‏‏

‏‏

یکشنبه, 14 مرداد 1397 ساعت 07:34

مرز مهران بر روی کامیون های ایرانی باز شد

14mordad97

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: مرز بین المللی مهران با رایزنی تلفنی استاندار واسط با مقامات عراقی بر روی    کامیون های ایرانی باز شد.

 

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی در نشست مشترک با استاندار واسط عراق افزود: پس از رایزنی با ملا طلال استاندار واسط عراق، وی در تماسی تلفنی هماهنگی لازم برای بازگشایی مرز مهران برای بارگیری کامیون ها را انجام داد.
وی یادآور شد: بر این اساس، ترانشیپ کامیون ها در مرز مهران تا 2 هفته آینده ادامه می یابد تا توافقات لازم برای مکان و نحوه ی بارگیری کامیون در مرز مهران از نظر فنی مورد توافق قرار گیرد.
استاندار ایلام اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران برای مسیرهای منتهی به مهران و استان واسط عراق هزینه های بسیار خوبی انجام داده است.
سلیمانی دشتکی تاکید کرد: از مسیرهای مختلف از جمله دهلران به مهران، لرستان به مهران، ملکشاهی به مهران و کرمانشاه و ایلام به مهران برنامه ریزی های بسیار خوبی بویژه از نظر بهسازی مسیرهای ارتباطی در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: 2 کشور دوست و برادر ایران و عراق منافع مشترک اقتصادی در سطح بین المللی دارند و اگر 2 استان ایلام و واسط بتوانند طبق برنامه پیش بروند افق خیلی خوبی در سطح مبادلات اقتصادی بین دو کشور برقرار خواهد شد.
وی یادآور شد: فعالیت های خوبی در خصوص راه، آب، برق و خطوط ارتباطی انجام داده ایم و انتظار داریم دولت عراق هم به اقدامات متقابل خود سرعت بدهد.
** مرز چنگوله باز می شود
استاندار واسط عراق نیز در این نشست گفت: در بحث مرز چنگوله اختلاف نظری وجود دارد که با رایزنی حل خواهد شد.
ملا طلال تاکید کرد: در مذاکره ای که با نخست وزیر عراق داشته ام درخواست کردم که این مرز باز شود و ایشان قول مساعد دادند واین خواسته مردم واسط است و در نتیجه دستور بازگشایی و فعالیت در این مرز را صادر کرد.
وی گفت: برای بازگشایی راه ارتباطی شهابی یا چنگوله 13 میلیون دلار از نخست وزیر عراق درخواست کرده ایم.
استاندار واسط عراق افزود: همه نیروها را بسیج خواهیم کرد که مسیر ارتباطی شهابی و چنگوله را بازگشایی کنیم.
وی گفت: منافع مشترک و باز شدن روابط دو استان واسط و ایلام برای من حائز اهمیت است.

**فعالیت در مرز مهران شبانه روزی شود

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست بر ضرورت فعالیت شبانه روزی صادرات در مرز بین المللی مهران به منظور افزایش مراوده های تجاری تاکید کرد.

سیدمحمد موسوی نسب گفت: مرز مهران با وجود داشتن شرایط مستعد برای توسعه فعالیت با کشور عراق اما در سالهای اخیر با کاهش صادرات مواجه شده که باید با تدابیر لازم زمینه مناسبی برای افزایش مراوده های اقتصادی در آن فراهم شود.

وی ادامه داد: عدم صدور ویزای متعدد، بالا بودن تعرفه گمرکی از جانب عراق و ارتباط نداشتن موثر برای رفع مشکلات دو طرف از جمله مشکلات صادرات در مرز مهران است.

موسوی نسب تاکید کرد: ضرورت دارد که حداقل دو ماه یکبار نشست بین مسئولان مرزی ایلام و واسط با هدف بررسی و رفع مشکلات صادرات تشکیل شود.
استان ایلام 430 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که عمده آن در جوار استان واسط قرار دارد.
مرز بین المللی مهران گذرگاه اصلی تردد زائران عتبات عالیات ایران و عراق مسیر ورود به واسط است.
سال 95 بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون دلار کالای ایرانی از مهران به عراق صادر شد که در سال 96 با کاهش چشمگیر به حدود یک میلیارد دلار رسید.
کارشناسان بازگشایی مرزهای سومار و پرویزخان در استان کرمانشاه پس از برقراری امنیت نسبی در عراق ، اعمال تعرفه های اضافی در مرز مهران و همچنین برخی کارشکنی ها از سوی مقام های عراقی و جلوگیری از صادرات سیمان از مرز مهران را از عمده ترین دلایل کاهش صادرات از مرز مهران عنوان می کنند.

 

خواندن 791 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 شهریور 1397 ساعت 04:33