‏‏

‏‏

یکشنبه, 27 تیر 1400 ساعت 09:38

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: نرخ کرایه غرفه های تجاری در مرز بین المللی مهران تعدیل شود

27tir14001

 

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خواستار تعدیل نرخ کرایه غرفه های تجاری در مرز بین المللی مهران شد.

محمد نوذری گفت: دولت همواره به بخش خصوصی نگاه ویژه ای دارد و با توجه به اهمیت روزافزون صادرات به کشورهای همسایه ضرورت دارد که همه دستگاه های اجرایی همچون همیشه یاور و کمک کار فعالان اقتصادی تجار باشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه افزایش کرایه غرفه های تجاری برای سالجاری افزایش یافته است، بنابراین به منظور حمایت از تجار و بازرگانان، باید افزایش 40 درصدی برای نرخ غرفه های تجاری در مرز مهران امسال نسبت به پارسال محاسبه شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در ابتدای این نشست گفت: براساس پیگیری های انجام شده، نرخ غرفه های تجاری در مرز بین المللی مهران در مقایسه با پارسال از رشد 110 درصدی برخوردار است.

شعبان فروتن بیان کرد: این درحالی است که با توجه به شرایط ناشی از تحریم و مسایل و مشکلات ناشی از ویروس کرونا ضرورت دارد که نرخ غرفه های تجاری در مرز باید تعدیل میشد تا بخشی از خسارت های ناشی از تحمیلی بر تجارت جبران شود.

وی ادامه داد: انتظار تجار و فعالان بخش خصوصی این است که هرگونه افزایش نرخ ارائه خدمات در مرز براساس مراحل قانونی و با همکاری دستگاه های اجرایی خدمات رسان و فعالان بخش خصوصی باشد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست گفت: هیات دولت در اردیبشهت ماه سالجاری تصویب کرده که هرگونه اجاره بهای غرفه های تجاری در دوران کرونا افزایش نداشته باشد و قراردادها نیز به مدت یکسال با همان شرایط پارسال تمدید شوند.

فرج امیدی افزود: این درحالی است که سازمان همیاری شهرداری های استان ایلام اقدام به افزایش قیمت غرفه های تجاری کرده که می طلبد در این زمینه بازنگری شود.

رئیس سازمان همیاری شهرداری های ایلام نیز در این نشست گفت: 94 غرفه در مرز مهران مستقر است که هزینه های زیادی را بر این سازمان تحمیل می کنند که امسال کرایه این غرفه ها افزایش یافت.

ساغرچی افزود: براساس محاسبه های انجام شده اجاره بهای هر غرفه تجاری در طبقه همکف از چهار میلیون و 300 هزار ریال به 9 میلیون و 800 هزار ریال و هر غرفه تجاری در طبقه اول از 3 میلیون و 800 هزار ریال به 8 میلیون و 700 هزار ریال افزایش یافته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در ادامه به دستور جلسه مبنی بر بررسی شیوه های تامین مالی ارزان قیمت برای تسریع در انتقال واحدهای صنفی آلاینده به شهرک صنفی ایلام اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد که وضعیت این شهرک صنفی مشخص شود.

فروتن افزود: در سال 1398 مصوباتی در این به منظور انتقال واحهای صنفی آلاینده به شهرک صنفی ایلام در نظر گرفته شده اما تاکنون اجرایی نشده است.

رئیس اتاق اصناف ایلام نیز در این نشست گفت: براساس مصوبات که در سال 1398 بین اتاق اصناف، شهرک های صنعتی و نظام مهندسی ایلام داشته اند مقرر شد که زمین هایی در اختیار صنوف آلاینده قرار گیرد اما تاکنون این زمین به صورت تسطیح شده در اختیار صنوف قرار نگرفته است.

27tir14002

یونس حواسیان بیان کرد: این درحالی است که صنوف بازار اصلی خود را که سالهای سال در آن کار کرده اند را ترک کرده و باید به مکان دیگری نقل مکان کنند و برای ساخت و ساز ، انشعال آب، برق، تجهیزات نیازمند تسهیلات ارزانقیمت هستند.

وی ادامه داد: قرار بوده که 550 واحد صنوف آلاینده در شهرک صنفی شهر ایلام مستقر شوند که تاکنون زمین در اختیار این اصناف قرار نگرفته و مشکلات همچنان پابرجاست.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام نیز در این نشست گفت: با وجود اینکه مقرر شده که صاحبان صنوف آلاینده برای ساخت و ساز با نظام مهندسی ساختمان همکاری داشته باشند اما تاکنون صنوف اقدام خاصی در این زمینه نداشته اند.

اقبال اسماعیلی بیان کرد: این درحالی است که براساس تفاهم انجام شده نظام مهندسی ساختمان تخفیف 40 درصدی برای نظارت در ساخت و ساز لحاظ کرده است.

معاون امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست خواستار تعیین تکلیف شهرک صنفی این شهر شد.

جهانگیر رستم زاد بیان کرد: یکی از مشکلات این شهرک صنفی این است که متقاضیان دنبال کارهای اجرایی در سازمان نظام مهندسی ساختمان نرفته اند و همین عامل باعث تعلل در اجرای این طرح می شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در ادامه به دستور جلسه مبنی بر رسیدگی به شکایات واحدهای صنعتی و کشاورزی که از قطعی برق در ماه های اخیر آسیب دیده اند( مطابق ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار) اشاره کرد و گفت: در ماه های اخیر شاهد قطعی و خاموشی گسترده برق در سطح استان و در واحدهای تولیدی بوده ایم که جا دارد در این زمینه پیگیری های لازم انجام گیرد.

نماینده فعالان شهرک صنعتی ایلام در این نشست گفت: عدم اطلاع رسانی به موقع در خصوص قطعی برق موجبات خساراتی به واحدهای تولیدی صنعتی شد.

توکلی بیان کرد: مهم ترین اشکال در این حوزه شامل قطع برق بدون اطلاع قبلی و تعطیلی خط تولید و ایجاد خسارت های حاصل آن خسارت به دستگاه های خط تولید شده است که باید هرگونه قطعی برق منطبق با اطلاع رسانی باشد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام نیز در این نشست گفت: مشکل قطعی برق یک موضوع کشوری بود و چند روزی استان ایلام نیز با قطعی برق مواجه شد.

هادی شیرخانی بیان کرد: بدنبال پیگیری های انجام شده خوشبختانه از 10 روز گذشته تاکنون برق شهری و شهرک های صنعتی این استان قطع نشده و تلاش شده که خاموشی نداشته باشیم.

وی ادامه داد: این درحالی است که این شرکت به منظور اطلاع رسانی به مردم و واحدهای تولیدی، در سه قالب سایت یا سازمان که وضعیت خاموشی احتمالی هر شهرستان مشخص شده بود و همچنین در قالب نرم افزار برق من و همچنین فضای مجازی نیز وضعیت قطعی برق در این منطقه اطلاع رسانی شده است.

استاندار ایلام نیز در این موضوع از مردم خواست که با توجه به وضعیت موجود، کماکان صرفه جویی در مصرف برق را در اولویت کاری قرار دهند.

نوذری گفت: در خصوص بروز مشکل برای واحدهای تولیدی نیز ما تابع تصمیم و ابلاغ دولت هستیم که هرچه تصویب شد در این زمینه اجرایی شود.

وی همچنین به نخستین سفر رئیس قوه قضاییه به استان ایلا ماشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در جریان این سفر موضوع رفع مشکل کارخانه سیمان ایلام مورد بررسی قرار گرفت که جا دارد این موضوع برای رفع مشکل به سرعت پیگیری شود.

موضوع بعدی که در این نشست مطرح شد بحث رسیدگی به مصوبات جلسه چهل و هشتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام در زمینه مشکل گلخانه داران بود که در این نشست مقرر شد ظرف هفته جاری معاون امور اقتصادی استانداری ایلام با حضور دستگاه های نظارتی و بازرسی مراتب را به صورت قانونی و حقوقی کارشناسی کرده و خروجی نشست در این زمینه اجرایی شود.

مصوبات:

در این نشست مصوب شد که کرایه غرفه های تجاری در مرز بین المللی مهران به منظور حمایت از فعالان اقتصادی و تجاری امسال در مقایسه با پارسال 40 درصد افزایش یابد.

مصوب شد که نشست کارشناسی متشکل از معاون امور اقتصادی استاندار ایلام، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، شهرک های صنعتی، نظام مهندسی ظرف هفته جاری به منظور تعیین تکلیف نهایی شهرک صنفی ایلام به صورت دقیق بررسی و نتیجه گیری شود.

خواندن 261 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 03 مهر 1400 ساعت 06:48