‏‏

‏‏

سمینار آموزشی اصول و آداب تشریفات در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام برگزار شد.

دستور جلسه

پیش از دستور جلسه:

گزارش مدیر گمرکات استان ایلام در خصوص آمار صادرات و واردات استان ایلام در 8 ماهه اول سال 96

دستور جلسه:

حل و فصل مشکلات و موانع بوجود آمده در روند توسعه فعالیت های مرز بین المللی مهران

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: موانع صادراتی باید مرتفع شود

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام با توجه به نقش موثر صادرات در فضای کسب و کار، بر ضرورت مرتفع شدن موانع صادراتی تاکید کرد.

 

شعبان فروتن در بیستمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام گفت: مشکلات مربوط به صادرات در استان ایلام با عراق جنبه داخلی و خارجی دارد.

 

وی ادامه داد: اختلاف تعرفه های گمرکی در مرز، عدم اطلاع رسانی در خصوص تعطیلات فعالیت های صادراتی، اعمال سلیقه در فعالیت های مرزی از جمله موارد مربوط به مشکلات بخش خارجی و ناشی از مسئولان مرزی عراق است.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایلام به مشکلات داخلی در مرز مهران اشاره کرد و گفت: مشکلات عدیده ای در مرز مهران وجود دارد که می طلبد دولت از طریق وزارت خانه های مرتبط برای رفع یا کاهش مشکلات مرز وارد عمل شود.
فروتن با بیان اینکه در مرز مهران خلاء های زیادی وجود دارد، تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در مرز مهران نبود رایزن تجاری و اقتصادی از سوی دولت عراق است.
وی یادآور شد: مسئولان ایرانی باید از طریق دولت مرکزی عراق و با کمک سفارت ایران مشکلات موجود در مرز مهران را مطرح و مرتفع کند.
فروتن بر لزوم هماهنگی بیشتر در بین گمرک زرباطیه عراق و مهران در خصوص صادرات کالا و مبادله های تجاری تاکید کرد و گفت: برای کاهش مشکلات و بهبود وضعیت مراوده های تجاری باید بین این دو مرز هماهنگی های بیشتری صورت بگیرد.
وی همچنین پیگیری مشکلات تاجران را امری ضروری و لازم برشمرد و اظهار کرد: یکی دیگر از موانع بر سرراه تجارت استان تداخل برنامه های مدیریتی و موازی کاری های دستگاه های اداری است که باید این موازی کاری ها اصلاح شود.
وی تاکید کرد: همچنین محوطه گمرک مهران جوابگوی نگهداری حجم کالاهای صادراتی نیست و تجهیزات و امکانات این مرز نیازمند توسعه بیشتر است.
فروتن از وضعیت شرایط بهداشتی واحدهای تجاری مستقر در مرز انتقاد کرد و افزود: امکانات رفاهی در مرز مهران بسیار اندک و گاه در حد صفر است که باید این نیازها نیز مرتفع شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایلا م همچنین پیگیری راه اندازی کنسولگری عراق در استان ایلام را ضروری دانست و گفت: ایجاد کنسولگری عراق در ایلام باعث سهولت در امور تجاری و همچنین رفع مشکلات عراقی های مستقر در این استان می شود.

 

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست درخواست کرد که هیاتی متشکل از فعالان بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و دستگاه های اجرایی در مرز مهران تشکیل شود و مشکلات را به صورت هفتگی برای پیگیری به مسئولان اتاق بازرگانی و استانداری ارائه کند.

ایوب غیاثی گفت: بخش خصوصی استان ایلام دارای ظرفیت مناسبی است که باید از این توانمندی برای توسعه همه جانبه استان استفاده بهینه شود.

استاندار ایلام نیز در این نشست از تصویب احتمالی منطقه ویژه اقتصادی مهران در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: در صورت تصویب، این طرح باعث تحول اقتصادی زیادی در استان می شود.

قاسم سلیمانی دشتکی بر ضرورت رفع مشکلات بخش صادرات در این استان تاکید و اظهار کرد: مرز مهران با توجه به موقعیت خاص خود یک مرز منحصر به فردی است و مدیران باید از موقعیت این مرز برای رشد صادارت و توسعه و رونق استان استفاده بیشتری کنند.
وی افزود: معاون سیاسی امنیتی استانداری ظرف دو هفته آینده مقدمات تشکیل نشست مشترکی با حضور تجار، بازرگانان استان های ایلام و واسط را در عراق فراهم کند تا مسائل موجود در خصوص مراوده های تجاری این 2 استان بیان شود.
سلیمانی دشتکی با بیان اینکه گمرک باید برای رونق تجارت در مرز مهران تلاش کند، یادآور شد: مدیران حوزه های مرتبط نیز باید برای رفع مشکلات تجاری و گمرکی در مرز مهران با گمرک همراهی و همکاری داشته باشند.
وی با اشاره به برخی مشکلات تجار و بازرگانان در مرز مهران گفت: باید قوانین وضع شده از سوی مدیران به نفع مردم باشد نه اینکه به دامنه مشکلات آنها اضافه کند.
استاندار ایلام افزود: اتاق بازرگانی ایلام نیز از طریق اتاق بازرگانی ایران مقدمات نشست دو جانبه ای بین مسئولان ایران و عراقی در خصوص وضعیت مرز مهران پیگیری کند.
وی همچنین بر راه اندازی مرزهای چیلات و چنگوله تاکید کرد و افزود: زیرساخت های لازم در مرز چیلات دهلران فراهم شده ولی مرز چنگوله نیازمند ایجاد تاسیسات و زیرساخت های لازم برای راه اندازی است.

مدیرکل گمرکات استان ایلام نیز در این نشست گفت: تلاش می شود که کلیه موارد در خصوص مشکلات داخلی و خارجی در مرز مهران با همکاری دستگاه های اجرایی و اتاق بازرگانی مرتفع شود.

محسن مصطفایی بیان کرد: مهم ترین تلاش گمرک این است که بتواند زمینه سهولت در امور صادراتی را فراهم کند.

وی ادامه داد 784 میلیون دلار در 8 ماهه امسال از مرز مهران به کشور عراق صادر شده که این میزان صادرات در مقایسه با پارسال کاهش یافته است. که مهم ترین دلایل کاهش صادرات: تعرفه های بالای واردات کالا به عراق در مرز مهران، تعطیلی یک طرفه از سوی عراق و تعطیلی یک ماهه مرز به دلیل برگزاری آیین های ویژه اربعین عنوان کرد.

مصوبات استانی

 

1-تشکیل هیاتی از سازمان ها و ادارات مرتبط با مرز بین المللی مهران اعم از فرمانداری ، اتاق بازرگانی ، گمرک ، سازمان صنعت ومعدن وتجارت، همیاری شهرداری و... در هفته آینده تشکیل و وظایف هر نهاد به تفکیک معین و ابداغ گردد تا تداخل وظایف در مرز مهران بوجود نیاید.

 

2-معاونت سیاسی امنیتی استانداری ایلام مکلف شد مقدمات سفری به کشورعراق را ظرف دو هفته آینده فراهم کند تا مدیران ارشد دو استان ایلام و واسط عراق نسبت به حل و فصل مشکلات مرز بین المللی مهران اقدام کنند

 

3-اتاق ایلام نیز مکلف شد از طریق اتاق بازرگانی ایران جلسه ای با حضور استاندار ایلام در محل سفارت عراق در تهران را برنامه ریزی نماید.

دستور جلسه:

بررسی کلی وضعیت اقتصادی ، تجاری و صادرات و ورادات استان ایلام

 

مشروح مذاکرات

 

در جلسه شورای گفت وگو و بخش خصوصی استان ایلام عنوان شد : مرزهای چیلات و چنگوله ایلام برای صادرات با عراق فعال شوند

 

نوزدهمین جلسه شورای گفت وگوی ایلام به ریاست استاندار جدید استان جناب آقای مهندس قاسم سلیمانی دشتکی روز پنج شنبه مورخ 9/9/96 در محل سالن اجتماعات استانداری ایلام تشکیل گردید در این جلسه رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان ایلام خواستار تسریع در فعال شدن مرزهای چیلات و چنگوله به عنوان پشتیبان مرز بین المللی مهران شد.
شعبان فروتن گفت: با توجه ظرفیت های اقتصادی این استان ضرورت دارد به منظور توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق مرزهای چیلات و چنگوله که در گذشته کار جانمایی از آنها انجام شده فعال شوند.

 

وی با بیان اینکه استان ایلام دارای ظرفیت های مناسبی در بخش نفت گاز و پتروشیمی، صنعت و معدن، گردشگری، کشاورزی و داشتن مرز با کشور عراق است افزود: مهم ترین تلاش کارگزاران باید معطوف به اولویت بندی به بهره برداری از ظرفیت های این منطقه باشد.

 

رئیس اتاق و دبیر جلسه اتاق های بازرگانی را توانمند توصیف کرد و گفت: بخش خصوصی به عنوان بازوی دستگاه های اجرایی آمادگی لازم برای هرگونه همکاری و ارائه مشاوره به سه قوا را دارد.

 

فروتن همچنین خواستار تسریع در ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری مهران شد و گفت: با توجه به شرایط حاکم بر مرز مهران که ناشی از ارتباط گسترده اقتصادی با کشور عراق بوده بنابراین تلاش برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد تجاری مهران شتاب گیرد.

 

وی همچنین اظهار کرد: نظر به ارتباط های اقتصادی و تردد میلیونی زوار عتبات عالیات از مرز مهران به عراق می طلبد که به منظور سهولت در کارها، کنسولگری عراق در این استان دایر شود.

رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان نیز در این نشست خواستار رسیدگی به مشکلات مرز و تجار فعال مشغول در مرز بین المللی مهران با طرفهای عراقی شد.

 

علی سایه میری گفت: رفع برخی مشکلات در مرز مهران می تواند زمینه ساز توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق باشد.

 

سید محمد موسوی نسب نایب رییس اتاق استان نیز بر ضرورت حمایت از صادرکنندگان و فعالین اقتصادی تاکید کرد.

 

نعمت زاده دبیر اتاق تعاون استان نیز به جایگاه بخش خصوصی در کشور و استان اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی با توجه به جایگاه و توانمندی که دارد می تواند کمک کار خوبی برای دولتمردان باشد.

 

فرزاد فیض الهی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام به توانمندی کمیسیون های این اتاق اشاره کرد و گفت: کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی از آمادگی لازم برای جلب سرمایه گذاران داخلی و خارجی با هماهنگی مدیران ارشد استان برخوردار است.

 

یاراله نصیری رییس سازمان صنعت معدن وتجارت استان ایلام نیز سهولت در انجام فعالیت های صادراتی را خواستار شد و گفت: مرز مهران برای رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند این است که مدیران ارشد استان پشتیبان تجار و فعالان اقتصادی باشند.

 

استاندار و رییس شورای گفت وگو نیز در این نشست گفت: بخش خصوصی در استان باید در زمینه توسعه اقتصادی در جایگاه و موقعیت مشاور توسعه ایفای نقش کند.

 

قاسم سلیمانی دشتکی اظهار کرد: از ارائه نقطه نظر و تجارب بخش خصوصی در راستای ایجاد تحول و توسعه استان استقبال می شود.
وی با ذکر اینکه نقش بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی و اتاق تعاون در توسعه استان بسیار تاثیرگذار است تاکید کرد: با توجه به مزیت های نفت و گاز، مرز بین المللی مهران و کشاورزی استان، بخش خصوصی باید با تمام توان در این عرصه ها ورود کند.
وی گفت: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی باید فعال تر شود و در این خصوص نشست های این شورا باید به صورت منظم و ماهانه برگزار شود.
سلیمانی دشتکی اظهار کرد: تولید، صنعت، توسعه صادرات، استفاده از ظرفیت های بخش نفت و گاز و انرژی، توسعه منطقه ویژه اقتصادی و ایجاد منطقه آزاد از جمله مسائلی است که در این شورا باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: همه مسائلی که مدنظر بخش خصوصی بویژه اتاق بازرگانی برای تقویت اقتصاد منطقه بوده براساس اولویت در دستور کار قرار می گیرد تا بتوانیم در کنار یکدیگر زمینه لازم برای شکوفایی اقتصاد منطقه را فراهم تر کنیم.

مصوبات استانی

 

1-در این نشست مقرر گردید جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام به صورت منظم و یکماه یکبار با دستور کار مشخص و کارشناسی شده برگزار شود.

 

2-مصوب شد که نشست فعالان بخش خصوصی ، تولید کنندگان ، تجار و بازرگانان با هماهنگی اتاق بازرگانی با حضور استاندار هر دو ماه یکبار تشکیل شود.

 

3-مقرر گردید اتاق بازرگانی استان بعنوان نماینده بخش خصوصی نامه ای را به همراه طرح توجیهی ومستندات آن برای استاندار ارسال تا ایشان نسبت به پیگیری ایجاد کنسولگری عراق در استان ایلام اقدام نماید.

 

4- مقرر گردید دبیرخانه شورای استان برای جلسه بعدی از جناب آقای دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور دعوت به عمل آورد .

 

استاندار ایلام بر ضرورت حمایت همه جانبه از صادرات غیرنفتی تاکید کرد و گفت: توسعه صادرات زمینه ساز رونق اقتصادی است.

11azar961

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان ایلام خواستار تسریع در فعال شدن مرزهای چیلات و چنگوله به عنوان پشتیبان مرز مهران شد.

14aban96

استاندار ایلام گفت: یک میلیون و 45 هزار نفر زائر تاکنون از مرز مهران تردد کرده اند که 950 هزار نفر از مرز خارج و 95 هزار نفر نیز از این مرز وارد کشور شده اند.

استاندار ایلام تاکید کرد: مراودات اقتصادی و عمرانی در حوزه انتقال تجربیات متخصصان کشور و استان را با استان واسط عراق پس از ایام اربعین گسترش خواهیم داد.

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: رعایت استاندارد از مهم ترین و اصلی ترین مولفه های اقتصاد مقاومتی است.

19mehr139611

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام خواستار تقویت و تکمیل زیرساخت های صادراتی در مرز بین المللی مهران شد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: بخش خصوصی در کنار دولت برای رسیدن به توسعه همه جانبه کشور قرار دارد.

صفحه1 از26