‏‏

‏‏

یکشنبه, 10 اسفند 1399 ساعت 05:34

گزارش جلسه جلسه چهل و دوم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

گزارش جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست: 42       تاریخ جلسه:06/05/99   ساعت شروع : 17.30    ساعت خاتمه: 19.30     محل نشست: سالن جلسات شهید رجایی استانداری

دستور جلسه:

بررسی مسائل، مشکلات و ارائه پیشنهادات واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی استان ایلام

1- حوزه برق: شامل روشنایی معبر و خیابان ها، تعویض سیم های برق مسی، غیرفعال بودن چراغ روشنایی ورودی شهرک،عدم اطلاع رسانی مناسب هنگام قطع برق، فراهم آوردن امکان استفاده از تابلو ورودی شهرک بدون هزینه و....

2-حوزه امنیت: آتش نشانی، سرقت کابل های برق، ماشین آلات و تجهیزات شرکت ها، مرکز بیسم برای کارمندان و کارگران، گشت سیار منظم، گیت اطلاعاتی ورودی شهرک و...

3-حوزه زیر ساخت ها: نهال کاری کمربندی شهرک، آسفالت، موزائیک فرش، فضای سبز، حصارکشی اطراف شهرک، نامگذاری سایر خیابان ها و...

4-حوزه آب و فاضلاب: فاضلاب شهرک، منبع آب، لوله کشی آب از بانقلان، لوله کشی داخل شهرک

5-حوزه خدمات: نمازخانه، ساندویچی، رستوران، سطل آشغال در خیابانها ها و کوچه ها و ...

مشروح مذاکرات

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

هیچ دستگاهی حق قطع ارائه خدمات به واحد های تولیدی بدون هماهنگی را ندارد

استاندار ایلام گفت: هیچ دستگاهی حق قطع ارائه خدمات به واحدهای تولیدی بدون هماهنگی را ندارد اما تولیدگران نیز تلاش کنند هزینه دریافت خدمات را به موقع بپردازند.

قاسم سلیمانی دشتکی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با دستور کار بررسی مشکلات شهرک صنعتی ایلام بر ضرورت حمایت از بخش تولید تاکید و اظهار کرد: در سال جهش تولید باید حمایت از واحدهای تولیدی در اولویت کار همه دستگاه های اجرایی باشد.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات چون برق و آب و عدم محوطه سازی در شهرک صنعتی ایلام، گفت: هیاتی متشکل از دستگاه های مرتبط با شهرک ها به منظور احصای نيازها و مشکلات شهرک تشکیل شود و نتیجه کار دریک نشست تخصصی جهت رفع موانع پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

استاندار ایلام در ادامه ضمن انتقاد از عدم تشکیل هیات مدیره برای شهرک صنعتی ایلام، گفت: هرچه سریع تر هيات مديره این شهرک تشکيل و پیگیر مسائل و مشکلات شهرک شود.

سلیمانی دشتکی ضمن هشدار به دستگاه های خدمات رسان در ارتباط با قطع خدمات بدون هماهنگی واحدهای تولیدی گفت: هیچ دستگاهی حق ندارد ارائه خدمات به واحد های تولیدی را بدون هماهنگی قطع کند.

وی با تاکید بر ایجاد ساز وکار مطمئن برای حفاظت از تاسیسات شهرک صنعتی ایلام، افزود: مسئولیت رفع مشکلاتی چون سرقت و مسائلی که به خاطر قصور در نظارت و حفاظت در شهرک ها اتفاق می افتد برعهده خود شهرک ها است و در این خصوص دستگاه های خدمات رسان مسئولیتی ندارند.

استاندار ایلام در ادامه خواستار احیا و فعال سازی واحدهای راکد و نیمه فعال شهرک صنعتی ایلام شد و گفت: برای این منظور شرکت شهرک ها لیست این واحد ها را برای بررسی و رفع موانع به ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان ارائه دهد.

سلیمانی دشتکی به عملکرد موفق ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان اشاره کرد و گفت: در این دو نشست بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی احیا و به چرخه تولید برگشت خورده است و در ادامه می بایست باقی طرح های مشکل دار نیز به همین منوال رفع مانع کرد.

وی در ادامه به تلاش های موفقیت آمیز در راستای تشکیل دو شهرک تخصصی صنایع پایین دستی در استان اشاره کرد و گفت: ظرف یکی دو هفته گذشته دو اتفاق مهم در استان در حوزه شهرک های تخصصی صنایع پایین دستی افتاد که اولی مربوط به ایجاد پارک ملی پروپیلن با مشارکت هلدینگ ایرانیان و بخش خصوص در جنب پتروشیمی ایلام ایجاد می شود.

وی افزود: موضوع دوم نیز ایجاد شهرک تخصصی صنایع پایین دستی جنب پتروشیمی دهلران است که با به سرانجام رسیدن این دو طرح مهم تحول چشم گیری در توسعه و اشتغال استان شکل خواهد گرفت.

نماینده استان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نامگذاری امسال مبنی بر جهش تولید گفت: برای اجرای این مهم باید علاوه بر همکاری دولت با بخش خصوصی زیرساخت های لازم را نیز فراهم کنیم.

علی اکبر بسطامی بیان کرد: در سالی که به عنوان جهش تولید نامگذاری شده است ضرورت دارد با توسعه زیرساخت ها زمینه لازم برای تحقق این مهم فراهم شود.

وی ادامه داد: حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذاران می تواند فرصت های جدیدی را برای توسعه و جهش تولید فراهم کند و همه باید دست در دست هم برای جذب سرمایه گذاران تلاش کنیم.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت حمایت از شهرک های صنعتی تاکید کرد و گفت: ویروس کرونا آسیب های جدی را بر واحدهای تولیدی با اشتغال خرد ایجاد کرده که باید از فرصت تسهیلات اختصاص یافته در این بخش به نحو مطلوبی استفاده شود.

بسطامی ضمن تقدیر از مقامات ارشد استان ایلام برای به حرکت درآوردن چرخه تولید در استان خواستار رفع برخی مشکلات شهرک های صنعتی در استان شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست گفت: شهرک صنعتی در هر منطقه ای نماد کار و تلاش و تولید است.

شعبان فروتن بیان کرد: تولید موتور محرکه اقتصاد، کسب وکار، ایجاد اشتغال و تقویت زنجیره صادرات است و همه برای تحرک و پویایی اقتصاد به تولید با نگاه فرابخشی بنگرند.

وی ادامه داد: اگر تولید تقویت شود به تناسب آن زمینه لازم برای صادرات، اشتغال پایدار، ارزآوری و در نهایت تولید و جهش اقتصادی فراهم می شود.

رئیس اتاق ایلام به مشکلات زیرساختی شهرک صنعتی ایلام اشاره کرد و گفت: مشکلات آب، برق و عدم آسفالت و موزاییک فرش و عدم حصارکشی از جمله مشکلات فراروی شهرک صنعتی است.

فروتن بر ضرورت برنامه زمان بندی برای رفع مشکلات شهرک صنعتی تاکید کرد و گفت: هیاتی باید متشکل از دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی مشکلات را احصا و سپس برای تصمیم گیری جمع بندی و مطرح کنند.

وی تاکید کرد: تلاش می شود که با همکاری بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی زمینه لازم برای توسعه زیرساخت های شهرک صنعتی ایلام فراهم شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی و نماینده واحدهای شهرک های صنعتی ایلام نیز در این نشست گفت: عدم روشنایی معابر و خیابان های شهرک، غیرفعال بودن چراغ روشنایی ورودی، عدم اطلاع رسانی مناسب هنگام قطع برق از جمله مشکلات این شهرک است.

عدنان کرمی نسب بیان کرد: همچنین آب و تصفیه خانه این شهرک دارای مشکلاتی بوده که با وجود پیگیری های لازم اما تاکنون این مشکل رفع نشده است.

وی ادامه داد: توسعه و تکمیل زیرساخت های، ایجاد گارد و گشت حفاظتی، ایجاد ایستگاه آتش نشانی، راه اندازی دوربین مداربسته و مرکز بی سیم از جمله مطالبات فعالان شهرک صنعتی ایلام است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام نیز در این نشست بر ضرورت پیگیری تشکیل هیات امنای شهرک صنعتی ایلام تاکید کرد.

رضا محمدرحیمی افزود: هیات امنای شهرک صنعتی می تواند به عنوان پل ارتباطی ، مشکلات را برای پیگیری به شهرک صنعتی و سازمان صمت گزارش دهد.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی ایلام نیز در این نشست گفت: توسعه زیرساخت های شهرک صنعتی همواره در دستور کار قرار دارد.

اقبال اسماعیلی بیان کرد: اعتبارهای مطلوبی برای راه اندازی تصفیه خانه و تکمیل زیرساخت های شهرک صنعتی جذب شده که بزودی عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.

مصوبات

استانی

1-مصوب شد که شرکت توزیع نیروی برق استان عملیات تعمیرات روشنایی معابر و خیابان های شهرک را ظرف مدت یک هفته انجام دهد.

2-مصوب شد که شرکت توزیع نیروی برق استان ایلام ظرف مدت سه ماه نسبت به تعویض سیم های فرسوده و تعمیر شبکه برق شهرک صنعتی ایلام اقدام کند.

3-مصوب شد با توجه به مسئولیت شرکت شهرکهای صنعتی ایلام، در صورت سرقت سیم ، کابل و تجهیزات برقی در شهرک باید توسط شرکت شهرک ها جبران شود.

4-مصوب شد شرکت های خدمات رسان از جمله برق، آب، گاز، مخابرات و شهرک های صنعتی بدون اطلاع خدمات خود را قطع نکنند و برای جلوگیری از خسارت به این شرکت ها نیاز است با همکاری شرکت شهرک ها ضمن اطلاع رسانی به کارخانجات بدهکار، فرصت زمانی مناسب برای پرداخت بدهی یا تعیین تکلیف بدهی آنان در نظر گرفته شود چنانچه بدهی در این مدت تعیین تکلیف یا پرداخت نشد خدمات به آنها قطع شود.

5-مصوب شد که هیاتی متشکل از معاون اقتصادی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس سازمان صمت، مدیرعامل شهرک شهرک ها و نماینده تولیدکنندگان به همراه یک نفر نماینده رئیس سازمان صنایع کوچک و شرکت های شهرک های صنعتی ایران ظرف مدت 10 روز کلیه مشکلات شهرک های صنعتی ایلام را احصا و دسته بندی کرده و پیشنهادات لازم را برای بررسی و تصویب نهایی در نشست کارشناسی تخصصی با حضور استاندار ایلام ارائه کنند.

6-مصوب شد که تصفیه خانه شهرک صنعتی ایلام ظرف یکماه آینده توسط شرکت شهرک ها راه اندازی شود.

7-مصوب شد که ضمن تسریع در ایجاد هیات مدیره شرکت شهرک صنعتی ایلام، هر گونه مسئولیت نگهداری و مدیریت شهرک صنعتی به هیات مدیره از جمله تجهیزات و امکانات به صورت سالم در صورتجلسه ای به آنان واگذار شود.

8-مصوب شد با توجه به اینکه شبکه لوله کشی شهرک صنعتی اختصاصی بوده و کسی حق استفاده از آن را ندارد، در صورتی که انشعابی از این لوله گرفته شده قطع شود و شرکت آبفا مکلف شد نسبت به انشعاب جدید جایگزین به ارگان ها یا روستاهای در مسیر شهرک را از طریق سایر شبکه های آب در اختیار آنها قرار دهد.

خواندن 305 دفعه