‏‏

‏‏

شنبه, 17 خرداد 1399 ساعت 08:16

گزارش سی و نهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست: 39 تاریخ جلسه:30/11/98       ساعت شروع : 16.00        ساعت خاتمه: 18.30          محل نشست: سالن جلسات شهید رجایی استانداری

دستور جلسه:

بیان مشکلات و پیشنهادات پارک فن آوری و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

شرکت های دانش بنیان باید حمایت شوند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بر ضرورت حمایت از شرکت های دانش بنیان تاکید کرد.

شعبان فروتن در این نشست با موضوع بیان مشکلات و پیشنهادات پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان استان گفت: شرکت های دانش بنیان حرکت جدیدی برای استفاده از فناوری های روز است که می تواند کشور ما را به سمت توسعه همه جانبه با استفاده از دانش داخلی سوق دهد.

وی ادامه داد: مشکل در ناتوانی بازپرداخت تسهیلات، بهره تسهیلات بالا و کوتاه بودن زمان بازپرداخت تسهیلات از جمله مشکلاتی است که فراروی شرکت های دانش بنیان قرار دارد.

رئیس اتاق ایلام معافیت مالیاتی و کاهش سهم حق بیمه کارفرمایان شرکت های دانش بنیان از 30 به 10 درصد نیز از دیگر درخواست های این شرکت ها عنوان کرد.

فروتن تاکید کرد: با توجه به نقش محوری شرکت های دانش بنیان در توسعه همه جانبه کشور ضرورت دارد که با نگاه فرابخشی به تقویت این شرکت ها نگریسته شود.

رئیس پارک علم و فناوری ایلام نیز در این نشست گفت: 69 شرکت در این پارک وجود دارد که 17 شرکت از آنها فعال در حوزه دانش بنیان است.

کامران طاهرپور بیان کرد: از مجموع 90 محصول شرکت های دانش بنیان در استان ایلام تعداد 65 محصول تجاری سازی شده است.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری به تازگی صاحب سند و ملک جدید شده است افزود: قرار است در مجموعه جدید برای یکصد کارگاه ، آزمایشگاه فناوری ایجاد شود.

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: درست است که تحریم ها مشکلاتی ایجاد کرده است اما نباید مانع خلاقیت و حرکت در ادامه مسیر شود.

قاسم سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه در ایران توان تولید باکیفیت و نوآورانه وجود دارد، گفت: تحریم ها می تواند فرصتی برای رشد فعالیت های نوآورانه و تولیدی در کشور باشد.

وی افزود: به همان شکل که توانستیم در حوزه ی نظامی و موشکی و هسته ای موفق شویم در حوزه های دانش بنیان و تولیدی و صنعتی نیز می توانیم موفق عمل کنیم.

استاندار ایلام با اشاره به نشست با شرکت های دانش بنیان گفت: در این نشست که با حضور مدیران این شرکت ها برگزار شد مسائل و مشکلات طرح شد و راهکارهایی نیز برای بالابردن ظرفیت ها در استان اتخاذ شد.

وی در ادامه گفت: مدیران توجه داشته باشند باید مسائلی را که سد راه تولید و نوآوری برای شرکت های دانش بنیان است، برطرف شود.

استاندار ایلام در ادامه به افتتاح مراکز دانش بنیان در استان اشاره کرد و گفت: در جریان افتتاح مرکز دانش بنیان در آزمایشگاه ژنتیک حضور یافتم که مسئول این مرکز می گفت اگر این خدمات و زنجیره ی این خدمات را گسترش دهیم می توانیم سالانه ۴۵۰ میلیارد تومان در بحث هزینه های بیماری های ژنتیکی صرفه جویی کنیم.

وی ادامه داد: در استان حدود ۴۴ درصد ازدواج ها فامیلی است که این سه برابر ناهنجاری های ژنتیکی در افراد را افزایش می دهد.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: در کشور در هر صد نفر دو نفر به طور طبیعی مشکل ژنتیکی دارند اما در استان ایلام این میزان ۵ درصد است و اگر این مرکز توسعه یابد به سرعت می توان از وقوع این ناهنجاری ها جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه ناچار به تقویت بخش خصوصی هستیم، اظهار داشت: در عین حال دولت می تواند همزمان بخش نظارتی خود را تقویت کند.

استاندار ایلام در ادامه بر ضرورت حذف بروکراسی دست و پاگیر در ادارات تاکید کرد و گفت: ما به بروکراسی عادت کرده ایم اما برای خدمت به مردم راهی جز کنار گذاشتن بروکراسی نداریم.

وی ادامه داد: در این راستا دستورالعمل هایی را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرده ایم از جمله اینکه هر نامه ای به هر دستگاهی ارجاع داده می شود بایست کتبا ظرف یک هفته پاسخ روشن داده شود.

استاندار ایلام در ادامه خواستار بالا رفتن افق دید مدیران استان شد و گفت: مدیران دلسوز در این شرایط بایست در قوانین و بخش نامه ها به دنبال راهکارها برای حل مشکلات و کمک به مردم باشند.

وی ادامه داد: قانون ما قانون خوبی است اما مشکل در تفسیر مجریان قانون در دستگاه های اجرایی است.

در این نشست تعدادی از نمایندگان شرکت های دانش بنیان مباحثی در خصوص مشکلات و تنگناهای فراروی این شرکت ها ارائه کردند.

مصوبات

استانی

  • در رابطه با پاسخ استعلامات و مکاتبات با دستگاه های اجرایی ، مقرر شد دستگاه های اجرایی استان پاسخ استعلامات و مکاتبات مربوطه را حداکثر ظرف مدت یک هفته به متقاضیان اعلام کند.
  • در ارتباط با پارک علم و فن آوری مقرر شد:

الف- شهرداری ایلام 4325 متر مربع زمین تحت تملک واقع در ورودی ایلام از سمت ایوان(کارخانه شیر قدیم) را جهت احداث مجتمع پارک علم و فن اوری استان در اختیار پارک علم و فن آوری استان قرار دهد و اداره کل راه و شهر سازی نسبت به اخذ مجوز از سازمان ملی زمین و مسکن، جهت تهاتر زمین واقع در ورودی ایلام به سمت مهران اقدام و ب شهرداری ایلام واگذار نماید.

ب- شهرداری ایلام همکاری لازم را جهت صدور پروانه ساخت مجتمع پارک علم و فن آوری استان بعمل آورد.

  • در ارتباط با تعیین تکلیف معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان مقرر شد معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری نسبت به برگزاری جلسه با حضور مدیر کل امور اقتصادی و دارایی، مدیر کل امور مالیاتی، رئیس پارک علم و فن آوری و مدیران شرکت های دانش بنیان ب منظور تعیین تکلیف معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان اقدام نماید.
  • در ارتبط با واگذاری زمین به شرکت های دانش بنیان در شهرک ها و نواحی صنعتی استان، مقرر شد شرکت شهرک های صنعتی استان، زمین مناسب و تسطیح شده با حداکثر تخفیف ممکن را در اختیار شرکت های دانش بنیان متقاضی قرار دهد.
  • در ارتباط با اخذ شناسه یکتا برای شرکت های دانش بنیان مقرر شد جهاد کشاورزی استان، جهت اخذ شناسه یکتا برای شرکت های دانش بنیان اقدام لازم بعمل آورد.
  • در ارتباط با اجاره واحدهای تحت تملک بانک ها و موسسات مالی به شرکت های دانش بنیان در شهرک ها و نواحی صنعتی مقرر شد شرکت شهرک های صنعتی، فضاهای خالی در اختیار بانک های استان، و واحدهای تملیک شده در شهرک ها و نواحی صنعتی را بصورت اجاره با حداکثر تخفیف در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار دهند.
  • مقرر گردید موسسات آموزش عالی(دانشگاه ایلام، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی و...) همکاری لازم را در ارائه خدمات آزمایشگاهی به شرکت های دانش بنیان بعمل آورده و حداکثر تخفیف را لحاظ کند.
  • در ارتباط با شرکت دانش بنیان آرین تجارت مانا مقرر شد جلسه ای با حضور مدیر عامل شرکت پتروشیمی ایلام و مدیر عامل شرکت آرین تجارت مانا و شرکت فرا شیمی ایلام برگزار شده و نسبت به تعیین تکلیف نحوه تامین خوراک شرکت دانش بنیان مذکور تصمیم لازم اتخاذ گردد. در صورت عدم رسیدن به نتیجه مطلوب، جلسه ای با حضور استاندار محترم، رئیس پارک علم و فن آوری استان، مدیر عامل پتروشیمی ایلام، شرکت فراشیمی و شرکت آرین تجارت مانا با محوریت دفتر استاندار برگزار گردد.
خواندن 747 دفعه