‏‏

‏‏

شنبه, 17 آذر 1397 ساعت 06:32

رئیس اتاق بازرگانی ایلام: زیرساخت های بازارچه چنگوله برای صادرات به عراق فراهم شد

17azar971

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: زیرساخت های اصلی بازارچه مرزی چنگوله (شهابی) برای صادرات به کشور عراق فراهم شده است.


 

شعبان فروتن در جریان نشست معاون استاندار ایلام با سرمایه گذار عراقی بیان کرد: بخش خصوصی این استان با توجه به ایجاد زیرساخت های لازم از هرگونه آمادگی برای صادرات از طریق بازارچه مرزی چنگوله به عراق برخوردار است.

وی ادامه داد: مهم ترین تلاش این است که هرچه زودتر بازارچه چنگوله به عنوان مکمل مرز مهران وارد مدار صادرات شود تا شاهد توسعه تبادل های تجاری با کشور همسایه باشیم.

فروتن اظهار کرد: تاکنون نشست های مختلفی با طرف عراقی به منظور سرعت بخشی در ایجاد این بازارچه در شهرستان مرزی مهران انجام شده که می طلبد بخش خصوصی عراق به ویژه بخش خصوصی آنها نیز برای ایجاد این معبر     سرمایه گذاری کند.

معاون امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: کلیه زیرساخت های لازم شامل آب، برق، فیبرنوری و دیگر مایحتاج مورد نیاز در بازارچه چنگوله در مجاورت کشور عراق مهیا شده است.

ایوب درویشی بیان کرد: استان ایلام آمادگی لازم برای کمک به ایجاد بازارچه مرزی چنگوله(شهابی) را دارد تا زمینه لازم برای افزایش صادرات به کشور همسایه فراهم شود.

17azar972

وی مرز مهران را جزو فعال ترین مرزهای رسمی کشور توصیف کرد و گفت: سالیانه بیش از یک و نیم میلیارد دلار کالا از طریق مرز مهران به عراق صادر می شود که در صورت ایجاد بازارچه مرزی چنگوله صادرات کالا افزایش چشمگیری خواهد یافت.

حیدر چلوی سرمایه گذار عراقی نیز در این نشست گفت: تلاش می شود که از طریق مسئولان استان واسط و دیگر مسئولان دولت مرکزی عراق زمینه لازم برای شتاب در ایچاد بازارچه چنگوله فراهم شود.

وی ادامه داد: بخش خصوصی عراق بدنبال سرعت بخشی در ایجاد این بازارچه است که در صورت همراهی دولت عراق تلاش می شود این مهم هر چه زودتر تحقق یابد.

 

 

خواندن 436 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 08 دی 1397 ساعت 07:48