‏‏

‏‏

چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1400 ساعت 09:59

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست با مدیرکل بازرسی استان: توسعه صادرات زمینه ساز رشد اقتصادی است

8ordibehesh14001

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست تشکل ها بخش خصوصی با مدیرکل بازرسی استان توسعه صادرات غیرنفتی را زمینه ساز رشد اقتصادی توصیف کرد.

شعبان فروتن گفت: صادرات موتور محرکه اقتصاد بوده چرا که با رونق این بخش شاهد تحول اساسی در جهش تولید، ارزآوری، ایجاد اشتغال پایدار و در نهایت شکوفایی اقتصادی خواهیم بود.

وی ادامه داد: امروز ما بیش از هر زمان دیگری به حمایت همه جانبه از تولید و صادرات نیازمندیم چرا که حرکت و رونق بخش تولید و صادرات زمینه ساز رشد اقتصادی است.

رئیس اتاق ایلام به کاهش صادرات غیرنفتی در مرز مهران به عراق اشاره کرد و گفت: متاسفانه به سبب بروز مشکلات ناشی از ویروس کرونا اکنون شاهد کاهش صادرات غیرنفتی هستیم.

فروتن افزود: رسیدگی به رفع تعهدات ارزی، تلاش برای هموار کردن توسعه صادرات غیرنفتی و حمایت واقعی از تجار و بازرگانان و جلوگیری از صدور بخشنامه های غیرکارشناسی در بخش صادرات از جمله مطالبات فعالان بخش خصوصی در حوزه صادرات است.

رئیس اتاق ایلام همچنین بر ضرورت استفاده از نظرات کارشناسی بخش خصوصی در اجرا تاکید کرد و گفت: ظرفیت های مناسبی در بخش های مختلف اقتصادی شامل نفت و گاز، مرز بین المللی، تولید ، کشاورزی و گردشگری در این استان وجود دارد که با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی می توان شاهد تحول در این بخش ها بود.

فروتن گفت: اکنون بخش های مختلفی شامل شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، مرکز داوری، شعبه حل اختلاف، نمایندگی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق و مرکز آموزش در اتاق بازرگانی ایلام فعال بوده که کلیه فعالیت این بخش ها در راستای ارائه خدمات موثر به فعالان بخش خصوصی است.

8ordibehesh14002

مدیرکل بازرسی استان ایلام نیز در این نشست بر ضرورت هم افزایی و همکاری با بخش خصوصی برای تحول اقتصادی تاکید کرد.

مهدی اصلانی کرچی گفت: ما باید به سمت مردمی کردن اقتصاد حرکت کنیم چرا که بخش خصوصی باید به محور فعالیت های اقتصادی تبدیل شود تا شاهد رونق و جهش اقتصادی باشیم.

وی ادامه داد: مهم ترین رویکرد ما این است که بتوانیم با کمک سایر دستگاه های اجرایی در راستای رفع موانع و مشکلات فراروی بخش خصوصی اقدام موثری داشته باشیم.

اصلانی کرچی بر ضرورت فعالیت همه تشکل های بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: تشکل های بخش خصوصی در بخش های مختلف باید فعال شوند تا مشکلات پس از دسته بندی از طریق آنها به دستگاه های اجرایی و نظارتی برای پیگیری ارائه شود.

مدیرکل بازرسی استان ایلام درخواست کرد که تشکل های بخش خصوصی که اکنون فعال هستند      می توانند درخواست های خود را مبنی بر مشکلات همراه با پیشنهادات کارشناسی شده به صورت مکتوب در اختیار این نهاد با همکاری اتاق بازرگانی قرار دهند.

اصلانی کرچی ابراز امیدواری کرد با همکاری همه دستگاه های اجرایی و نظارتی و بخش خصوصی شاهد تحول اقتصادی در استان و کشور باشیم.

عزیز قیصوری رئیس هیات مدیره مرغداران استان ایلام نیز در این نشست کمبود جوجه، بالا بودن قیمت تمام شده نهاده های دامی و کمبود تولید مرغ برای آینده استان را جزو مشکلات این اتحادیه توصیف کرد و گفت: با وجود اینکه استان یکی از قطب های تولید مرغ بوده اما اکنون شرایط به سمتی رفته که در آینده نزدیک با کمبود تولید مرغ در این استان مواجه خواهیم شد.

عزیز اکبرزاده رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام نیز در این نشست ظرفیت این تشکل را به سبب جذب 5 هزار و 460 دانش آموخته بخش های مختلف کشاورزی را مهم توصیف کرد و گفت: این ظرفیت بدنبال ارائه خدمات حمایتی در بخش های مختلف کشاورزی است.

فرج امیدی رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان ایلام نیز در این نشست عدم وحدت رویه در تصمیمات مرزی، تعهدات ارزی و مشکلات مربوط به تصمیم گیری های محلی در زمینه اعمال عوارض بر صادرات را از جمله مشکلات بخش صادرات دانست و بر ضرورت رفع این موانع تاکید کرد.

هدایت اسدی رئیس نظارم مهندسی معدن استان ایلام نیز در این نشست بر ضرورت حمایت همه جانبه از ظرفیت های معدنی این استان برای فراوری آنها تاکید کرد.

خواندن 1238 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 مرداد 1400 ساعت 04:58