‏‏

‏‏

دوشنبه, 16 مهر 1397 ساعت 05:53

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست با مسئولان استان واسط عراق: بازارچه چنگوله قبل از اربعین فعال شود

16mehr97

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: ضرورت دارد که بازارچه چنگوله در مجاورت کشور عراق قبل از برگزاری آیین های ویژه اربعین حسینی فعال شود.


 

شعبان فروتن در جریان نشست با معاون استاندار واسط عراق و دیگر مسئولان محلی بیان کرد: با توجه به تعطیلی صادرات در مرز مهران به سبب ازدحام زوار برای شرکت در آیین های ویژه اربعین، ضرورت دارد که بازارچه چنگوله همزمان با برگزاری مراسم اربعین فعال و راه اندازی شود.

وی ادامه داد: بخش خصوصی به ویژه تجار و بازرگانان این استان از آمادگی لازم برای صادرات کالا در بازارچه چنگوله به عنوان مرز پشتیبان مهران برخوردار هستند.

رئیس اتاق ایلام اظهار کرد: ضرورت دارد که برای سال های آینده نیز با همکاری کشور عراق مسیر تردد زوار از صادرات کالا جداسازی شود.

فروتن همچنین بر ضرورت ابلاغ رسمی تعطیلی مرز مهران برای اطلاع رسانی به تجار تاکید کرد و گفت: زمان دقیق تعطیلی مرز باید مشخص شود تا تجار در جریان تعطیلی قرار گیرند.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: کارهای لازم شامل راهسازی، برق رسانی، اتصال به شبکه آب و فیبرنوری در بازارچه چنگوله انجام شده است.

ایوب درویشی بیان کرد: مهم ترین تلاش ما باید این باشد که بازارچه چنگوله هرچه زودتر مهیای صادرات شود تا در زمان تعطیلی مرز مهران کارهای صادراتی در این نقطه انجام شود.

وی ادامه داد: کمیته اقتصادی اربعین در استان ایلام با محوریت اتاق بازرگانی و بخش خصوصی فعال شده و این کمیته به دنبال سرعت بخشیدن به کارهای لازم در خصوص راه اندازی بازارچه چنگوله است.

درویشی گفت: این استان از آمادگی لازم برای هرگونه همکاری با مسئولان واسط عراق به منظور سرعت بخشی در بازارچه چنگوله برخودار است.

معاون استاندار واسط نیز در این نشست گفت: تلاش می شود که ظرف دو روز آینده در نشست با استاندار واسط و دیگر مقامات مسئولان عراق، در خصوص نحوه فعال سازی چنگوله در ایام اربعین بررسی و نتیجه به استان ایلام منعکس شود.

رشید بدیری بیان کرد: یکی از اساسی ترین مشکل فراروی مسئولان واسط عراق نداشتن راه مناسب در مسیر چنگوله مهران (شهابی واسط) است که البته امسال 4 میلیارد دینار برای راه و 5/1 میلیارد دینار برای تقویت زیرساخت های اداری در این بازارچه اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: برای سرعت بخشی به کار لازم است که تعدادی کانکس سیار در چنگوله از جانب استان ایلام در اختیار مسئولان واسط قرار گیرد.

در این نشست مصوب شد که استان ایلام در بخش تقویت زیرساخت ها به صورت موقت برای سرعت بخشی در امور در اختیار مسئولان واسط عراق قرار گیرد.

 

خواندن 1391 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 آبان 1397 ساعت 10:11