‏‏

‏‏

شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 06:13

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: اقتصادی کردن اربعین حسینی با محوریت ایجاد گذرگاه های جدید در این استان ضرورت دارد

14mehr971

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام بر ضرورت اقتصادی کردن اربعین حسینی با محوریت ایجاد گذرگاه های جدید در این استان تاکید کرد.


 

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام گفت: یکی از موضوع های مهمی که این روزها بخش عظیمی از ظرفیت کشور به آن معطوف است، موضوع اربعین حسینی است.

وی ادامه داد: استان ایلام به سبب همجوار ی با کشور عراق در حقیقت استان خادمان حسینی لقب گرفته چرا که بیشتر مردم از اقصی نقاط کشورمان مرز مهران را به عنوان نخستین محور برای تردد به کشور همسایه انتخاب می کنند.

رئیس اتاق ایلام گفت: در کنار اینکه پیاده روی عمومی اربعین حسینی یک موضوع مذهبی مهم برای وحدت شیعیان به شمار می رود، برنامه ریزی برای حضور شکوهمند در این رویداد مهم دینی و تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فروتن اظهار کرد: اما آنچه که ضروری به نظر می رسد این است که فعالیت صادراتی حدود یکماه مرز مهران به عنوان گرانیگاه اصلی تردد به عتبات عالیات تعطیل می شود.

وی گفت: بنابراین می طلبد که با برنامه ریزی دقیق و کارشناسی شده گذرگاه های جدیدی که دارای مجوز هستند همچون چنگوله ، چیلات و هلاله شمالی به عنوان مرز پشتیبان وارد مدار صادرات شوند.

وی افزود: مرز مهران اصلی ترین کانون صادرات کالای غیرنفتی به کشور عراق است که باید برای جلوگیری از تعطیلی و بیکاری یکماهه تجار، بازارچه چنگوله و هلاله شمالی که قبلا در این زمینه رایزنی با عراقی ها انجام شده است دایر شود.

رئیس اتاق ایلام یادآور شد: بدون شک اقتصادی کردن موضوع اربعین می تواند زمینه ساز تحول در اقتصاد منطقه باشد چرا که این آیین مهم همه ساله تکرار می شود.

فروتن اظهار کرد: انتظار ما این است که با برنامه ریزی دقیق و اصولی کاری کنیم که استان ایلام در کنار اینکه خادمان خوبی برای زوار باشد برای بحث رونق اقتصادی آن نیز اهمیت شمارده شود.

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از تداخل بار کالای صادراتی و جلوگیری از مشکل برای زواری که به صورت پیاده راهی کربلا می شوند، پیشنهاد این است که به صورت رسمی تعطیلی صادرات اعلام شود تا تجار کالا به مرز نیاورند.

استاندار ایلام نیز در این نشست به وضعیت فضای اقتصادی کشور در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت: اقدام های خوبی در راستای کاهش نرخ ارز و طلا انجام شده که برای تثبیت این وضعیت نیاز است که همه مسئولان و مردم در کنار یکدیگر تلاش مضاعفی داشته باشند.

قاسم سلیمانی دشتکی به موضوع جلسه مبنی بر اقتصادی کردن اربعین حسینی در این استان نیز اشاره و بیان کرد: همه باید تلاش کنند که بهترین خدمات به زوار عتبات عالیات انجام شود، دستگاه های اجرایی براساس قانون مکلفند که برای توسعه زیرساخت ها، امنیت، آسایش و رفاه زوار اقدام کنند همه دستگاه های خدمات رسان شامل امدادی، درمانی، هلال احمر و سایر بخش ها از آمادگی لازم برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: این درحالی است که در کنار ارائه خدمات به زوار عتبات عالیات، باید موضوع تسهیل در روند صادرات نیز مهم تلقی شود و از طریق کمیته مشترک بین ایلام و واسط تلاش شود که زمینه سرعت بخشی به فعال کردن بازارچه چنگوله نیز در دستور کار قرار گیرد.

استاندار ایلام گفت: با توجه به تعطیلی صادرات در ایام اربعین ضرورت دارد که کارهای لازم برای ایجاد بازارچه پشتیبان در چنگوله انجام گیرد، هرچند که پیگیری های لازم در خصوص ایجاد دیگر بازارچه ها مانند چیلات و هلاله شمالی نیز با جدیت هرچه تمام تر در دستور کار قرار گرفته است.

سلیمانی دشتکی به کاهش صادرات کالا در مرز مهران اشاره کرد و گفت: موانع و اشکالی که بر سرراه صادرات وجود دارد که باعث کاهش مراوده های تجاری شده باید شناسایی و برطرف شوند.

وی تاکید کرد: صادرات بهترین گزینه برای رونق اقتصادی است و با هرکس یا دستگاهی که بخواهد برای صادرات موانع ایجاد کند، برخورد می شود.

سلیمانی دشتکی بر ضرورت ایجاد نمایشگاه و بازارچه برای فروش سوغات ایلام در مسیرهای مختلفی که زوار اربعین حسینی تردد می کنند افزود: همه مسئولان دولتی در کنار اتاق بازرگانی و سایر فعالان بخش خصوصی تلاش کنند که کالای ایرانی به زوار عرضه شود.

وی پیش بینی کرد، امسال 5/2 میلیون نفر زائر از مرز مهران در جریان اربعین حسینی تردد داشته باشند و برای ارائه خدمات به این میزان زوار همه اقدام های لازم انجام گرفته است.

استاندار ایلام تاکید کرد، کلیه مصوبات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی لازم الاجراست و با هر دستگاهی که به اجرای این مصوبات پایببند نباشد، برخورد قانونی می شود.

دادستان مهران نیز در این نشست گفت: با توجه به اهمیت موضوع اربعین ضرورت دارد که مسیر زوار از مسیر تجارت جداسازی شود تا زمینه لازم برای هر دو موضوع فراهم شود.

علی مرادی بیان کرد: برنامه ریزی لازم برای ارائه خدمات مطلوب به زوار عتبات عالیات در شهرستان مرزی مهران انجام شده و برای توسعه خدمات رسانی به زوار و همچنین سهولت در تجارت همه باید تلاش مضاعفی داشته باشند.

وی ادامه داد: برگزاری پیاده روی بزرگ اربعین حسینی نیازمند همراهی، همکاری و تلاش شبانه روزی دستگاه های اجرایی ، بخش خصوصی ، نیروهای نظامی و انتظامی است.

یونس حواسیان رئیس اتاق اصناف نیز در این نسشت گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است 200 غرفه در شهر مهران در قالب نمایشگاه به زوار محصولات خود را عرضه کنند.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: قرار است 8 نقطه در مسیر تردد زوار عتبات عالیات برای فروش محصولات صنایع دستی این استان به زایران جانمایی شود.

ایوب درویشی افزود: تلاش می شود که کلیه محصولات تولیدی استان ایلام در بخش های مختلف با ایجاد غرفه های تجاری در طول مسیرهای تردد زوار برای فروش و معرفی به زایران در معرض دید قرار گیرد.

وی ادامه داد: کارهای لازم با مسئولان طرف عراقی به منظور سرعت بخشی در ایجاد بازارچه چنگوله انجام شده و تاکنون کارهای لازم برای تامین زیرساخت های برق، آب، آسفالت محوطه و فیبرنوری در این مسیر از طرف این استان انجام شده است.

14mehr972

معاون استاندار ایلام همچنین به تدوین سند جامع اربعین اشاره کرد و گفت: کار تدوین این سند به دانشگاه آزاد محول شده که قرار است نقطه نظرات کارشناسی شده در حوزه اقتصادی کردن اربعین در این سند لحاظ شود.

طالب صادقیان شهردار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت استفاده از ظرفیت های تبلیغات محیطی ناشی از برگزاری پیاده روی اربعین در طول مسیر تردد زوار تاکید کرد و گفت: باید از این ظرفیت برای درآمدزایی شهرداری ها استفاده شود.

شکراله شیرخانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام نیز در این نشست گفت: تلاش شده که تعاونی های زیر مجموعه اداره کار در دو بخش کشاورزی و صنایع دستی در جریان برگزاری آیین های ویژه اربعین حضور پررنگی داشته باشند.

عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام نیز گفت: زمینه لازم برای ایجاد 20 سیاه چادر به منظور پخت غذای محلی و فروش سوغات و همچنین ایجاد خانه مسافران در این استان در ایام اربعین انجام شده است.

فرج امیدی رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست گفت: کارهای لازم در خصوص نیازسنجی بازار عراق برای تامین مایحتاج عمومی آنان در جریان برگزاری همایش بزرگ اربعین در راستای اقتصادی کردن اربعین انجام گیرد.

در این نشست مصوب شد که موکب ها برای ارائه خدمات به زوار در محدوده خارج از شهر باشند و دستگاه های اجرایی حق ایجاد موکب نداشته باشند.

همچنین مصوب شد که کمیته اقتصادی به عنوان زیرمجموعه ستاد اربعین با محوریت بخش خصوصی و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی تشکیل شود و این کمیته کارهای مربوط به تنظیم روال تعطیلی مرز در اربعین، ساماندهی دستفروشان، ایجاد نمایشگاه ها و پیگیری سرعت بخشی به فعالیت بازارچه چنگوله را در دستور کار قرار دهد.

مصوب شد که کارگروه مشترک ایلام و واسط کارهای لازم را در خصوص هماهنگی در برگزاری همایش بزرگ پیاده روی و همچنین ایجاد بازارچه های جدید مورد بررسی و پیگیری قرار دهند.

مصوب شد که کمیته زیربنایی اربعین نیز کارهای مربوط به انسداد مرزی، تقویت زیرساخت های چنگوله، سرعت بخشی به تکمیل کنارگذر غرب مهران و بهسازی جاده های منتهی به شهرستان مهران را در سریع ترین زمان ممکن قبل از برگزاری آیین اربعین ساماندهی کنند.

همچنین مصوب شد که نمایشگاه های صنایع دستی و تولیدات استان ایلام در مجاورت پارکینگ های رسمی و موکب ها با هماهنگی کمیته فنی راه و زیرساخت ها ایجاد شود.

 

خواندن 403 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 آبان 1397 ساعت 09:02