‏‏

‏‏

شنبه, 17 خرداد 1399 ساعت 08:20

گزارش چهلمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست: 40 تاریخ جلسه:23/02/99       ساعت شروع : 17.00        ساعت خاتمه: 18.30          محل نشست: سالن جلسات شهید رجایی استانداری

پیش از دستور جلسه:

  • جدول زمانبندی برگزای جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی ایلام در سال 99
  • تصویب اسامی 8 شرکت برتر بخش خصوصی پیشنهادی اتاق بازرگانی جهت شرکت در جلسات شورای گفتگو و صدور حکم یکساله برای آنان

 

 

دستور جلسه:

  • ارائه گزارش مسائل و مشکلات گمرک مهران و آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا توسط مدیر کل محترم گمرکات استان ایلام

مشروح مذاکرات

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

مرز تجاری مهران با عراق دو روز در هفته باز می شود.

استاندار ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ایلام گفت: مرز تجاری مهران با عراق دو روز در هفته بازگشایی می شود.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: با رایزنی ها و توافقات انجام شده مقرر شده دو روز در هفته مرز تجاری استان با کشور عراق با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی بازگشایی شود.

استاندار ایلام با انتقاد از بسته شدن طولانی مرز گفت: بسته شدن مرز برای کشور عراق نباید عادی شود که در این صورت خطر جایگزینی مرز دیگر وجود دارد.

وی تاکید کرد: برای این مهم نیازمند برنامه ریزی دقیق از طرف گمرک هستیم و در صورت نیاز هم از طریق ملی و هم از طریق مقامات عراقی این موضوع پیگیری خواهد شد.

سلیمانی دشتکی در ادامه بازگشایی مرز تجاری مهران را در این شرایط برای استان و کشور حائز اهمیت خواند و گفت: در این شرایط سخت تحریمی که مشکلات کرونا هم اضافه شده و کشور را با مسائل اقتصادی روبه رو کرده بازگشایی مرز تجاری مهران با کشور عراق مهم و تعیین کننده است.

وی افزود: البته باید مواظبت کرد در مراودات تجاری تمام پروتکل های بهداشتی بطور کامل رعایت شود.

وی از طرفی بسته شدن مرز را فرصتی برای ترمیم زیر ساخت های مرز عنوان کرد و گفت: الان فرصت خوبی برای ترمیم و بازسازی جاده ها و زیر ساخت های گمرک است و باید برنامه ریزی شود تا نقاط ضعف در این خلوتی کار پوشش داده شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست از بازگشایی مرز تجاری مهران با کشور عراق به مدت دور روز در هفته(در آینده نزدیک) با حفظ پروتکل های بهداشتی خبر داد.

شعبان فروتن گفت: براساس رایزنی های انجام گرفته به ویژه پیگیری استاندار ایلام قرار است فعالیت تجاری در مرز   بین المللی مهران به کشور عراق به مدت دو روز در هفته بازگشایی شود.

وی ادامه داد: براساس تفاهم انجام شده با عراق قرار شده در این دو روز میوه و تره بار با مواد غذایی به تعداد 250 کامیون روزانه با حفظ پروتکل های بهداشتی به کشور همسایه صادر شود.

رئیس اتاق ایلام به تعطیلی دو ماهه مرز مهران اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد که تا پیش از بازگشایی رسمی مرز مهران امکانات زیرساختی این مرز تقویت شود به ویژه اینکه ورودی گمرک به طول یک کیلومتر آسفالت شود.

فروتن اظهار کرد: افزون براین باید تلاش کنیم که با بکارگیری امکانات مناسب و از طریق رایزنی با مقامات کشور عراق زمینه مناسبی برای جبران تعطیلی دو ماهه فعالیت تجاری با کشور عراق فراهم و تعطیلی مرز مشمول مرور زمان نشود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز گفت: در قوانین و بخشنامه های کشور عراق در زمینه واردات کالا تناقض های فراوانی وجود دارد به نحوی که واردات میوه و تره بار آزاد شده در حالیکه واردات 21 قلم تره بار را ممنوع کرده است.

فرج امیدی بیان کرد: افزون براین قرار است صادرات مواد غذایی به کشور عراق از سرگرفته شود اما تاکنون هیچ گونه فهرستی در زمینه کالاها صادر نشده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه قرار است مرز مهران دوباره بازگشایی شود ضرورت دارد که توافق های لازم در خصوص پذیرش کیفیت کالاهای ایرانی نیز توسط طرف عراقی پذیرفته شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه قرار شده روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته برای صادرات کالا از مهران به عراق بازگشایی شود ضرورت دارد که این دو روز پشت سرهم باشد تا اگر کالایی به هر دلیلی صادر نشد روز بعد ارسال شود.

یاراله نصیری افزود: افزون براین ضرورت دارد که کارگرانی که قرار است در مرز مهران و زرباطیه فعالیت داشته باشند باید دارای تاییدیه صلاحیت و کنترل شده به ویژه در حوزه مسائل بهداشتی باشند.

مدیرکل گمرکات ایلام نیز در این نشست گفت: تاکنون دو نشست مرزی با مقامات مرزی و گمرکی استان واسط به منظور بازگشایی مرز بین المللی مهران تشکیل شده است که منجر به تفاهم برای صادرات 250 کامیون صادرات میوه و تره بار و مواد غذایی با حفظ پروتکل های بهداشتی شده است.

روح اله غلامی بیان کرد: تلاش ما این است که با حفظ پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی کارگران و استفاده از امکانات زمینه لازم برای استفاده از فرصت به وجود آمده برای صادرات حداکثر استفاده را ببریم.

مصوبات

استانی

  • مصوب شد که نامه ای توسط گمرکات و اتاق بازرگانی ایلام به امضای استاندار محترم ایلام برای رئیس جمهوری در راستای سرعت بخشی به بازگشایی مرز مهران که طولانی شده و امکان جایگزینی مرزهای دیگر کشور ها به جای مهران وجود دارد تهیه و ارسال شود.
  • مصوب شد که ضمن اجرای پروتکل بهداشتی پیشنهاد دو روزه عراق برای از سرگیری صادرات به کشور عراق پذیرفته شود و پس از آن رایزنی های لازم از طریق مقامات ارشد استان، گمرکات و بخش خصوصی برای افزایش صادرات در طول هفته انجام گیرد.
  • مقرر شد آسفالت ورودی گمرکات به طول یک کیلومتر از محل بودجه اعتبارات اربعین تامین و معاون عمرانی استانداری راهکارهای لازم رابرای انتخاب پیمانکار مربوطه ظرف مدت 10 روز تعیین تکلیف و اجرایی کند.
  • مصوب شد با توجه به از سرگیری صادرات دو روزه کالا از مهران به عراق، به منظور رعایت پروتکل بهداشتی سازمان همیاری شهرداری ایلام حداکثر تا روز جمعه 27/2/99 نسبت به راه اندازی سامانه ضد عفونی کامیون های ورودی به بازارچه اقدام کند.
  • مصوب شد که سازمان همیاری شهرداری ایلام نسبت به ایجاد چاله بهداشتی حاوی مواد ضد عفونی کننده در درب خروجی به عراق اقدام کند.
  • مصوب شد که نشست مرزی با حضوردانشگاه علوم پزشکی ایلام، گمرکات، فرمانداری مهران و مرزبانی با همتایان خود در واسط عراق در خصوص اجرای پروتکل بهداشتی برای توسعه صادرات برگزار و تفاهم نامه ای در این زمینه اجرایی شود.
خواندن 736 دفعه