‏‏

‏‏

چهارشنبه, 16 بهمن 1398 ساعت 07:15

رئیس اتاق ایلام در نشست با معاون پارلمانی رئیس جمهوری: زیرساخت های اقتصادی ایلام تکمیل شوند

16bahman981

 

 

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای اداری استان ایلام با حضور معاون پارلمانی رئیس جمهوری گفت: زیرساخت های اقتصادی این استان به منظور دستیابی به توسعه همه جانبه تکمیل شوند.

شعبان فروتن با بیان اینکه استان ایلام یکی از مهم ترین کانون های صادرات به کشور عراق است بیان کرد: داشتن امنیت مطلوب در مرز، نزدیکی به شهرهای مهم اقتصادی عراق و داشتن سابقه تجارت از دیرباز تاکنون با کشور همسایه از جمله مزیت های حوزه تجارت در این استان است.

وی نداشتن راه ارتباطی مانند بزرگراه و آزاد راه با کشور عراق، عدم اتصال ایلام به شبکه سراسری راه آهن، محدودیت در زمینه ارتباطات هوایی و فرودگاهی بین استان ایلام با کشور عراق را از مشکلات اصلی و ساختاری استان بر شمرد و پیشنهاد کرد، فرودگاه بین المللی در منطقه صالح آباد یا مهران ایجاد شود.

رئیس اتاق ایلام، پرداخت جوایز صادراتی به تجار و فعالان اقتصادی ، راه اندازی بازارچه های جدید مرزی شامل چنگوله و چیلات در سطح شهرستان های مهران و دهلران و هلاله شمالی در ایلام ، راه اندازی منطقه آزاد تجاری مهران، راه اندازی کنسولگری عراق در استان ایلام و پیگیری صدور ویزای متعدد برای تجار ایلامی جهت سفر به کشور عراق به منظور بازاریابی و توسعه روابط تجاری از درخواست های بخش خصوصی عنوان کرد.

فروتن ، الحاق زمین های اطراف گمرکات به مرز مهران برای توسعه صادرات و معافیت دارندگان کارت بازرگانی از مالیات از دیگر درخواست ها و مطالبات تجار و بازرگانان این استان است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در ادامه به مشکلات و پیشنهادت در عرصه تولید و رونق اقتصادی استان ایلام اشاره کرد و گفت: بسته های حمایتی به منظور مشوق سرمایه گذاری برای استان های کمتر توسعه یافته مانند استان ایلام شامل معافیت ها و همچنین پرداخت وام های بلندمدت به سرمایه گذاران در بخش تولید تدوین شود.

16bahman982

فروتن خواستار ایجاد شهرک های صنعتی مشترک بین استان ایلام و کشور عراق شد و گفت: در سفر اخیر رئیس جمهور به کشور عراق موضوع ایجاد شهرک صنعتی مشترک در دستور کار قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: با توجه به تهاتر مطالبات دولت از محل وجوه اداره شده بدهی دولت به بانک ها تا پایان سال 1389 ، امید است که بانک ها نسبت به آزادسازی اسناد و وثایق واحدهای تولیدی مشمول که دیون خود را پرداخت کرده اند، اقدام کنند.

وی گفت: ضرورت ایجاد سازمان نظام مهندسی صنعت با هدف تقویت بخش صنعت ، پرداخت یارانه به تولید با هدف تقویت زنجیره تولید ، حذف جرائم در تاخیر ارائه لیست بیمه که توسط تامین اجتماعی و حمایت از کارفرمایان همچون کارگران در هیات های حل اختلاف از دیگر مطالبات تولیدکنندگان است.

رئیس اتاق ایلام به بحث کارت چرا برای دامداران اشاره کرد و گفت: معدن کاران و زیرمجموعه آن برای فرآوری معدن مسیرهای مختلفی را طی می کنند اما از طرفی کسی که دارای کارت چرا است باید نظرآن توسط معدن کار متقاضی تامین کند چرا که دولت حقی برای دارنده کارت چرا ایجاد کرده اما معدن کار که باید تولید و اشتغال ایجاد کند باید دارنده کارت را متقاعد کند که ضرورت دارد قانون کارت چرا مورد بازنگری قرار گیرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری نیز در این نشست از پیگیری مطالبات بخش خصوصی و فعالان اقتصادی خبر داد و گفت: تلاش می شود که در حد توان پیشنهادهای فعالان اقتصادی پیگیری و منجر به نتیجه شود.

حسینعلی امیری به تلاش های دولت در استان ایلام پرداخت و افزود: طی ۶ سال گذشته فعالیت های گسترده ای برای رفع مشکلات این استان برداشته شده و به برکت اربعین حسینی روند فعالیت ها شتاب دوچندان به خود گرفته است.

وی از تلاش برای رفع مشکلات مرزهای چیلات و چنگوله و رایزنی با طرف عراقی برای فعالیت های مشابه در آنسوی مرزها خبر داد.

امیری با اشاره به برنامه دولت برای افزایش مناطق آزاد تجاری و صنعتی تاکید کرد: منطقه آزاد مهران نیز جزو این مناطق است که پس از تصویب نمایندگان مجلس شورای نگهبان ایراد جزیی به این طرح داشته که به نظر می رسد با رفع آن شاهد تحقق خواسته مردم استان برای تصویب نهایی منطقه آزاد مهران باشیم.

خواندن 437 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 اسفند 1398 ساعت 12:11