‏‏

‏‏

یکشنبه, 10 اسفند 1399 ساعت 06:22

گزارش جلسه چهل و چهارم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

گزارش جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست : 44       تاریخ جلسه :24/09/1399        ساعت شروع :     10   صبح     ساعت خاتمه: 11:30     محل نشست: سالن شهید رجایی استانداری

دستور جلسه

بررسی نحوه همکاری دستگاه های اجرایی استان جهت ایجاد اطلس اراضی قابل سرمایه گذاری

مشروح مذاکرات

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

اطلس اراضی باید در مرکز خدمات سرمایه گذاری ادغام و بارگذاری شود

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با تاکید بر شناسایی نوع کاربری اراضی استان، گفت: اطلس اراضی باید در مرکز خدمات سرمایه گذاری ادغام و بارگذاری شود.

قاسم سلیمانی دشتکی بیان کرد: مرکز خدمات سرمایه گذاری باید بتواند بانک اطلاعاتی جامعی متشکل از مجموعه ظرفیت های اقتصادی استان را که دارای شرایط سرمایه گذاری هستند را تدوین و در اختیار متقاضیان سرمایه گذاری قرار دهد.

وی تاکید کرد: همه دستگاه های اجرایی موظفند برای تقویت بانک اطلاعات جامع در قالب مرکز خدمات سرمایه گذاری اهتمام جدی داشته باشند و به صورت دائم اطلاعات را بروزرسانی کنند.

استاندار ایلام گفت: این استان دارای ظرفیت های بسیار بالایی از جمله پتروشیمی، نفت و گاز ، مزیت ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و کارخانه سیمان است که باید از این پتانسیل ها بیشتر استفاده شود.

وی افزود: همه دستگاه ها موظف به همکاری در تدوین اطلس اراضی و تکمیل مرکز خدمات          سرمایه گذاری هستند تا اطلاعات مورد نیاز به سهولت در اختیار متقاضیان سرمایه گذاری قرار گیرد.

استاندار ایلام یادآور شد: علاوه بر جلسات دولت با بخش خصوصی در جلسات اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل نیز مشکلات واحدهای تولیدی مطرح و بسیاری از مسایل و مشکلات فراروی واحدهای اقتصادی و تولیدگران پیگیری و برطرف شده است.

وی تاکید کرد: مصوبات و تعداد جلسات دولت با بخش خصوصی باید بیشتر شده تا مشکلات فراروی فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف ریشه یابی و برطرف شود.

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی نیز باید در راستای حل مسایل بخش خصوصی اهتمام بیشتری داشته باشند، افزود: همه دستگاه ها باید بیشترین همکاری را در حل مشکلات واحد تولیدی بخش خصوصی داشته باشند.

وی به مشکلات کارخانه سیمان دهلران اشاره کرد و افزود: مشکل این واحد اجرای ماده ۲۰ رفع موانع تولید است که اگر طبق قانون هر واحدی از این تسهیلات استفاده کند و در موعد مقرر نتواند تسهیلات خود را بازپرداخت کند، دولت اجازه می دهد با نرخ اولیه این تسهیلات را نیز تسویه کند.

استاندار ایلام در خصوص رفع مشکلات کارخانه سیمان دهلران نیز اظهار داشت: حل مشکلات کارخانه سیمان دهلران منوط به اجرای تعهدات، همکاری و تسریع در بهره برداری این واحد است.

سلیمانی دشتکی در خصوص رفع مشکلات کارخانه سیمان ایلام نیز گفت: کارخانه سیمان ایلام مسائل زیادی از جمله تبدیل سوخت گاز به مازوت داشت که با رایزنی متعدد با شرکت ملی گاز مشکلات این واحد تولیدی نیز برطرف شد.

استاندار ایلام در ادامه از دادگستری استان برای همکاری در راستای حفاظت از اراضی ملی در این منطقه تقدیر کرد.

سلیمانی دشتکی افزود: دستگاه های اجرایی در راستای حفظ بیت المال و اراضی ملی با کسانی که قصد سواستفاده از این تغییر کاربری اراضی را دارند به صورت جدی برخورد کنند.

معاون اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت همکاری دستگاه های اجرایی برای تقویت مرکز خدمات سرمایه گذاری استان تاکید کرد.

جهانگیر رستم زاد گفت: مرکز خدمات سرمایه گذاری باید بتواند به درستی اطلاعات اقتصادی استان را برای جلب سرمایه گذاران انعکاس دهد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست گفت: بانک اطلاعاتی اقتصادی باید با شناسایی ظرفیت های استان و متشکل از دستگاه های اجرایی تدوین شود.

شعبان فروتن بیان کرد: اطلس اراضی نیز با ادغام در مرکز خدمات سرمایه گذاری می تواند فرصت مطلوبی را در حوزه اقتصادی استان و وضعیت اراضی و طرح های اقتصادی در اختیار متقاضیان سرمایه گذاری قرار دهد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی استان ایلام آمادگی دارد در راستای تقویت مرکز خدمات سرمایه گذاری اطلاعات اقتصادی همکاری مطلوبی داشته باشد.

فروتن تاکید کرد: می طلبد برای جذب سرمایه گذاران، همه دستگاه های و بخش خصوصی استان همکاری مضاعفی داشته باشند تا زمینه لازم برای جلب سرمایه گذاران و به دنبال آن جهش اقتصادی فراهم شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری ایلام نیز در این نشست گفت: هرگونه تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی ملی غیرقانونی بوده و با مسببان به شدت برخورد می شود.

عبدالوهاب بخشنده بیان کرد: با کسانی که بخواهند به نسبت به تغییر غیرقانونی اراضی ملی که برای اجرای طرح های اقتصادی در نظر گرفته شده اقدام کنند، برخورد قانونی خواهد شد.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان ایلام نیز به ضرورت اجرای اطلس زمین در راستای جذب سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح می تواند اطلاعات اراضی دولتی که دارای امکانات مناسب آب، برق و گاز هستند را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

قدرت فیض الهی بیان کرد: ضرورت دارد که دستگاه های اجرایی اراضی را که قابلیت اجرای طرح برای سرمایه گذاری دارند را در اختیار اطلس اراضی قرار دهند.

در این نشست مصوب شد که طرح اطلس اراضی در مرکز خدمات سرمایه گذاری ادغام شود.

همچنین مصوب شد که کلیه دستگاه های اجرایی موظف هستند که ظرف مدت دو هفته در راستای تهیه اطلس اراضی و تقویت مرکز خدمات سرمایه گذاری همکاری کامل داشته باشند در صورت عدم همکاری با آنان برخورد شود.

مصوب شد که اراضی دارای قابلیت اجرای طرح در طول دوران گذشته تاکنون که نحوه واگذاری آنها از شهرک های صنعتی، کشاورزی و گلخانه ای که پیشرفت مناسب نداشته اند توسط شهرک های صنعتی، امور اراضی، منابع طبیعی و کشاورزی شناسایی و برابر مفاد قرارداد چنانچه در اجرای طرح کوتاهی کرده اند، خلع ید کنند و کلیه این طرح ها برای واگذاری مجدد به متقاضیان سرمایه گذاری جدید در اختیار مرکز خدمات سرمایه گذاری برای استفاده در سایت این مرکز قرار گیرد.

مصــوبات اســـتانی

عنــوان دستــور

بررسی نحوه همکاری دستگاه های اجرایی استان جهت ایجاد اطلس اراضی قابل سرمایه گذاری

تــــصمیمات

1: مصوب شد مرکز خدمات سرمایه گذاری مسئولیت پیگیری و اجرای طرح اطلس اراضی را بر عهده داشته باشد. همچنین مقرر شد اداره امور اقتصادی و دارایی نامه ای جهت تامین اعتبار تهیه طرح اطلس اراضی به استاندار محترم ارائه نمایند.

2: مصوب شد که کلیه دستگاه های اجرایی متولی سرمایه گذاری ظرف مدت دو هفته در راستای تهیه اطلس اراضی و تقویت مرکز خدمات سرمایه گذاری همکاری کامل داشته باشند در صورت عدم همکاری با آنان برخورد شود.

3: مصوب شد که اراضی مستعد اجرای طرح ها سرمایه گذاری که در ادوار گذشته به متقاضیان واگذار گردیده و تا کنون از پیشرفت خاصی برخوردار نیستند توسط دستگاه های متولی (شهرک های صنعتی،امور اراضی ،منابع طبیعی و جهاد کشاورزی )شناسایی و برابر مفاد قرارداد منعقده نسبت به خلع ید آنها اقدام کنند و کلیه این طرح ها برای واگذاری مجدد به متقاضیان سرمایه گذاری جدید در اختیار مرکز خدمات سرمایه گذاری برای استفاده در سایت این مرکز قرار گیرد.

خواندن 797 دفعه