‏‏

‏‏

یکشنبه, 17 آذر 1398 ساعت 10:49

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی: بخش خصوصی محور فعالیت های اقتصادی قرار گیرد

17azar981

 

 

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: بخش خصوصی باید محور فعالیت های اقتصادی قرار گیرد.

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام بیان کرد: بخش خصوصی دارای توانمندی خاصی برای بهبود فضای کسب و کار، رونق اقتصادی، تولید و اشتغال پایدار است که باید حمایت شود.

وی به دستورکار اول جلسه مبنی بر صادرات کالا از مرز مهران به عراق اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می دهد که در هشت ماهه امسال 800 میلیون و 475 هزار دلار کالا به کشور عراق صادر شده است که در مقایسه با پارسال برابری   می کند که برای افزایش صادرات می طلبد که محوطه گمرکات و همچنین تعداد غرفه های تجاری در مرز افزایش یابد.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام به دستورکار دوم جلسه مبنی بر مشکلات بخش معدن استان ایلام اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد که برای بهره برداری بهینه از ظرفیت های اقتصادی استان همواره بخش معدن مورد حمایت بیش از پیش قرار گیرد.

فروتن اظهار کرد: استان ایلام دارای ظرفیت های غنی از حیث معدن شامل نفت، گاز، ببتومین ، سیمان ، گچ ، ماسه و دیگر بخش ها بوده که می توان با استحصال به موقع آن علاوه بر تامین نیاز داخلی، بخش اعظمی از آنها را به کشور همسایه صادر کرد.

وی در خصوص دستور سوم جلسه مبنی بر رفع مشکلات ارزی تعاونی های مرزنشین اشاره کرد و گفت: تعاونی های مرزنشین با هدف محرومیت زدایی، جلوگیری از مهاجرت بی رویه به شهرها و ایجاد شغل در مرزها تشکیل شده اند.

وی با اشاره به اینکه استان ایلام در مجاورت کشور عراق واقع شده بنابراین فعالیت تعاونی های مرزنشینی باید گسترش یابد افزود: عدم نقدینگی کافی، برخوردار نبودن تعاونی ها از معافیت های کامل مالیاتی و خارج نشدن کالای مازاد بر مصرف به استان های همجوار یا صادرات از جمله مشکلات مرزنشینان است .

17azar982

استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت محور قرار دادن بخش خصوصی در امور اقتصادی تاکید کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی تاکید کرد: بخش خصوصی باید بیش از پیش در امور اقتصادی ورود پیدا کند و دستگاه های اجرایی باید همواره راه را برای فعالیت روزافزون آنها هموار کنند.

وی ادامه داد: دولتی ها باید فقط نظارت کنند و بخش عمده فعالیت های اقتصادی و کارها را به بخش خصوصی واگذار کنند تا شاهد تحرک و پویایی بیش از پیش در امور اقتصادی باشیم.

استاندار ایلام استفاده بهینه از ظرفیت های مرزی را خواستار شد و گفت: صادرات غیرنفتی باید به کشور عراق در مرز مهران افزایش یابد و در این زمینه لازم است که زیرساخت ها برای تحقق این مهم تکمیل شوند.

سلیمانی دشتکی رسیدگی به مشکلات مرزی، رفع مشکلات مالیاتی تعاونی مرزنشینان و استفاده از توان معدن را جزو راهبردهای اصلی دانست و گفت: فعالیت های اقتصادی در مرز و استفاده از تعاونی مرزنشینان در حوزه صادرات و واردات باید مورد حمایت قرار گیرد تا مشکلات این حوزه در بخش مالیات با نگاه مثبت رفع شود.

استاندار ایلام به فعالیت های شرکت های وابسته به وزارت نفت در این استان اشاره کرد و گفت: 15 هزار میلیارد تومان توسط وزارت نفت در این استان سرمایه گذاری می شود که باید از این ظرفیت بودجه ای و مالیاتی ناشی از فعالیت این شرکت ها در منطقه استفاده بهینه شود.

سلیمانی دشتکی بر ضرورت تامین میوه عید در این استان اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد که میوه عید از طریق بکارگیری بخش خصوصی تامین شود و بانک و دستگاه های اجرایی در این زمینه همکاری مطلوبی داشته باشند.

مدیرکل گمرکات استان ایلام نیز در این نشست گفت: 13 میلیارد و 260 میلیون دلار کالا از سال 82 تاکنون از طریق مرز مهران به کشور عراق صادر شده است.

روح اله غلامی بیان کرد: امسال روند صادرات با وجود تلاطم در بازار ارز اما در مقایسه با پارسال تا حدودی برابر است و روزانه بین 600 تا 800 کامیون کالا از طریق مرز مهران به عراق صادر می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایلام نیز در این نشست گفت: 57 معدن در این استان فعال است که در هر معدن یک نفر به عنوان کارشناس مشغول به فعالیت است.

هدایت اسدی افزود: 280 نفر در رشته های تخصصی معدن در سازمان نظام مهندسی معدن در استان ایلا م مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی معدن تشکلی غیردولتی و غیرانتفاعی است که براساس قانون معاف از مالیات است افزود: این درحالی است که این سازمان در سال های 96 و 97 مشمول مالیات شده است که باید در این زمینه بازنگری شود.

اسدی همچنین به برنامه ششم توسعه مبنی بر سه درصد حقوق وصولی برای کمک به نظام مهندسی اشاره کرد و خواستار این کمک به سازمان نظام مهندسی معدن استان شد.

مدیرعامل شرکت تعاونی مرزنشینان شهرک اسلامیه مهران نیز در این نشست گفت: تعاونی مرزنشینی در این استان در حوزه واردات در قبال صادرات غیرنفتی فعالیت می کنند که براساس قانون صد درصد درآمد حاصل صادرات و خدمات آنها معاف از مالیات است.

روح اله علی بیگی افزود: 8 شرکت تعاونی که از سال 97 تاکنون اقدام به صادرات در برابر واردات از کشور عراق در این استان فعالیت کرده اند برای آنها مالیات سنگین در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: اعمال مالیات های سنگین باعث می شود که این تعاونی های مرزی هیچگونه رغبتی برای ادامه کار نداشته باشند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست گفت: از سرگیری حمل یکسره کالا از مرز به عراق، ایجاد انبار سرپوشیده و افزایش غرفه های تجاری و باسکول ها از جمله مطالبه های تجار در مرز مهران است.

فرج امیدی افزود: مرز مهران دارای شرایط مطلوبی است که با توسعه زیرساخت ها می توان شاهد افزایش صادرات غیرنفتی در آن به کشور همسایه بود.

17azar983

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام نیز در این نشست گفت: معافیت مالیاتی برای سازمان نظام مهندسی در گرو ارائه اظهارنامه است که باید به موقع انجام گیرد.

عزیزاله عباس پور بیان کرد: تعاونی های مرزنشین نیز برای صادرات به کشورهای عراق و افغانستان به شرط اخذ گواهینامه و پروانه صادرات و ثبت آن در بانک مرکزی از مالیات معاف هستند.

در این نشست مصوب شد: معاون اقتصادی استاندار و مدیران برنامه و بودجه، اقتصادی و دارایی و مالیات استان ایلام نسبت به پیگیری واریز مالیات سهم شرکت های خارج از استان که در منطقه فعالیت می کنند از طریق وزارتخانه های متبوع اقدام کنند.

همچنین مصوب شد با همکاری و هماهنگی معاون اقتصادی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، مدیرکل گمرکات و مالکان زمین نسبت به تعیین بررسی قراردادهای قبلی منعقده مالکان زمین بازارچه پیشنهادات لازم را با توجه به کمبود زمین ، ساز و کاری اندیشیده شود تا از ظرفیت زمین های مجاور و همچنین پایانه صدف استفاده شود.

مصوب شد که حوزه معاون اقتصادی استاندار، اتاق بازرگانی، سازمان های جهاد کشاورزی ، صنعت ، معدن و تجارتا و تعاون روستایی به همراه بانک ملی و بخش خصوصی متقاضی، زمینه لازم برای توافق نامه تامین میوه شب عید فراهم کنند.

خواندن 734 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 01 دی 1398 ساعت 07:42