‏‏

‏‏

چهارشنبه, 17 مرداد 1397 ساعت 05:43

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در دیدار با هیات عراقی: فرصت های سرمایه گذاری در عراق برای فعالان بخش خصوصی ایران معرفی شود

17mordad97

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: فرصت و ظرفیت های سرمایه گذاری در شهرهای مختلف عراق به ویژه واسط برای فعالان بخش خصوصی ایران و این استان معرفی شود.


 

شعبان فروتن در جریان نشست با معاون استاندار واسط و هیات اقتصادی از کشور عراق در مرز مهران بیان کرد: فعالان بخش خصوصی ایران از هرگونه کاری که منجر به توسعه همکاری اقتصادی با کشور دوست و همسایه عراق شود، استقبال     می کند.

وی در عین حال بر ضرورت رفع برخی مشکلات از جانب عراق برای توسعه صادرات غیرنفتی استان ایلام به واسط عراق اشاره کرد و گفت: سختگیری در قوانین گمرکی، عدم صدور ویزای متعدد، بالا بودن هزینه کامیون های حمل یکسره، کمبود کامیون عراقی برای حمل کالا و یکسان نبودن تعرفه گمرکی از جمله مشکلات فراروی تجار این استان است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام همچنین بر ضرورت ایجاد دفتر مشترک بین اتاق های ایلام و واسط در این دو استان تاکید کرد و گفت: ایجاد این دفاتر مشترک می تواند بخش عمده ای از مشکلات احتمالی را در سریعترین زمان ممکن پیگیری و مرتفع کند.

فروتن ابراز امیدواری کرد با توجه به تفاهم نامه اخیر بین استانداران ایلام و واسط زمینه لازم برای اجرای مفاد آن هرچه زودتر فراهم شود.

در این نشست با هیات عراقی در خصوص ارتباطات تجاری، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، پزشکی، منابع طبیعی و سرمایه گذاری گفت و گو، تبادل نظر و تصمیم گیری شد.
ایوب درویشی معاون امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: پس از بازدید استاندار واسط عراق از استان ایلام و دیدار با استاندار و انعقاد تفاهم نامه استانداران با یکدیگر این دیدار در راستای بند 3 آن تفاهم نامه صورت گرفت که در راستای رفع موانع و تسهیل ارتباطات دو استان برگزار شد.
وی با بیان اینکه مباحث سرمایه گذاری در دو استان از مباحث جدید و بسیار مهمی است که در دیدار استانداران ایلام و واسط بر آن تاکید شده است و در این نشست در خصوص آن بحث و گفت و گو شد، اظهار کرد: چگونگی تخلیه بار کامیون در محوطه گمرکی مهران؛ تکمیل و آماده سازی پایانه مرزی زرباطیه؛ تمدید و تسهیل عبور و مرور تجار و بازرگانان دو کشور از مرز مهران؛ مسائل امنیتی تردد کارگران؛ اعزام تیم های پزشکی ایلام به بدره عراق؛ تاسیس کارخانه سیمان در بدره عراق و جنگل کاری مسیر مهران تا بدره عراق از مهم ترین موضوعات مطرح شده در این نشست بود.
وی، از آمادگی کامل حمل و نقل و پایانه های استان برای اجرای مسیر ترانزیت مهران به عراق خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این مسیر به زودی آغاز خواهد شد و طبق توافقات صورت گرفته انتظار داریم هماهنگی های لازم برای عبور و مرور دو طرف به مرز برای انجام عملیات اجرایی این پروژه صورت پذیرد.
معاون استاندار واسط عراق نیز در این نشست بر ضرورت سرعت بخشی به بندهای تفاهم نامه بین استانداران ایلام و واسط تاکید کرد.

نبیل شنبه گفت: استان واسط از آمادگی کامل برای توسعه روابط اقتصادی – تجاری با استان ایلام برخوردار است و در این زمینه کارهای لازم در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: افزایش مراوده های تجاری، پیگیری صدور ویزای متعدد برای تجار و رفع مشکلات مربوط به فعالان عرصه تجارت در دستور کار قرار می گیرد و بزودی نتیجه لازم ارائه خواهد شد.

 

 

خواندن 603 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 شهریور 1397 ساعت 06:22