‏‏

‏‏

چهارشنبه, 05 خرداد 1400 ساعت 05:41

گزارش جلسه چهل و هفتم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

گزارش جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست : 47

تاریخ برگزاری جلسه:

31/01/1400

ساعت شروع :    11   صبح    

ساعت خاتمه: 12.30

محل نشست: سالن شهید رجایی استانداری

دستور جلسه


پیش از دستور جلسه:

1-      گزارش عملکرد شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان توسط سرپرست دبیرخانه

 

 

 

دستور جلسه:

 

1-      رسیدگی به دستورالعمل شماره 261918 تاریخ 30/10/1399 افزایش حقوق دولتی معادن .

2-      تصویب جدول زمان بندی برگزاری جلسات شورا در سال 1400

 

                                  

              

خارج از دستور:

1-      رسیدگی به اعتراض اتحادیه صادرکنندگان استان به اخذ عوارض 100.000 ریالی شهرداری مهران به کامیون های عبوری به مقصد گمرک مهران

 

 مشروح مذاکرات

پیش از دستور:

گزارش عملکرد شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی توسط سرپرست دبیرخانه در صحن شورا ارائه گردید. عنوان شد تعداد 7 جلسه شورا در سال 1399 برگزار گردید که کلیه جلسات دارای جلسات کارشناسی و گزارش کارشناسی بودند. همچینین عنوان شد دلایل مختلفی از جمله شرایط ویژه بیماری کووید 19 و بوجود آوردن شرایط قرمز و سیاه در استان و دور کاری ها و شیفت بندی اعضا شورا و نیز عدم برگزاری جلسات با وجود آمادگی دبیرخانه از عوامل کاهش جلسات در سال 1399 بوده است.

سرپرست دبیرخانه سپس از ریاست شورا تقاضا کردند که اعضا را مکلف به همکاری بیشتر با دبیرخانه و پیشنهاد موضوعات مناسب جهت قرار گرفتن در دستور کار کنند. از طرفی تقاضای افزایش آگاهی اعضا از ماموریت و ساز و کار شورا را داشتند.

در ادامه جدول زمان بندی برگزاری جلسات شورای گفتگو در سال 1400 بر اساس سه شنبه های سوم هر ماه جهت تصویب در صحن شورا ارائه شد.

دستور جلسه (1):

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

ظرفیت بخش خصوصی برای بهبود اقتصاد بکار گرفته شود

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بر ضرورت بکارگیری ظرفیت بخش خصوصی برای بهبود فضای کسب و کار و در نهایت رونق اقتصادی تاکید کرد.

محمد نوذری با بیان اینکه بخش خصوصی رقیب دولت نیست و باید از این ظرفیت عظیم برای بهبود اقتصاد استفاده شود گفت: با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از تحریم ها و کرونا ضرورت دارد که بخش خصوصی محور فعالیت های اقتصادی شود.

وی ادامه داد: هر جا امور اقتصادی به بخش خصوصی واگذار شده نتایج آن مطلوب تر بوده است که بنابراین باید در سالی که به عنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده با تلاش مضاعف کاری کنیم که موانع فراروی بخش خصوصی به سرعت برطرف شود.

استاندار ایلام برضرورت همکاری همه دستگاه های اجرایی برای همکاری با دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: باید تلاش شود که خروجی فعالیت های کارشناسی شده در رابطه با مشکلات فراروی بخش خصوصی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح و مرتفع شود.

نوذری معرفی ظرفیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در این استان را مهم ارزیابی کرد و گفت: معرفی ظرفیت ها برای جذب سرمایه گذاری به زبان فارسی و عربی با توجه به فعالیت با عراق می تواند زمینه ساز جذب سرمایه گذار باشد.

استاندار ایلام گفت: دفترچه ای متشکل از اطلاعات مربوط به رسالت و ماموریت شورای گفت و گو، چگونگی برگزاری جلسات و موضوعات مربوط به اعضای شورای گفت و گو تهیه و تنظیم و در اختیار اعضای این شورا قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست گفت: دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی فعال است.

شعبان فروتن بیان کرد: پارسال 7 نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استان ایلام با 47 مصوبه ملی و استانی تشکیل شده که مهم ترین خروجی این جلسات پیگیری رفع مشکلات بخش خصوصی بوده است.

وی در ادامه به مشکل اخذ عوارض 100 هزار ریالی از هر کامیون صادراتی از مرز مهران به عراق توسط شهرداری مهران اشاره کرد و گفت: براساس قانون، صادرات معاف از مالیات و عوارض محلی است.

رئیس اتاق ایلام گفت: مصوبات محلی نباید به ایجاد اخلال در روند صادرات غیرنفتی به کشور عراق منجر شود چرا که صادرات از اهمیت ویژه ای برای توسعه اقتصادی برخوردار است.

فروتن افزود: همه باید تلاش کنیم که صادرات غیرنفتی به کشورهای هدف تقویت شود چرا که توسعه صادرات زمینه ساز رونق تولید و اشتغال و ارزآوری است.

وی تاکید کرد: ضرورت دارد که تا زمان تصمیم گیری لازم از هرگونه اخذ عوارض از کامیون های صادراتی در مرز مهران توسط شهرداری جلوگیری شود.

معاون امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست بکارگیری ظرفیت عظیم بخش خصوصی را جزو مهم ترین فعالیت های اقتصادی استان دانست.

جهانگیر رستم زاد گفت: ارتباط مطلوبی بین دستگاه های اجرایی حوزه اقتصادی و بخش خصوصی برقرار است و نشست های تخصصی به صورت مداوم برگزار می شود.

معاون امور عمرانی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: شهرداری مهران براساس مصوبه شورای شهر اقدام به اخذ عوارض از کامیون های صادراتی کرده است.

احمد کرمی بیان کرد: تلاش می شود که در نشست تخصصی این موضوع به صورت کارشناسی شده و دقیق مطرح و منجر به نتیجه شود.

مدیرکل بازرسی استان ایلام نیز در این نشست گفت: فعالان بخش خصوصی می توانند قوانین دست و پا گیرو مشکلات فراروی خود را به دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی ارائه دهند.

مهدی اصلانی کرچی افزود: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نیز می تواند در جلسات مسائل و مشکلات را مطرح و متناسب با رفع آنها تصمیم گیری کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان نیز در این نشست گفت: اخذ عوارض محلی از صادرکنندگان براساس قانون ممنوع است.

فرج امیدی افزود: صادرکنندگان برای رونق اقتصادی و توسعه صادرات غیرنفتی همواره به حمایت و پشتیبانی دستگاه های اجرای نیاز دارند.

رئیس اتاق ایلام در ادامه به موضوع افزایش حقوق دولتی معادن و بالا بردن قیمت پایه براساس دستورالعمل دیماه پارسال یعنی تنها دو ماه مانده به پایان سال توسط شورای عالی معادن اشاره کرد و گفت: اجرایی شدن این مصوبه موجب ایجاد اعتراضاتی بین فعالان بخش خصوصی و معدنکاران شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام نیز در این نشست گفت: حقوق دولتی معادن تا قبل از پایان دیماه پارسال به صورت علی الحساب از فعالان این بخش دریافت میشد چرا که معادن جزو اموال دولت بوده و فعالان این بخش بهره بردار هستند.

رضا محمدرحیمی افزود: براساس مصوبه شورای عالی معادن از دیماه پارسال ضریب حقوق دولتی معادن افزایش یافت اما با توجه به شرایط منطقه ای استان ایلام تلاش شد که با فعالان بخش معدن برای پرداخت حقوق همکاری شود.

مصــوبات اســـتانی

ردیف

عنــوان دستــور

تــــصمیمات

1

 

رسیدگی به اعتراض اتحادیه صادرکنندگان استان به اخذ عوارض 100.000 ریالی شهرداری مهران به کامیون های عبوری به مقصد گمرک مهران

مصوب شد که کارگروهی متشکل از معاونان اقتصادی و عمرانی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس سازمان صمت، گمرکات، شهرداری مهران موضوع اخذ عوارض 100 هزار ریالی از کامیون های صادراتی مطرح و خروجی آن نشست در این زمینه اجرایی شود.

2

رسیدگی به اعتراض اتحادیه صادرکنندگان استان به اخذ عوارض 100.000 ریالی شهرداری مهران به کامیون های عبوری به مقصد گمرک مهران

مصوب شد که از امروز تا زمان تشکیل نشست و تعیین تکلیف توسط کارگروه تعیین شده، شهرداری از هرگونه دریافت عوارض از کامیون های صادراتی خودداری کند.

3

تصویب جدول زمان بندی برگزاری جلسات شورا در سال 1400

برنامه زمان بندی برگزاری جلسات شورا در سال 1400 تصویب و مقرر شد که نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام با هماهنگی دبیرخانه این شورا و استانداری بر پایه این برنامه در روزهای سه شنبه سوم هر ماه به صورت ماهیانه برگزار شود.

4

ارائه گزارش جلسات شورای گفتگو در صحن شورا

مصوب گردید دبیرخانه دستورالعمل چگونگی برگزاری جلسات را برای آگاهی بیشتر بنحو مناسب در اختیار اعضا قرار دهد.

5

   

مصــوبات مــلی و فـــراگیر

ردیف

عنــوان دستــور

تــــصمیمات

3

رسیدگی به دستورالعمل شماره 261918 تاریخ 30/10/1399 افزایش حقوق دولتی معادن .

مصوب شد که نامه ای توسط سازمان صمت تهیه و به امضای استاندار ایلام به معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر موافقت با برداشت شن و ماسه رودخانه ای در استان های مرزی غرب کشور براساس شورای معادن استان ارسال شود.

 

رسیدگی به دستورالعمل شماره 261918 تاریخ 30/10/1399 افزایش حقوق دولتی معادن .

مصوب شد مکاتبه ای توسط سازمان صمت در ارتباط با اثرات نامطلوب اجرای مصوبه 261918/60 تاریخ 30/10/1399 بر بهبود فضای کسب و کار با دستگاه مربوطه صورت گیرد:

-          تاکید گردد صدور خلق الساعه این بخشنامه در ماه های پایانی سال در شرایط تحریم ها و بیماری کرونا به بلای جان معدن کاران تبدیل شده است.

-          که در آن پرداخت حقوق دولتی بر پایه ظرفیت عملی باشد نه ظرفیت اسمی

-          اجرای دستورالعمل عطف به ماسبق نشده و از سال 1400 اجرایی شود.

-          اختیارات استان ها در کاهش حقوق دولتی تا سقف 50درصد افزایش یابد.

خواندن 632 دفعه