‏‏

‏‏

یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 06:33

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: قوانین گره گشا در حوزه تولید تمدید شوند

19dey971

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام بر ضرورت تمدید و اجرایی کردن قوانین گره گشا در حوزه تولید با هدف بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد.


 

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام بیان کرد: قوانین و دستورالعمل های مطلوبی در راستای حمایت از تولید در گذشته به تصویب رسیده که از ظرفیت های قانونی آنها به نحو شایسته ای برای رفع مشکلات تولید استفاده نشده است.

وی به ماده 20 قانون رفع موانع تولید به منظور تسهیل در بدهی ارزی واحدها اشاره کرد و افزود: براساس این ماده در خصوص واحدهایی که بدهی ارزی دارند آمده که بدهکاران در صورت تسویه بدهی تا پایان شهریورماه  سالجاری ارز دریافتی آنها با نرخ ریالی زمان اخذ قرارداد تسویه شود.

رئیس اتاق ایلام گفت: با توجه به اینکه برخی از واحدهای تولیدی در استان ایلام به هر دلایلی نتوانستند از این فرصت استفاده کنند بنابراین پیشنهاد می شود که این قانون تا پایان شهریورماه 98 تمدید شود.

فروتن همچنین بر ضرورت تمدید بخشودگی جرائم بیمه ای کلیه واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی بدون هیچگونه پیش شرطی تا پایان سال 98 اشاره کرد وگفت: پارسال بخشنامه ای از طرف سازمان تامین اجتماعی مبنی بر بخشودگی جرائم بیمه ای برای پارسال و نیمه اول امسال صادر شده بود.

وی افزود: براساس این بخشنامه فقط واحدهای تولیدی که خوش حساب بودند می توانستند از قانون بخشودگی جرائم بیمه ای بهره مند شوند.

رئیس اتاق ایلام افزود: این درحالی است که هم مدت زمان آنها به پایان رسیده و هم اینکه شرط خوش حسابی باعث شده بود که صاحبان واحدهای تولیدی، خدماتی و صنعتی وکشاورزی که بار اصلی رونق فضای کسب و کار را بر عهده دارند در این زمینه نتوانند از این مزیت بهره مند شوند.

فروتن گفت: بنابراین پیشنهاد می شودکه با هدف حمایت از فضای کسب و کار با تمدید بخشنامه بخشودگی جرائم بیمه ای تا پایان سال 98 بدون هیچگونه پیش شرطی همه واحدهای تولیدی خوش حساب و بدهکار مشمول این بخشنامه شوند.

وی همچنین به مصوبه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در تیرماه سالجاری اشاره کرد و خواستار اجرایی شدن این مصوبه مبنی بر معافیت و بخشش جرائم مالیاتی برای تجار و بازرگانان بر سال 96 شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام همچنین به سفر تیم اقتصادی استان ایلام به اصفهان اشاره کرد و گفت: در جریان سفر دو روزه تیم اقتصادی به سرپرستی معاون برنامه ریزی استاندار نشست های مطلوبی با اتاق اصفهان و بازدید از شهرک های صنعتی آن استان انجام شد.

وی افزود: قرار است هیات سرمایه گذاری با حمایت اتاق اصفهان در آینده نزدیک به استان ایلام سفر کرده تا زمینه همکاری بین این دو استان در بخش های تولید، تجارت و بازرگانی، سرمایه گذاری و ایجاد دفتر مشترک اقتصادی فراهم شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام نیز در این نشست تمدید ماده 20 قانون رفع موانع تولید را خواستار شد.

یاراله نصیری گفت: برخی از صاحبان تولید در استان ایلام به سبب اینکه وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در شهریورماه جاری به سرپرست وزارت اقتصاد و دارایی پیشنهاد کرده بود که اصل بدهی واحدهای تولیدی بیش از 30 میلیون یور به نرخ روز تبدیل به ریال و با اقساط پنجساله با سود 15 درصد احتساب شود.

وی ادامه داد: همچنین برای واحدهای دریافت کننده تسهیلات ارزی کمتر از 30 میلیون یورو نیز با تنفس دو ساله بدون سود و در اقساط پنجساله با نرخ 15 درصد در نظر گرفته شود.

وی اظهار کرد: پیشنهاد وزیر وقت صنعت و معدن به سبب جا به جایی در دولت مسکوت ماند، بنابراین پیشنهاد ما این است که این پیشنهاد مورد تایید قرار گیرد تا واحدهای تولیدی بتوانند از مزیت های آن بهره مند شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام تاکید کرد: این درحالی است که تمدید ماده 20 قانون رفع موانع تولید تا پایان سال آینده نیز می تواند بخشی از مشکلات واحدهای دریافت کننده تسهیلات ارزی را مرتفع کند.

19dey972

مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام نیز در این نشست گفت: بحث بخشودگی جرائم تامین اجتماعی مربوط به دولت است و باید مجوز تمدید این بخشنامه توسط دولت صادر شود.

سهیلا ملکشاهی بیان کرد: برای تمدید این بخشنامه نیاز است که دولت تصمیم گیری کند و مراتب براساس قانون برای اجرا به تامین اجتماعی ابلاغ شود.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان ایلام نیز در این نشست گفت: پیرو بخشنامه وزارت اقتصاد و دارایی برای تعیین تسهیلات از محل ذخیره ارزی، 6 واحد در این استان تسهیلات دریافت کرده اند.

قدرت فیض الهی گفت: مشکلات این واحدهای تولیدی دسته بندی شده اما به سبب پایان یافتن زمان بخشنامه، واحدها نمی توانند از مزیت هایی که برای آنان در نظر گرفته شده استفاده کنند.

استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت استفاده قانون از ظرفیت های موجود برای رفع مشکلات حوزه تولید، بازرگانی، اقتصاد و بهبود فضای کسب و کار شد.

قاسم سلیمانی دشتکی گفت: همه دستگاه های اجرایی باید به اجرای قانون اهتمام جدی داشته باشند اما بگردند و قوانین گره گشایی که می تواند مشکل مردم را حل کنند، پیدا کرده و اجرایی کنند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی موجود می طلبد از ظرفیت های قانونی برای بهبود فضای کسب و کار به صورت کامل و جامع استفاده شود.

وی نشست و تصمیم گیری سران قوا را در راستای استفاده از ظرفیت ها قانونی برای بهبود فضای اقتصادی توصیف کرد و گفت: تصمیم این شورا در بخش های مختلف به ویژه حوزه اقتصادی گره گشا بوده و ما نیز باید در استانها شرایط اقتصادی را بهبود بخشیم.

استاندار ایلام بر ضرورت استفاده از ظرفیت های تجارت با عراق تاکید کرد و گفت: باید با همکاری دو جانبه با بخش خصوصی و دولتی عراق تلاش مضاعفی داشته باشیم تا صادرات به عنوان موتور محرکه اقتصاد پویا تر شود.

سلیمانی دشتکی به مصوبات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام اشاره کرد و گفت: در گذشته مصوباتی در بخش های مختلف از جمله مالیات تصویب شده که باید این مصوبات اجرایی شوند.

استاندار ایلام در ادامه سفر تیم اقتصادی این استان به اصفهان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ضرورت دارد که بخش خصوصی این دو استان با تعامل یکدیگر برای بهبود سرمایه گذاری مشترک در این منطقه مرزی اهتمام جدی داشته باشند.

در این نشست با توجه به مصوبه تیرماه سالجاری مقرر شد اداره مالیاتی برای ثبت اطلاعات معاملات فصلی از اطلاعات گمرک اقدام و نسبت به بخشودگی جرائم ماده 169 قانون مالیات ها مساعدت و نسبت به بخشودگی جرائم به میزان 99 درصد اقدام کند.

مصوب شد: با توجه به مصوبه تیرماه جاری در خصوص مالیات عملکرد صادرکنندگان نیز با توجه به صراحت ماده 141 مبنی بر معافیت مالیاتی صادرات نسبت به اعمال حداقل 85 و حداکثر 90 درصد از میزان درآمد در نظر گرفته شده برای تجار تعدیل و پس از آن میزان مالیات محاسبه و اقدام شود.

همچنین مصوب شد که معاون برنامه ریزی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل اقتصاد و دارایی و مدیرکل سازمان برنامه ریزی نسبت به تهیه پیشنهاد تمدید ماده 20 قانون رفع موانع تولید با نگاه ویژه به درخواست وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت به صورت مکتوب اقدام تا نامه با امضا استاندار به معاون اول رئیس جمهور و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مرکز ارسال شود.

همچنین مصوب شد که اتاق بازرگانی و تامین اجتماعی نسبت به تهیه نامه ای مبنی بر تمدید بخشودگی جرائم واحدهای تولیدی، کشاورزی و خدماتی بدون هیچگونه پیش شرطی تا پایان سال 98 اقدام کرده تا نامه با امضای استاندار به معاون اول رئیس جمهوری ، مقامات تامین اجتماعی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مرکز برای پیگیری لازم ارسال شود.

 

خواندن 2622 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 بهمن 1397 ساعت 10:16