‏‏

‏‏

یکشنبه, 17 مرداد 1400 ساعت 05:56

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در دیدار با هیات عراقی: ایجاد بازارچه های جدید بین ایلام با عراق زمینه ساز توسعه روابط اقتصادی است

17mordad14001

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام ایجاد بازارچه های جدید بین این استان با کشور عراق را زمینه ساز توسعه روابط اقتصادی دو طرفه عنوان کرد.

شعبان فروتن در جریان نشست مسئولان استان ایلام با رئیس پایانه های مرزی کشور عراق و هیات همراه گفت: بحث توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و عراق همواره جزو اولویت‌های کاری است و استانهای مرزی کشورمان اهتمام جدی به این موضوع برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری دارند.

وی ادامه داد: توسعه مرزها و بازارچه ها با کشور همسایه به منظور توسعه صادرات غیرنفتی مانند ایجاد بازارچه های هلاله شمالی، چنگوله و چیلات ضرورت دارد چرا که عراق یکی از مهم ترین شرکای تجاری و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

رئیس اتاق ایلام اظهار کرد: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم و تعطیلی مرز مهران انتظار این است در این فرصت مرز و بازارچه های جدید به عنوان پشتیبان مرز مهران برای جلوگیری از قطع صادرات فعال شوند.

17mordad14002

فروتن همچنین رفع مشکل عدم صدور روادید بلندمدت برای تجار و اطلاع رسانی در ارتباط با تعطیلی مرز از سوی عراق را خواستار شد.

وی ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزها با عراق به منظور توسعه روابط اقتصادی دو سویه و استفاده از سرمایه گذاری مشترک و وضع تفاهم نامه تعرفه ترجیحی با کشور عراق که براساس آن دو گمرک کشور مجاز به واردات از کشور مقابل بدون وضع تعرفه های مصوب و قانونی دو کشور می شود را خواستار شد.

رئیس اتاق ایلام ایجاد زیرساخت های آزمایشگاه و کنترل کیفیت در مرز در جهت تسریع در کاهش زمان ترخیص کالاهایی که تاریخ مصرف محدود دارند ، افزایش ساعت کاری عراق برای جلوگیری از رسوب کالا در مرز و اتجهیز گمرک عراق به ایکس ری را جزو ضروری ترین کارها در مرز عنوان کرد.

فروتن تشکیل کارگروه مشترک دو کشور با حضور مسئولان اقتصادی و گمرک و بخش خصوصی به صورت ماهیانه، تسهیل در صدور مجوزهای سرمایه گذاری، اعلام محدودیت ها و ممنوعیت ها 15روز قبل از اجرا به مقامات گمرک ایرانی، تلاش برای حذف ویزا یا صدور ویزای تجاری و امکان تردد تجار ایرانی در گمرک عراق و ایجاد وحدت رویه در تعرفه های گمرکی در تمامی گذرگاه های مرزی را خواستار شد.

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: بازگشایی گذرگاه های مرزی چنگوله، چیلات و هلاله شمالی افقی روشن پیش روی مردم دو کشور ایران و عراق خواهد گشود.

محمد نوذری با اشاره به ظرفیت ها و اشتراکات فراوان بین مردم دو طرف مرز گفت: ملت های ایران و عراق همواره در مبارزه با تروریسم در کنار هم و برای دفاع از آزادی و کیان خود ایستاده اند.

17mordad14003

وی افزود: اشتراکات فرهنگی بسیاری بین مردم استان ایلام و استان های همجوار در کشور عراق از جمله واسط، میسان و دیاله وجود دارد که به دنبال تقویت این اشتراکات هستیم و نیاز است که مراودات مرزی در خصوص مسائل اقتصادی، تجارت و بازرگانی و مسائل فرهنگی را افزایش دهیم و این نیاز به همکاری روز افزون دو طرف عراقی و ایرانی دارد.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به تصویب بازارچه های مرزی چیلات و چنگوله در هیات دولت اظهار کرد: ما بحث زیرساخت های این دو بازارچه را انجام داده ایم و لازم است طرف عراقی نیز در این زمینه پای کار بیاید.

وی در ادامه ضمن تقدیر از تصویب مرز شهابی در کشور عراق آن را گام مهمی در توسعه روابط تجاری ایران و عراق عنوان کرد و گفت: در این راستا پیشنهاد می شود یک هیات از طرفین بین کارشناسان ایرانی و عراقی تشکیل شود و از زیرساخت های موجود در مرز چنگوله یا شهابی بازدید کنند.

نوذری در ادامه خواستار بازگشایی و تصویب بازارچه های مرزی چیلات و هلاله شمالی در استان های میسان و دیاله شد و تصریح کرد: بازگشایی این دو بازارچه و گذر مرزی می تواند نقش حائز اهمیتی در بحث مراودات تجاری، بازرگانی، فرهنگی و مذهبی داشته باشد.

17mordad14004

الوائلی رئیس پایانه های مرزی کشور عراق نیز در این دیدار ضمن تشکر از حسن استقبال و میهمان نوازی طرف ایرانی و مسئولان استان ایلام گفت: هدف اصلی ما از سفر به ایلام دیدار با مسئولان استان و بازدید از بازارچه شهابی یا چنگوله است.

این مقام عراقی با اشاره به تفاهماتی که در سفر نخست وزیر سابق عراق به ایران اظهار کرد: در این تفاهم نامه مقرر شده کمیته ی مشترکی برای گذرگاه های مرزی تشکیل شود که اگر این کمیته ایجاد شده بود ما الان شاهد بازگشایی این مرزها بودیم.

الوائلی در ادامه خواستار تشکیل این کمیته در سریع ترین زمان ممکن شد و خاطر نشان کرد: ما برای نشان دادن حسن نیت و توجهاتی که به مرزهای خود با کشور ایران داریم مرز چیلات را نیز به دولت مرکزی پیشنهاد خواهیم داد.

وی در پایان اضافه کرد: تلاش می شود که در استان های واسط و میسان خواسته های استان ایلام در بحث بازگشایی گذرگاه های مرزی پیگیری شوند.

خواندن 256 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 03 مهر 1400 ساعت 06:48