتی در مرز مهران با کشور عراق تقویت شود

3mehr14001

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست با رئیس کل گمرکات ایران بر ضرورت تقویت فعالیت صادراتی در مرز بین المللی مهران با کشور عراق تاکید کرد.

شعبان فروتن در این نشست که در تالار اجتماعات اتاق بازرگانی ایلام برگزار شد گفت: توسعه صادرات غیرنفتی جزو رویکردهای اساسی است که می تواند تحولی عظیم در عرصه اقتصادی ایجاد کند.

وی به مشکلات فراروی تجار و بازرگانان در مرز مهران در خصوص تداخل کاری در عرصه صادرات در مرز     بین المللی مهران اشاره کرد و افزود: درحالی که براساس قانون مدیریت واحد مرز بین المللی مهران به گمرکات محول شده اما تداخل کاری در مرز مهران در زمینه صادرات باعث اختلال در روند کار شده است که ضرورت دارد مدیریت واحد مرز یعنی صفر تا صد کار مربوط به صادرات به گمرکات واگذار شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام به کمبود غرفه تجاری در مرز مهران اشاره کرد و گفت: غرفه های تجاری موجود در مرز بین المللی مهران جوابگوی حجم فعالیت تجار نیست و باید افزایش یابد.

فروتن با بیان اینکه مشکلات مربوط به تعهدات ارزی به قوت خود باقی است و بیشتر تجار در این حوزه با مشکل مواجه هستند افزود: درحالی صادرات به کشور عراق ریالی بوده ، تعهدات ارزی باعث رویگردانی و همچنین بروز مشکلاتی برای ادامه فعالیت تجار و بازرگانان در مرز بین المللی مهران با عراق شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام، کوچک بودن محوطه تخلیه و بارگیری، یکسان نبودن تعرفه گمرکی در مرزهای عراق ، منوعیت برخی کالاها به کشور عراق را از دیگر مشکلات مرز مهران با کشور عراق عنوان کرد.

فروتن با بیان اینکه مشکل استاندارد بین المللی برای واردات کالا از سوی عراق نیز وجود دارد گفت: کشور عراق برای واردات کالا استاندارد شرکت های بین المللی را می پذیرد و همین عامل باعث شده که بررسی هرگونه کالایی توسط این شرکت های بین المللی زمان بر شود و بر روند صادرات تاثیرگذار باشد.

وی تاکید کرد: ایجاد کنسولگری عراق در ایلام و ایجاد دفاتر تجاری این استان در کشور عراق نیز می تواند پشتوانه مطلوبی برای توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق باشد.

فروتن پیشنهاد کرد: کارگروهی متشکل از نماینده معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه، گمرکات ، اتاق بازرگانی، وزارت صمت در مرزهایی همچنین مهران تشکیل شود تا مسائل و مشکلات مربوط به تجار به صورت ماهیانه پیگیری و مرتفع شود.

3mehr14002

رئیس کل گمرکات ایران نیز که همراه رئیس جمهوری به استان ایلا م سفر کرده است در این نشست تجارت و صادرات را موتور محرکه اقتصاد در دنیای کنونی توصیف کرد.

مهدی میراشرفی گفت: امروزه تجارت با استفاده از فناوری های روز و کارآمد باعث ایجاد فرصت های شغلی و رونق اقتصادی در بیشتر کشورهای پیشرفته شده است.

وی ادامه داد: بنابراین ضرورت دارد که ما هم با استفاده از فناوری های روز بتوانیم همگام با دیگر کشورها در عرصه اقتصاد نوین حرکت کنیم و اقدام هایی در این زمینه در دست اقدام است.

رئیس کل گمرکات ایران به تقویت فعالیت های الکترونیکی در گمرکات اشاره کرد و گفت: گمرک هر کجا و هر زمان از طریق تقویت سامانه های الکترونیکی در حال اجرایی شدن است.

میراشرفی به مباحث و مشکلات فراروی مرز بین المللی مهران اشاره کرد و یادآور شد: مدیریت واحد و یکپارچه در مرز بین المللی مهران را از طریق مقامات ارشد وزارت اقتصاد و دارایی و کارگروه اقتصادی پیگیری خواهد کرد.

وی اظهار کرد: توسعه و تجهیز گمرکات کشور به ویژه مرز بین المللی مهران نیز در دست بوده چرا که صادرات با کشور عراق از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رئیس کل گمرکات ایران قول مساعد داد که همه مشکلات و مباحثی را که در این نشست مطرح شده را از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی و گمرکات پیگیری کند تا منجر به نتیجه شود.

فرج امیدی رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست بکارگیری دیپلماسی اقتصادی برای استفاده از ظرفیت های مرزی با کشور عراق را خواستار شد و بر ضرورت تجهیز و توسعه زیرساخت های صادراتی توسط گمرک، اصلاح ارزش صادراتی و استفاده از ظرفیت های مرزی، ایجاد تفاهم نامه ترجیحی با کشور عراق در خصوص صادرات تاکید کرد.

سیدمحمد موسوی نسبت دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست اختیارات کم مسئولان عرافی در مقابل مرز مهران را جزو مشکلات اساسی دانست و گفت: دولت مرکزی عراق همه کاره است و مقامات ارشد ما باید مشکلات مرزی را از طریق دولت مرکزی کشور همسایه پیگیری کنند.

محمد ملکی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: طرح جامع گمرک باید تدوین شود به شرطی که تمامی فرصت های مطلوب برای بهبود فضای کسب و کار در حوزه صادرات در آن گنجانده شود.

اکبر ابراهیم نژاد دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست سخت گیری های بی مورد در خصوص صادرات را زمینه ساز رویگردانی تجار از تجارت دانست و گفت: صادرات باید محور فعالیت قرار گیرد تا شاهد تحول در عرصه اقتصادی باشیم.

فرزاد فیض الهی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز خواستار حمایت همه جانبه متولیان امر صادرات از تجار و بازرگانان شد و گفت: پشتیبانی از صادرکنندگان می تواند فرصت های مطلوبی را در عرصه اقتصادی بوجود بیاورد.

خواندن 220 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 مهر 1400 ساعت 07:15