‏‏

‏‏

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 08:00

خبرخوش معاون وزیر اقتصاد به واحدهای تولیدی: تسهیلات جدید گمرکی در راه است

27mordad97

خبرخوش معاون وزیر اقتصاد به واحدهای تولیدی: تسهیلات جدید گمرکی در راه است


 

رئیس کل گمرک ایران می‌گوید تمهیداتی اندیشیده شده که واحدهای تولیدی بتوانند علاوه بر حقوق گمرکی، مالیات ارزش افزوده کالاهای وارداتی را نیز به صورت نسیه و با ضمانت‌نامه بانکی ترخیص کنند. پیش از این ترخیص بخشی از کالاهای مورد نیاز خطوط تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مستثنا شده بودند.

رئیس کل گمرک ایران، از تسهیلات جدید گمرکی برای واحدهای تولیدی خبر داد و گفت: علاوه بر حقوق ورودی، مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی هم مشمول ضمانت نامه و ترخیص نسیه شد.

به گزارش گمرک ایران، فرود عسگری افزود: واحد های تولیدی که مشکلات نقدی دارند، می توانند کالای خود را به صورت نسیه ترخیص کرده و یا با تودیع ضمانت نامه بانکی از گمرکات خارج کنند.

وی اضافه کرد: تولید کنندگان پیش از این در حقوق ورودی با ارائه ضمانت نامه می توانستند کالای شان را به طور نسیه از گمرک ترخیص کنند اما از این پس نه تنها در حقوق ورودی که در مالیات بر ارزش افزوده هم می توانند از ضمانت نامه بانکی استفاده کنند.

عسگری ابزار امیدواری کرد:­­تولیدکنندگانی که مشکلات کمبود نقدینگی دارند بتوانند از آن استفاده کنند.

معاون وزیر اقتصاد درباره ارائه دیگر تسهیلات گمرکی به تولید کنندگان، گفت: واحدهای تولیدی می توانند انبار اختصاصی در محل تولیدشان داشته باشند و محموله های وارداتی خود را از هر مرز گمرکی که وارد می شود به این انبارها که به خودشان اختصاص دارد اما تحت نظارت گمرک است انتقال دهند.

عسگری ادامه داد: ما با حداقل حقوق ورودی از واحدهای تولیدی تضمین می گیریم و تسهیلاتی به آنها داده ایم که کالاها زیر نظر خودشان و تحت نظارت گمرک باشد.

وی تاکید کرد: واحد های تولیدی که دارای مشکلات بانکی و یا در صف تخصیص یا تامین هستند، برای ترخیص کالاهایشان می توانند به گمرک مراجعه کنند و گمرک با توجه به شناختی که از آنها دارد، در ترخیص ۷۰ تا ۸۰ درصد کالاهایشان با آنها همراهی خواهد کرد و واحد های تولیدی پس از حل مشکلات بانکی خود می توانند به تسویه با گمرک اقدام کنند.

نکته قابل تامل این است که رئیس گمرک ایران مشخص نکرده، این تسهیلات در کنار مستثنا شدن مواد اولیه مورد نیاز خطوط تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز در اختیار واحدهای تولیدی قرار می گیرد یا سیسات‌هایی است که برای کمک به ترخیص کالاها با پرداخت مابه‌التفاوت اتخاذ می‌شوند.

گفتنی است دیروز وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه دولت از پیشنهاد معافیت بخشی از تجهیزات و کالاهای مورد نیاز خطوط تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد خبر داد. همچنین وزیر اقتصاد نیز گفت: گمرک‌های سراسر کشور به ترخیص درصدی از کالاهای مورد نیاز خطوط تولید مکلف شده‌اند.

 

خواندن 560 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 06:17