‏‏

‏‏

یکشنبه, 10 اسفند 1399 ساعت 07:09

گزارش جلسه چهل و ششم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

گزارش جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست : 46       تاریخ برگزاری جلسه: 27/11/1399        ساعت شروع :     10   صبح     ساعت خاتمه: 12          محل نشست: سالن شهید رجایی استانداری

دستور جلسه

پیش از دستور جلسه:

رسیدگی به مصوبات چهل و دومین جلسه شورای گفت وگو با موضوع رسیدگی به مسائل و مشکلات شهرک صنعتی ایلام

 

دستور جلسه:

  • رسیدگی به افزایش بی رویه هزینه های تخلیه، بارگیری و انبارداری در محوطه گمرک مهران
  • شرح وظایف و مسئولیت نهادهای دولتی در بازرسی از کالاهای صادراتی

رسیدگی به مشکلاتی که از سوی کشور عراق برای صادرکنندگان ایجاد می شود.

مشروح مذاکرات

پیش از دستور:

رییس سازمان برنامه و بودجه ایلام گفت: تامین اعتبار زیرساخت های شهرک صنعتی استان جزو اولویت های اعتباری در تخصیص بودجه سال آینده است.

رحمت اله قیصوری اظهار داشت: اعتباراتی در بودجه سال آینده برای توسعه زیرساخت های صنعتی اختصاص یافته است که حتما در راستای توسعه و تقویت زیرساخت های صنعتی هزینه می شود.

وی ادامه داد: با توجه به ضرورت جذب سرمایه گذاری و رونق تولید در استان نیاز است تا بتوانیم با فراهم کردن زیرساخت های صنعتی مسیر سرمایه گذاری را هموار کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی ایلام نیز در سخنان پیش از دستور این نشست گزارشی از مصوبات نشست قبلی شورای گفت و گو در خصوص این شهرک ارائه کرد.

اقبال اسماعیلی گفت: مصوبه این شورا در راستای تامین و بروزرسانی شبکه تامین برق شهرک ، نصب دوربین مدار بسته حفاظتی و همکاری با نهادهای خدمات رسان شامل آب، برق و گاز و مخابرات برای اطلاع رسانی قبل از هرگونه قطعی خدمات به واحدهای صنعتی نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: افزون براین کار تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نیز در مراحل پایانی کار است و بزودی وارد مدار می شود.

دستور جلسه:

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

مشکلات دست و پاگیر در حوزه صادرات به عراق مرتفع شوند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی این استان بر ضرورت مرتفع شدن مشکلات دست و پا گیر و مزاحم در حوزه صادرات غیرنفتی به کشور عراق تاکید کرد.

شعبان فروتن در این نشست که با موضوع پیگیری رفع مشکلات صادرکنندگان استان ایلام برگزار شد گفت: مهم ترین عوامل کاهش صادرات در مرز مهران در دو بخش خارجی و داخلی بوده که در بخش خارجی ناشی از تحریم های بین المللی و شیوع ویروس کرونا است.

وی ادامه داد: همچنین در بخش داخلی نیز مسائل مربوط به تعهدات ارزی، موازی کاری و سخت گیری در امور تجارت به ویژه بالا بودن تعرفه تخلیه و بارگیری کالا در مرز مهران است.

رئیس اتاق ایلام گفت: اعمال سلیقه ای هزینه تخلیه و بارگیری کالا در مرز مهران ، بالا بودن هزینه تخلیه کالا، افزایش تعرفه گمرکی در مرز مهران از طرف عراق و ممنوعیت واردات میوه و تره بار از طرف عراق مهم ترین مشکلات فراروی تجارت است.

فروتن تاکید کرد: ضرورت دارد که مشکلات تجار و بازرگانان با هدف توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق هر چه سریع تر مرتفع شود.

سرپرست استانداری ایلام نیز در این نشست خواستار شتاب بخشی در رفع مشکلات فراروی صادرکنندگان این استان به کشور عراق شد.

محمد نوذری گفت: تحریم و کرونا دو عامل مهم و تاثیرگذار بر کاهش صادرات بوده که این دو موضوع بروز مشکلاتی برای تجار ما در مرز مهران برای صادرات به کشور عراق شده است.

وی ادامه داد: ضرورت دارد که با رفع مشکلات تجاری با طرف عراقی، تلاش کنیم که میزان صادرات در مرز مهران سالیانه به بالای دو میلیارد دلار برسد.

سرپرست استانداری ایلام حمایت از مرزنشیان ، تقویت زیرساخت های مرزی و رفع مشکلات صادراتی را از مهم ترین اولویت های کاری در حوزه اقتصاد این استان عنوان کرد.

نوذری تاکید کرد: تلاش می شود که با حمایت دولت و همکاری بخش خصوصی زمینه مناسبی برای توسعه همه جانبه استان فراهم شود.

معاون امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست خواستار توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق شد.

جهانگیر رستم زاد گفت: استان ایلام از شرایط مطلوبی در حوزه امنیت پایدار و نزدیکی به مراکز اقتصادی عراق برخوردار است که می تواند در توسعه صادرات مفید واقع شود.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع صادرات قرار است بزودی هیاتی متشکل از استاندار و مقامات اقتصادی واسط عراق برای دیدار با مقامات ارشد استان در خصوص گسترش همکاری های اقتصادی و رفع مشکلات فراروی تجار و بازرگانان به ایلام سفر کنند.

معاون امور اقتصادی استاندار ایلام افزود: در این نشست تلاش می شود که مشکلات صادرات به عراق پیگیری و مرتفع شود.

رستم زاد تاکید کرد: ضرورت دارد که تمامی ظرفیت مرز مهران برای توسعه همه جانبه به کشور عراق باید بکارگرفته شود تا شاهد جهش اقتصادی باشیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری ایلام نیز در این نشست بر ضرورت حمایت همه جانبه از صادرکنندگان واقعی در این استان تاکید کرد.

عبدالوهاب بخشنده گفت: این درحالی است که با هرگونه قاچاق کالا در مرز بین المللی مهران برخورد قانونی می شود.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های ایلام نیز گفت: نرخ تعرفه تخلیه و بارگیری کالا در مرز مهران که از سوی شرکت برنده مزایده در این مرز اعمال می شود، مربوط به گذشته و قدیمی است.

حبیب اله منصورپور بیان کرد: برای رفع مشکل تخلیه و بارگیری کالا در این مرز نیاز است که قیمت ها واقعی و بروز رسانی شود.

وی ادامه داد: ما همواره بدنبال همکاری با بخش خصوصی هستیم و از هرگونه فعالیت برای توسعه صادرات حمایت می کنیم اما این حالی است که تعرفه ها نیز باید واقعی و بروز باشد تا شرکت برنده مزایده تخلیه و بارگیری نیز بتواند جوابگوی هزینه ها باشد.

مدیرکل گمرکات استان ایلام نیز در این نشست گفت: مهم ترین عوامل کاهش صادرات از مرز مهران به عراق شامل ممنوعیت برخی اقلام به کشور همسایه، بالا بودن تعرفه در این مرز در مقایسه با اقلیم کردستان و مسائل مربوط به تحریم و کرونا است.

روح اله غلامی بیان کرد: ضرورت دارد که تعرفه تخلیه و بارگیری کالا در مرز مهران نیز یکبار برای همیشه حل و فصل شود و به جای مزایده به صورت مناقصه ای برگزار شود.

وی ادامه داد: این درحالی است که با وجود مشکلات اما مرز مهران همواره شرایط مطلوبی برای صادرات به عراق دارد.

عطااله محمدی از فعالان صادراتی در مرز مهران نیز در این نشست بالا بودن تعرفه گمرکی و تخلیه و بارگیری کالا، افزایش ناگهانی تعرفه از سوی عراق و سختگیری در حوزه تجارت در مرز را از جمله مشکلات صادرات دانست.

محمد ملکی نیز دیگر فعال صادراتی در مرز مهران نیز صدور بخشنامه های پشت سرهم و دست و پاگیر در حوزه صادرات، سختگیری در صدور کالا و تعطیلی نمایندگی استاندارد در مرز مهران را از جمله مشکلات صادرات عنوان کرد.

مصــوبات اســـتانی

عنــوان دستــور

1: رسیدگی به مشکلاتی که از سوی کشور عراق برای صادرکنندگان ایجاد می شود.

تــــصمیمات

مصوب شد که کمیته ای متشکل از معاون اقتصادی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، سازمان صمت، گمرکات و نمایندگان تجار نیز مشکلات فراروی تجار و بازرگانان را جمع بندی کنند تا در نشست آینده استانداران واسط و ایلام پیگیری شود.

2: رسیدگی به افزایش بی رویه هزینه های تخلیه، بارگیری و انبارداری در محوطه گمرک مهران

تــــصمیمات

مصوب شد که مسائل و مشکلات مربوط به تخلیه و بارگیری کالا و افزایش قیمت خدمات در مرز نیز در نشست آتی کمیته ساماندهی مرز استان ایلام پیگیری و نتیجه گیری شود.

عنــوان دستــور

3: شرح وظایف و مسئولیت نهادهای دولتی در بازرسی از کالاهای صادراتی

تــــصمیمات

در این نشست مصوب شد که نامه ای به امضای استاندار ایلام به گمرک ایران در راستای ضرورت بروزرسانی و یکسان سازی تعرفه تخلیه و بارگیری کالاها در مرزهای کشور برای پیگیری لازم، ارسال شود.

خواندن 753 دفعه