‏‏

‏‏

یکشنبه, 01 تیر 1399 ساعت 06:27

گزارش جلسه چهل و یکم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست: 41          تاریخ جلسه:27/03/99   ساعت شروع : 17.00      ساعت خاتمه: 18.30       محل نشست: سالن جلسات شهید رجایی استانداری

دستور جلسه:

 • رسیدگی به جرائم مالیاتی وارده بر صادرکنندگان استان که بدلیل ابلاغ دیرهنگام، نتوانستند به تعهدات ارزی خود ، مطابق دستورالعمل های شماره 17703/122 تاریخ 27/08/1398 و دستورالعمل شماره 210782/97 تاریخ 20/06/1397، عمل کنند و متحمل ضرر و زیان شدند.
 • درخواست اصلاح دستورالعمل اجرایی بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1397 تامین منابع مالی بنگاه های اقتصادی و حذف شرط ارائه تسهیلات با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در جهت بهبود فضای کسب و کار
 • بررسی دستورالعمل شماره 1677/ت 57435 مورخ 11/01/99 هیات محترم وزیران در خصوص تعیین رسته های آسیب دیده از کرونا

مشروح مذاکرات

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

فعالیت مرز مهران با عراق 24 ساعته شود/ اتاق بازرگانی در کارهای خیر پیشقدم بوده است

استاندار ایلام بر ضرورت فعالیت مرز بین المللی مهران با کشور عراق به صورت 24 ساعته تاکید کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده از طریق مقامات ارشد کشوری اکنون فعالیت مرز بین المللی مهران با عراق به صورت دو روز در هفته آغاز شده است.

وی ادامه داد: ما بدنبال این هستیم که فعالیت در مرز بین المللی مهران به صورت 24 ساعته شود تا از حداکثر ظرفیت این مرز برای توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق استفاده بهینه شود و در توسعه فعالیت در این مرز از طریق مقامات ارشد کشورمان همواره پیگیری می شود.

استاندار ایلام در ادامه به موضوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: اتاق بازرگانی همواره در کارهای خیر پیشقدم بوده و در موضوع تامین اقلام بهداشتی و درمانی مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا کارهای بزرگی را انجام داده است که جای تقدیر دارد.

سلیمانی دشتکی در خصوص اختصاص تسهیلات کارگاه های آسیب دیده از کرونا گفت: این تسهیلات نیز باید به افرادی که حتی بیمه ندارند اختصاص یابد و در این خصوص هم شیوه نامه ای ابلاغ می شود و این وام که از ۱۲ میلیون تا ۱۶ میلیون تومان خواهد بود به این صنوف پرداخت خواهد شد. 

وی همچنین به دیگر موضوع دستور جلسه در خصوص تامین مالی بنگاه های اقتصادی و حذف شرط ارائه تسهیلات با پیشرفت فیزیکی 60 درصدی در جهت بهبود فضای کار گفت: پروژه هایی در اولویت تخصیص اعتبار هستند که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند.

استاندار ایلام همه مسئولان استان را برای کاری جهادی دعوت کرد و افزود: شرایط خاص امروز کشور ایجاب می کند با کار و تلاش بیشتر مسائل و سختی ها را پشت سر بگذاریم که این مهم نیازمند داشتن روحیه جهادی است.

وی در ادامه با عنوان اینکه تخصیص اعتبارات استانی را ۷۲ درصد ابلاغ کرده اند، اظهار داشت: اما تخصیص اعتبارات ملی برای پروژه های بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد اعلام شده است.

استاندار ایلام بر ضرورت مدیریت منابع مالی در شرایط امروز کشور تاکید کرد و یادآور شد: اعتبارات به پروژه هایی که شرایط بهره برداری دارند، اختصاص می یابد، مگر این که پروژه ای جزو ضرورت های اجتناب ناپذیر شهرستان بوده و تشخیص داده شود که اگر این پروژه اجرا نشود باعث خسران و نقصان می شود و این پروژه ظرف یک یا دو سال به اتمام برسد.

سلیمانی دشتکی اضافه کرد: اعتبار به پروژه هایی اختصاص داده می شود که درصد پیشرفت فیزیکی آن بالا باشد و احتمال بهره برداری از آن نیز بالا باشد.

وی با عنوان اینکه در شرایط عادی نیستیم و مشکل اعتبارات و سرمایه ای داریم، اظهار داشت: در این شرایط نیازمند اولویت بندی در اختصاص اعتبارات به پروژه ها هستیم.

وی گفت: اگر پروژه ای ۸۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد و با اختصاص اعتبار ظرف یک سال آینده به اتمام برسید می توانیم به آن اعتبار تزریق کنیم.

استاندار ایلام ادامه داد: اولویت با پروژه هایی است که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند، باید به این مسئله نیز توجه کرد که اگر شهرستانی پروژه عمرانی با پیشرفت فیزیکی بالا ندارد به پروژه هایی که کمتر از نرخ اعلام شده پیشرفت دارند نیز اعتبار اختصاص داده می شود و اگر لازم بود دستورالعمل و سایت اصلاح می شود.

وی افزود: اگر پروژه هایی با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد یا ۸۰ درصد تا ۶۰ درصد نداشتیم باید پروژه هایی اعتبار اختصاص دهیم که پیشرفت فیزیکی آن نزدیک به این اعداد اعلام شده باشد و ظرف یکسال به اتمام برسد.

استاندار ایلام بر توزیع عادلانه اعتبارات تاکید کرد و گفت: عدالت صرفا این نیست که همه چیز را بطور مساوی تقسیم کنیم بلکه باید هر دستگاهی با توجه به میزان عملکرد و پروژه هایی که تعریف کرده است، اعتبار دهیم.

وی افزود: این مسئله در پرداخت یارانه ها نیز باید رعایت شود، یارانه به چهار دهک پایین جامعه داده شود و پرداخت به همه بطور یکسان عدالت نیست بلکه مساوات است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز بررسی جرائم مالیاتی وارده بر صادرکنندگان استان در راستای عدم تامین تعهدات ارزی ، اصلاح دستورالعمل بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1397 تامین منابع مالی بنگاه های اقتصادی و حذف شرط ارائه تسهیلات با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در جهت بهبود فضای کسب و کار و بررسی دستورالعمل هیات وزیران در خصوص تعیین رسته های آسیب دیده از کرونا را دستور کار این جلسه عنوان کرد.

شعبان فروتن گفت: فعالیت صادراتی با عراق به صورت ریالی است و امکان دریافت ارز در مقابل صادرات وجود ندارد و در همین حال تعدد بخش نامه ها که برخی مواقع یکدیگر رانقض می کردند باعث شده تجار نتوانند به تعهدات ارزی خود عمل کنند و مشمول جریمه مالیاتی شده اند.

وی ادامه داد: این درحالی است که در ارتباط با ثبت اظهارنامه در سامانه بانک مرکزی فقط قادر به ثبت موارد اظهاری تا تاریخ 26/5/1397 بوده و دستورالعمل های بعدی راهگشا نبوده و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی از جمله ابطال   کارت های بازرگانی شده است که باید مهلتی به فعالان صادراتی دارنده کارت بازرگانی در این زمینه داده شود.

رئیس اتاق ایلام همچنین به درخواست فعالان اقتصادی در خصوص اصلاح دستورالعمل اجرایی بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1397 در رابطه با تامین مالی بنگاه های اقتصادی و حذف شرط ارائه تسهیلات با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در راستای بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: انتظار این است که به منظور حمایت از سرمایه گذاری و شتاب بخشیدن در اجرای طرح ها، شرط پرداخت تسهیلات از 60 درصد پیشرفت فیزیکی طرح ها کاهش یابد.

فروتن در خصوص دستور جلسه مبنی بر بررسی دستورالعمل هیات محترم وزیران در خصوص تعیین رسته های آسیب دیده از کرونا اشاره کرد و گفت: با توجه به ابلاغیه مصوبه هیات وزیران در تاریخ 11/1/1399 در خصوص تعیین رسته های آسیب دیده از کرونا تعدادی از مشاغل مرتبط با حوزه های صنایع غذایی، بسته بندی، کشاورزی، گردشگری و خدمات نادیده گرفته شده اند.

رئیس اتاق ایلام اظهار کرد: بنابراین ما تقاضای افزایش رسته ها آسیب دیده از کرونا در کشور و اصلاح مصوبه فوق داریم تا فعالان اقتصادی بیشتری در بخش های مختلف زیر پوشش قرار گیرند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز گفت: صدور بخشنامه های متعدد در خصوص تعهدات ارزی باعث بروز مشکلاتی و تحمیل مالیات بر صادرکنندگان در مرز بین المللی مهران شده است.

فرج امیدی اظهار کرد: با توجه به اینکه معاملات در مرز بین المللی مهران با کشور عراق ریالی است بنابراین امکان تعهدات مرزی از صادرکنندگان در این استان وجود ندارد و این دستورالعمل نیازمند اصلاح و بازنگری است.

وی در عین حال ادامه داد: دستورالعملی که در زمینه تعهدات ارزی برای تجار و بازرگانان از طریق بانک مرکزی ابلاغ شده با زمان تصویب آن در هیات دولت همخوانی ندارد و کسانی در این فاصله صادرات داشته اند مشمول مالیات شده اند که باید در این زمینه کارهای لازم به منظور رفع مشکلات تجار انجام گیرد.

امیدی به موضوع ابطال کارت های بازرگانی ناشی از جرائم مالیاتی اشاره کرد و گفت: تجار و بازرگانانی که در فاصله زمانی تصویب تا ابلاغ دستورالعمل تعهدات ارزی فعالیت صادراتی داشته اند اکنون با مشکل مالیاتی مواجه هستند.

سعید شریفی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست خواستار اصلاح تعیین رسته های آسیب دیده از کرونا شد و گفت: ضرورت دارد که تمام صنوفی که در جریان ویروس کرونا زیان و ضرر دیده اند مشمول این طرح شوند.

رضا محمدرحیمی معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز بر ضرورت حذف شرط ارائه تسهیلات با پیشرفت فیزیکی 60 درصدی با هدف بهبود فضای کسب و کار و کمک به توسعه تولید تاکید کرد.

مصوبات

استانی

 • مقرر شد سازمان امور مالیاتی استان با توجه به شرایط اقتصادی و تجاری کشور در خصوص صادرکنندگانی که موفق به ثبت اظهارنامه صادراتی در سامانه بانک مرکزی قبل از 16/5/1397 نشده اند نیز مساعدت لازم و همکاری با تجار داشته باشد.
 • مقرر شد به منظور توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق، تجار و صادرکنندگان در مرز بین المللی مهران بتوانند از این پس تا زیر دو میلیون دلار صادرات مجاز باشند و گمرک با تجار در این زمینه همکاری کند.
 • مقرر شد به منظور برقراری عدالت صنعتی در بین شهرستان ها و تسریع در اجرای طرح ها از مجریان و متقاضیانی که آمادگی لازم داشته باشند حمایت شود تا بتوانند از محل منابع تبصره 18، واحد تولیدی خود را به بهره برداری برسانند.
 • مصوب شد که عملیات آسفالت ورودی گمرکات مرزی مهران ظرف هفته آینده اجرایی و انجام شود.
 • مقرر شد که گمرک نسبت به پیگیری مکرر در زمینه فعال سازی مرز به صورت مداوم و در کلیه ایام هفته نسبت به برگزاری نشست با مسئولان زرباطیه عراق اقدام لازم انجام دهد.
 • مصوب شد که اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی پیشنهادات و نقطه نظرات خود را در زمینه بهبود فضای کسب و کار، شناسایی قوانین مزاحم در حوزه کاری خود را به صورت مکتوب برای طرح کردن در نشست اصلی این شورا ارائه دهند.

ملی و فراگیر

 • با توجه به اینکه بانک مرکزی مصوبه هیات وزیران در خصوص تعهدات ارزی در تاریخ 20/6/1397 را با یک ماه تاخیر ابلاغ کرده و تجار از این موضوع بی اطلاع بوده و متضرر شده اند که در نتیجه اکنون این دستورالعمل باعث ایجاد مشکلات برای تمدید کارت بازرگانی و مشکل عدم اجازه صادرات به فعالان کسب و کار و تجارت شده است لذا مقرر شد اتاق بازرگانی و اتحادیه صادرکنندگان پیشنهادات در زمینه رفع تعهدات ارزی را در نامه ای با امضای استاندار ایلام به معاون اول رئیس جمهوری و اتاق بازرگانی ایران در راستای کمک به فعالان اقتصادی و کسب و کار و صادرات را ظرف یک هفته تهیه کنند.
 • امور مالیاتی استان ملزم شد با پیگیری لازم از طریق سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص بخشودگی جرائم مالیاتی وارده بر صادرکنندگان استان که نتوانسته اند به تعهدات ارزی خود تا تاریخ 20/6/1397 بدلیل تاخیر در ابلاغ بخشنامه و عدم آگاهی تجار و بازرگانان از این بخشنامه، حداکثر مساعدت لازم داشته باشد.
 • مقرر شد در زمینه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و امکان بازگشایی مجدد سامانه بانک مرکزی نامه ای با امضای استاندار به بانک مرکزی ظرف مدت یک هفته توسط اتاق بازرگانی، اتحادیه صادرکنندگان و گمرک تهیه و ارسال شود.
 • همچنین مقرر شد سازمان صنعت، معدن و تجارت نامه ای با امضای استاندار ایلام به بانک مرکزی به منظور کمک به توسعه صادرات غیرنفتی در خصوص رفع تعلیق کارت بازرگانی تعدادی از تجار در مرز مهران ارسال نمایند.
 • مقرر شد سازمان صنعت، معدن و تجارت در راستای جمع بندی بررسی مسائل و مشکلات ناشی از اجرای     آیین نامه و دستورالعمل بند الف تبصره 18 سال 1397 منوط بر داشتن شرط پیشرفت فیزیکی 60 درصدی برای طرح های جدید به منظور بهره مندی از تسهیلات مذکور را از طریق وزارتخانه صمت پیگیری کنند.
 • مصوب شد سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نسبت به شناسایی کسب و کارهایی که در شیوع ویروس کرونا متحمل خسارت شده اند و مشمول دستورالعمل ابلاغی حمایتی دولت نگردیده اند را ظرف مدت یک هفته از طریق وزارتخانه متبوع پیگیری کند.
خواندن 732 دفعه