‏‏

‏‏

یکشنبه, 22 دی 1398 ساعت 10:46

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: اصناف و بازاریان نقش اساسی در ثبات اقتصادی دارند

22dey981

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: اصناف و بازاریان همواره نقش اساسی و مهمی را در ثبات اقتصادی دارند.

شعبان فروتن در سی و هشتمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در رابطه با اتاق اصناف و رسیدگی به مشکلات آنان بیان کرد: اصناف و بازاریان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون همواره نقش مهم و تاثیرگذاری را عهده دار بوده اند.

وی ادامه داد: بازاریان همواره نشان داده اند که در همه امور اجتماعی، فرهنگی و به ویژه اقتصادی کارکرد مثبت و خاصی داشته اند و در این امور دخالت مستقیم داشته و دارند.

رئیس اتاق ایلام افزود: آرامش بازار، اشتغال، توسعه فضای کسب و کار، کارآفرینی و در نهایت شکوفایی اقتصادی از جمله رویکردهای اصناف و بازاریان است به نحوی که کنترل بازار، ثبات و رونق فضای اقتصادی و تحول همه جانبه اقتصاد از جمله کارهایی است که با کمک بازار و اصناف به وجود می آید.

فروتن تاکید کرد: همکاری با بازار، احترام به جایگاه بازاریان و ارائه خدمات مطلوب به بازاریان از جمله انتظاراتی است که می تواند در سرلوحه کار دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

وی اظهار کرد:اتاق بازرگانی ایلام همواره با اتاق اصناف همکاری مطلوبی داشته و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ    نمی کند.

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: هرجا به مردم اعتماد داشته ایم، موفق بوده ایم چرا که نتیجه مردمی بودن مسئولان اعتماد متقابل خواهد شد و امروز نیازمند وحدت و همدلی و هم افزایی هستیم.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: بایست اولویت کار مدیران مردمداری باشد و در این مسیر مدیر موفق کسی است که گره از مشکلات مردم بردارد.

22dey982

وی در ادامه با عنوان اینکه ما به نمایندگان اصناف، نمایندگان مردم و منتخبین مردم و اقشار و توده های مختلف مردم اعتماد داریم، اظهار داشت: اینجا لازم است صمیمانه از همراهی خوب مردم استان بویژه در قضیه سهمیه بندی بنزین تقدیر و تشکر بکنم.

وی با تاکید بر این مهم که اگر مردم نباشند هیچ یک از این پست و مقام ها پشیزی ارزش ندارد، تصریح کرد: باید به دنبال راهگشایی مشکلات باشیم و برای رسیدن به این مهم می طلبد بین قوانین، بخشنامه ها و آیین نامه‌ها به دنبال راهکاری برای حل مسائل مردم باشیم.

سلیمانی دشتکی در ادامه مدیری را موفق دانست که ضمن اینکه دعای خیر مردم را پشت سر خود داشته باشد، مسائل و مشکلات آنان را رفع کند و البته بهترین خدمت به نظام هم رفع مشکلات مردم است، ادامه داد: دولت بایست بزرگترین حامی مردم باشد و زمانی مردم همراه دولت خواهند شد که مدیران خود را خدمتگزار آنان بدانند.

وی در ادامه ضمن ابراز رضایت از رویه وحدت و همدلی ایجاد شده در استان، گفت: این فضای مثبت باعث ایجاد هم افزایی در امور پیش رو شده است بطوری که در این شرایط سخت اقتصادی، در استان اقدامات خوب و ارزشمندی انجام شده و یا در حال انجام است.

استاندار ایلام پیش شرط توسعه استان را در گرو ایجاد سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: امروز دولت سرمایه گذاری بسیار خوب و قابل توجه ای در استان انجام داده است بطور مثال ظرف یک سال گذشته تنها وزارت نفت بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نموده است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی در پروژه های لرزه نگاری و اکتشاف میادین نفتی در مناطق مختلف استان ، سرمایه گذاری بیش از ۱۲۰۰ میلیون دلاری در پتروشیمی و NGL دهلران، آغاز عملیات اجرایی پروژه مهم طرح نگه داشت میدان نفتی پایدار غرب و آبان با سرمایه بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان، اختصاص ۷۰۰ میلیون دلار برای توسعه میادین نفتی استان در شورای عالی اقتصاد، تقویت چاه‌های گاز استان با اعتبار ۱۳۰ میلیون یورو و سرمایه گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان در پروژه pp پتروشیمی ایلام از سرمایه گذاری های ایجاد شده در استان ایلام است.

وی افزود: اقدامات بسیار مهم دیگری چون ایجاد خط راه آهن ایلام به اسلام آباد، ایجاد آزاد راه حمیل ایلام مهران کربلا، ایجاد آزاد راه پل زال چیلات نجف اشرف، ایجاد پتروشیمی در شهرستان های مهران، هلیلان و دره شهر و ... نیز در شرف انجام است.

سلیمانی دشتکی به اقدام های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های مهم مردم استان بحث بیکاری جوانان است و در این زمینه تلاش های گسترده ای شکل گرفته است تا جایی که نرخ آمار بیکاری استان از ۱۷.۳ در سال ۹۱ به ۱۲.۷ در سال ۹۶ رسید و نیز در پاییز امسال به ۸.۱ درصد رسیده است.

22dey983

وی در ادامه به پیگیری خواسته ها و مطالبات مردمی در حوزه تقسیمات کشوری اشاره کرد و گفت: در این حوزه نیز اقدام های خوبی صورت گرفته است تا دشت عباس به بخش و هلیلان به شهرستان تبدیل شود و امروز هم دنبال این هستیم که بعد از انتخابات بحث شهرستان شدن چوار را به هیات دولت ببریم و آسمان آباد نیز ارتقا یابد.

رئیس اتاق اصناف ایلام نیز در این نشست گفت: در شرایط جنگ اقتصادی اصناف و بازاریان در خط مقدم این جنگ قرار دارند و با وجود تمامی مشکلات اما بازاریان در صحنه اقتصادی حضور فعالانه ای دارند.

یونس حواسیان بیان کرد: مهم ترین انتظار ما در شرایط کنونی این است که نقش اصناف و بازاریان در معادل اقتصادی بیشتر شود چرا که 85 درصد اقتصاد ما دولتی است و برای عبور از این شرایط باید سهم بازار بیشتر شود.

وی خواستار همکاری بیشتر دستگاه های اجرایی در راه اندازی هر چه سریع تر شهرک صنفی و اعطای تسهیلات برای انتقال صنوف آلاینده و همچنین واگذاری زمین به آنها شد و گفت: علاوه بر این اخذ پروانه ساختمانی اتاق اصناف با همکاری شهرداری نیز می تواند به این نهاد غیردولتی کمک کند.

وی اظهار کرد: پرداخت یک هزارم درصد مالیات های اصناف دریافت شده و در این زمینه همکاری خوبی بین اتاق اصناف و مالیات برقرار است.

حواسیان اتصال اتحادیه ها به شبکه دولت، تامین نظر اتاق اصناف در برگزاری نمایشگاه ها در سایت نمایشگاهی ، اعمال قانون تامین پنج نفر بیمه تامین اجتماعی توسط دولت برای اصناف، ساماندهی دستفروشان، اصلاح قیمت زمین شهرک صنفی را از مهم ترین مطالبات اتاق اصناف ایلام عنوان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: برگزاری نمایشگاه ها در سایت نمایشگاهی که یکی از دغدغه های اتاق اصناف بوده باید در چارچوب باشد و مجوز برای هر نمایشگاهی که صادر می شود در همان حوزه فعالیت و مجوز برگزار شود.

22dey984

یاراله نصیری بیان کرد: ما همکاری مطلوبی با اتاق اصناف داریم و در حوزه بازرسی و برگزاری نمایشگاه های بهاره و فصلی نیز آمادگی لازم برای همکاری متقابل وجود دارد.

مصوب شد تعزیرات حکومتی با همکاری اتاق اصناف مکاتبه ای درخصوص اجرایی شدن تبصره 7 ماده 72 قانون نظام صنفی با امضای استاندار ایلام تهیه و پیگیری نمایند.

همچنین مصوب شد که در کمیته نمایشگاهی به منظور تصویب عناوین و تقویم نمایشگاهی، نماینده استاندار نظر اصناف و بازاریان در استان ایلام را تامین و لحاظ نماید.

مقرر گردید کمیته متشکل از استاندار و معاون اقتصادی ، نماینده دادستانی، اطلاعات ، صمت ، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و شهرداری جهت ساماندهی دستفروشان تشکیل و تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

همچنین تصویب شد، امور مالیاتی و اتاق اصناف جدول زمان بندی شده برای آموزش مودیان و اصناف در استان ایلام را تهیه و اجرایی کنند.

همچنین مصوب شد که رییس فروشندگان اتحادیه لوازم یدکی خودرو نیز در نشستی با استاندار مشکلات این اتحادیه را بررسی و درصورت لازم نسبت به مکاتبه به منظور رفع آنها تصمیم گیری شود.

در این نشست مصوب شد که جلسه ای با حضور استاندار، روسای اتاق بازرگانی و اصناف، سازمان صمت و جهاد کشاورزی، مدیرکل مسکن و شهرسازی و شهردار در خصوص مشکلات مربوط به زمین میادین میوه و تره بار و نمایشگاه داران اتومبیل برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

مصوب دیگر این بود که در نشستی با حضور استاندار، روسای اتاق بازرگانی ایلام و اتاق اصناف و سازمان صمت و شهردار نسبت به تعیین تکلیف برج اصناف اقدام لازم صورت گیرد.

خواندن 300 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 بهمن 1398 ساعت 09:19