‏‏

‏‏

سه شنبه, 16 مرداد 1397 ساعت 05:50

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی: روابط اقتصادی بین ایلام و واسط عراق افزایش می یابد

16mordad97

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام از افزایش روابط اقتصادی و تجاری بین این استان و واسط عراق خبر داد.


 

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت: تفاهم نامه همکاری بین استانداران ایلام و واسط عراق به تازگی منعقد شده که اجرای این تفاهم نامه منجر به توسعه روابط بین دو استان مرزی خواهد شد.

 

 

 

 


وی ادامه داد: شتاب بخشی در ایجاد بازارچه شهابی عراق چنگوله مهران تا قبل از اربعین سالجاری، پیگیری ایجاد بازارچه چیلات دهلران، پیگیری مطالبات تجار ایلامی از عراق، افزایش مراوده های تجاری بین استان ایلام و واسط و تقویت زیرساخت های مرزی دو طرف از جمله محورهای تفاهم نامه بین استانداران ایلام و واسط بود.


رئیس اتاق بازرگانی ایلام افزود: بخش خصوصی استان ایلام در کنار سایر دستگاه های اجرایی تلاش می کند که مفاد این تفاهم نامه هرچه زودتر اجرایی شود تا شاهد تقویت صادرات باشیم.


فروتن در ادامه به موضوع رفع مشکلات مالیاتی تجار اشاره کرد و افزود: در نشست قبلی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی این استان مصوبه خوبی برای بخشش مالیاتی تجار در نظر گرفته شد که بخش زیادی از آن اجرایی شده است.


وی همچنین به دیگر دستور جلسه این شورا در خصوص ساماندهی تخلیه و بارگیری کالا در مرز مهران اشاره و خواستار بهبود این وضعیت شد.


استاندار ایلام نیز در این نشست حمایت از صادرکنندگان را اولویتی اساسی دانست و گفت: انعقاد تفاهم نامه با استاندار واسط در راستای توسعه مراوده های تجاری بوده است.


قاسم سلیمانی دشتکی افزود: انتظار ما این است که کلیه دستگاه های اجرایی با همکاری اتاق بازرگانی پیگیری اجرای تفاهم نامه بین استاندار ان ایلام و واسط باشند.


وی ادامه داد: نشست های خوبی در هفته های اخیر با وزرای کشور و امور خارجه در راستای تقویت مرزهای این استان با کشور عراق انجام شد که تصمیم گیری های لازم در این زمینه اتخاذ شده است.


سلیمانی دشتکی بر ضرورت ساماندهی تخلیه و بارگیری مرز مهران تاکید کرد و افزود: ظرف دو هفته آینده با محوریت اتاق بازرگانی و دیگر دستگاه های اجرایی استان وضعیت متولی و مدیریت مرز مهران مشخص شود تا شاهد بکارگیری مدیریت واحد در مرز با تقسیم بندی کار بین کلیه دستگاه های اجرایی باشیم.


دادستان ایلام نیز در این نشست بر ضرورت ایجاد امنیت اقتصادی برای فعالان اقتصادی تاکید کرد.


افشار خسروی زاد گفت: امروز همه باید با وحدت و همدلی در راستای تقویت امنیت در زمینه های مختلف به ویژه امنیت اقتصادی حرکت جدی داشته باشند.


وی تاکید کرد: نقش بخش خصوصی به عنوان سربازان جبهه اقتصادی حائز اهمیت است و ما نیز باید شرایط خاصی را برای امنیت فعالیت اقتصادی بخش خصوصی فراهم کنیم.


بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست مباحثی در خصوص وضعیت بهره وری در حوزه معادن کشور در مقایسه با سایر کشورها ارائه کرد.


مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان ایلام نیز در این نشست گفت: براساس بخشنامه وزارت اقتصاد و دارایی، واحدهای تولیدی که مشکل تامین ارز دارند می توانند از طریق مکاتبه با سازمان صنعت، معدن و تجارت برای پیگیری های لازم اقدام کرده تا پس از جمع بندی و ارائه به وزارت اقتصاد و دارایی مشکل تامین ارز درخواستی آنان حل شود.


قدرت فیض الهی بیان کرد: همچنین واحدهایی که در شهرکهای صنعتی مشکل ترخیص مواد اولیه دارند نیز می توانند با مراجعه به این اداره کل در اسرع وقت برای رفع مشکل خود اقدام داشته باشند.


در این نشست مدیرکل امور مالیاتی استان و رئیس اتاق اصناف ایلام نیز به ترتیب مباحثی در خصوص وضعیت مالیاتی تجار و بازار مطرح کردند.


در این نشست مصوب شد با تاکید استاندار ایلام همه دستگاه های اجرایی اعم از  اتاق بازرگانی، استانداری، فرمانداری مهران، همیاری شهرداری، گمرکات و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط با اقتصاد با همکاری یکدیگر در خصوص ساماندهی تخلیه و بارگیری ظرف دو هفته آینده با اولویت و تاکید بر پیمانکاری همیاری شهرداری انجام دهند و در غیراینصورت به منظور ایجاد رقابت و تسهیل در روند کار تخلیه و بارگیری مرز مهران به چند شرکت توانمند واگذار شود.


همچنین مصوب شد مالیات نسبت به بخشش مالیاتی تجار براساس تعهدی که در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی یکماه داشته اقدام کند.


همچنین مصوب شدکلیه دستگاه های اجرایی در خصوص وضعیت مدیریت یکپارچه در مرز مهران مباحث علمی و پیشنهادات خود را به اتاق بازرگانی ایلام تحویل داده تا پس از جمع بندی از طریق استاندار برای آن تصمیم لازم متناسب با زمان، مکان و موقعیت اتخاذ شود.

 

 

 

 

 

 

 

%MCEPASTEBIN%

 

 

خواندن 613 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 شهریور 1397 ساعت 04:52