دوشنبه, 20 خرداد 1392 ساعت 07:28

فرصت های سرمایه گذاری در استان ایلام

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

استان ایلام که در غربی ترین نقشه جغرافیایی قرار گرفته دارای شرایط مطلوبی برای جذب سرمایه گذاری است که می توان با بالفعل کردن ظرفیت های اقتصادی منطقه تحولی عظیم در منطقه ایجاد کرد.

زمينه هاي اقتصادي استان براي رونق بخش تجارت و بازرگاني را مي توان بشرح ذيل بيان كرد:
1) كشاورزي و دامپروري
استان ايلام با دارا بودن سه ميليون دام سبك و سنگين 7/1 ميليون هكتار جنگل و مرتع و 250 هزار هكتار زمين زراعي يكي از قطب هاي كشاورزي محسوب ميشود.
معيشت حدود 44 درصد از جمعيت 575 هزار نفري ايلام در بخش كشاورزي تامين شده يا تأثير مي پذيرد.
استان ايلام با توجه به فعاليت هاي متنوع در فعاليت هاي كشاورزي و دامداري كه ناشي از گوناگوني شرايط جغرافيايي و اقليمي، وجود جنگلها و مراتع مستعد و وجود ظرفيت هاي قابل توجه پرورش دام و طيور و امكان ايجاد صنايع وابسته از موقعيت ممتازي براي سرمايه گذاري در بخش كشت و صنعت برخوردار است.
2) صنعت و معدن و نفت و گاز
استان ايلام با دارا بودن هفت شهرك صنعتي داراي ظرفيت برجسته اي براي سرمايه گذاري بخش خصوصي است.
اكنون حدود 300 واحد صنعتي در شهرك هاي صنعتي استان ايلام فعال است. در كنار صنايع، غني بودن مواد معدني ظرفيت برجسته اقتصادي در اين استان است.
32 معدن در بخشهاي مختلف آلوويم آهكي، گچ، مارون، شن و ماسه و بيتومين در استان ايلام فعال است.
بخشي از اين مواد در داخل استان فرآوري شده و به استان هاي همجوار و كشور عراق صادر مي شود كه مي توان با سرمايه گذاري در اين بخش شاهد تحولي عظيم در اقتصاد كشور بود.
در سالهاي اخير در بخش صنعت و معدن، گاز و پتروشيمي و ديگر صنايع وابسته استان ايلام سرمايه گذاريهاي چشمگيري صورت گرفته است كه در آينده با بهره برداري از آنها فرصت هاي مناسبي ايجاد مي شود.
اكنون روزانه 80 هزار بشكه نفت از منابع نفتي ايلام استخراج شده كه به سبب فقدان پالايشگاه در استان، از طريق لوله در خوزستان فراوري مي شود. استان ايلام از 11 درصد منابع نفت و گاز كشور برخوردار است.
با وجود سرمايه گذاري هاي دولت، اما براي بهبود وضعيت عمران، آباداني و اقتصاد پايدار استان نيازمند تزريق اعتبارها و سرمايه گذاري هاي جديد به ويژه بخش خصوصي است.
ظرفيت هاي منابع غني و سرشار اين استان از حيث گچ و سيمان نيازمند سرمايه گذاري بخش خصوصي است.
استان ايلام از ظرفيت مطلوبي براي تبديل شدن به قطب سيمان كشور برخوردار است كه بخش خصوصي بايد از اين مزيت ها به نحو مطلوبي استفاده كند.

3) بهره مندي از مواهب طبيعي و تاريخي براي توسعه گردشگري
استان ايلام به عنوان بخشي از تمدن هاي ايلام باستان، هخامنشي و ساساني از اهميت تاريخي زيادي برخوردار است و داراي هزاران ابنيه و بناي تاريخي ميباشد.
در مجموع استان ايلام يكي از قديمي ترين استانهاي كشور است كه پيشينه تاريخي آن مربوط به دوران «تمدن ايلام باستان»، هخامنشي اشكاني، ساساني و دوره اسلامي برميگردد.
استان ايلام براي ايجاد هتل، مهمانپذير به منظور صنعت گردشگري تشنه سرمايه گذاري بخش خصوصي است كه مي توان از اين مزيت بهره لازم برد.
4) خروجي بين المللي مهران
استان ايلام به سبب دارا بودن 430 كيلومتر مرز مشترك يكي از مهمترين كانونهاي صدور كالاي ايراني به كشور عراق است.
نزديكي به شهرهاي عراق، وجود امنيت كامل در مرز و استقبال تجار و بازرگانان از خروجي بين المللي مهران باعث شده كه اين خروجي به مهمترين معبر مراوده هاي صادراتي ايران ـ عراق تبديل شود.
براساس آمارهاي موجود روزانه يكهزار كاميون حامل كالا از خروجي بين المللي مهران به كشور عراق صادر مي شود.
بخش خصوصي مي تواند با سرمايه گذاري در اين بخش بازرگاني استان از مزيتهاي مرزي ايلام با كشور همسايه بهره مند شود.
بازار تشنه عراق بيش از هر زمان ديگري نيازمند كالاي ايراني است و بخش خصوصي مي تواند در بخشهاي خدمات، صادرات كالاي غير نفتي در استان ايلام سرمايه گذاري كند.

خواندن 5924 دفعه