‏‏

‏‏

شنبه, 17 خرداد 1399 ساعت 08:08

گزارش سی و هشتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست: 38 تاریخ جلسه:21/10/98       ساعت شروع : 16.00        ساعت خاتمه: 17.30          محل نشست: سالن جلسات شهید رجایی استانداری

دستور جلسه

بررسی مسائل، مشکلات و ارائه پیشنهادات اصناف و بازاریان ایلام

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

اصناف و بازاریان نقش اساسی در ثبات اقتصادی دارند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: اصناف و بازاریان همواره نقش اساسی و مهمی را در ثبات اقتصادی دارند.

شعبان فروتن در سی و هشتمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در رابطه با اتاق اصناف و رسیدگی به مشکلات آنان بیان کرد: اصناف و بازاریان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون همواره نقش مهم و تاثیرگذاری را عهده دار بوده اند.

وی ادامه داد: بازاریان همواره نشان داده اند که در همه امور اجتماعی، فرهنگی و به ویژه اقتصادی کارکرد مثبت و خاصی داشته اند و در این امور دخالت مستقیم داشته و دارند.

رئیس اتاق ایلام افزود: آرامش بازار، اشتغال، توسعه فضای کسب و کار، کارآفرینی و در نهایت شکوفایی اقتصادی از جمله رویکردهای اصناف و بازاریان است به نحوی که کنترل بازار، ثبات و رونق فضای اقتصادی و تحول همه جانبه اقتصاد از جمله کارهایی است که با کمک بازار و اصناف به وجود می آید.

فروتن تاکید کرد: همکاری با بازار، احترام به جایگاه بازاریان و ارائه خدمات مطلوب به بازاریان از جمله انتظاراتی است که می تواند در سرلوحه کار دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

وی اظهار کرد:اتاق بازرگانی ایلام همواره با اتاق اصناف همکاری مطلوبی داشته و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ    نمی کند.

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: هرجا به مردم اعتماد داشته ایم، موفق بوده ایم چرا که نتیجه مردمی بودن مسئولان اعتماد متقابل خواهد شد و امروز نیازمند وحدت و همدلی و هم افزایی هستیم.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: بایست اولویت کار مدیران مردمداری باشد و در این مسیر مدیر موفق کسی است که گره از مشکلات مردم بردارد.

وی در ادامه با عنوان اینکه ما به نمایندگان اصناف، نمایندگان مردم و منتخبین مردم و اقشار و توده های مختلف مردم اعتماد داریم، اظهار داشت: اینجا لازم است صمیمانه از همراهی خوب مردم استان بویژه در قضیه سهمیه بندی بنزین تقدیر و تشکر بکنم.

وی با تاکید بر این مهم که اگر مردم نباشند هیچ یک از این پست و مقام ها پشیزی ارزش ندارد، تصریح کرد: باید به دنبال راهگشایی مشکلات باشیم و برای رسیدن به این مهم می طلبد بین قوانین، بخشنامه ها و آیین نامه‌ها به دنبال راهکاری برای حل مسائل مردم باشیم.

سلیمانی دشتکی در ادامه مدیری را موفق دانست که ضمن اینکه دعای خیر مردم را پشت سر خود داشته باشد، مسائل و مشکلات آنان را رفع کند و البته بهترین خدمت به نظام هم رفع مشکلات مردم است، ادامه داد: دولت بایست بزرگترین حامی مردم باشد و زمانی مردم همراه دولت خواهند شد که مدیران خود را خدمتگزار آنان بدانند.

وی در ادامه ضمن ابراز رضایت از رویه وحدت و همدلی ایجاد شده در استان، گفت: این فضای مثبت باعث ایجاد هم افزایی در امور پیش رو شده است بطوری که در این شرایط سخت اقتصادی، در استان اقدامات خوب و ارزشمندی انجام شده و یا در حال انجام است.

استاندار ایلام پیش شرط توسعه استان را در گرو ایجاد سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: امروز دولت سرمایه گذاری بسیار خوب و قابل توجه ای در استان انجام داده است بطور مثال ظرف یک سال گذشته تنها وزارت نفت بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نموده است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی در پروژه های لرزه نگاری و اکتشاف میادین نفتی در مناطق مختلف استان ، سرمایه گذاری بیش از ۱۲۰۰ میلیون دلاری در پتروشیمی و NGL دهلران، آغاز عملیات اجرایی پروژه مهم طرح نگه داشت میدان نفتی پایدار غرب و آبان با سرمایه بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان، اختصاص ۷۰۰ میلیون دلار برای توسعه میادین نفتی استان در شورای عالی اقتصاد، تقویت چاه‌های گاز استان با اعتبار ۱۳۰ میلیون یورو و سرمایه گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان در پروژه pp پتروشیمی ایلام از سرمایه گذاری های ایجاد شده در استان ایلام است.

وی افزود: اقدامات بسیار مهم دیگری چون ایجاد خط راه آهن ایلام به اسلام آباد، ایجاد آزاد راه حمیل ایلام مهران کربلا، ایجاد آزاد راه پل زال چیلات نجف اشرف، ایجاد پتروشیمی در شهرستان های مهران، هلیلان و دره شهر و ... نیز در شرف انجام است.

سلیمانی دشتکی به اقدام های اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های مهم مردم استان بحث بیکاری جوانان است و در این زمینه تلاش های گسترده ای شکل گرفته است تا جایی که نرخ آمار بیکاری استان از ۱۷.۳ در سال ۹۱ به ۱۲.۷ در سال ۹۶ رسید و نیز در پاییز امسال به ۸.۱ درصد رسیده است.

وی در ادامه به پیگیری خواسته ها و مطالبات مردمی در حوزه تقسیمات کشوری اشاره کرد و گفت: در این حوزه نیز اقدام های خوبی صورت گرفته است تا دشت عباس به بخش و هلیلان به شهرستان تبدیل شود و امروز هم دنبال این هستیم که بعد از انتخابات بحث شهرستان شدن چوار را به هیات دولت ببریم و آسمان آباد نیز ارتقا یابد.

رئیس اتاق اصناف ایلام نیز در این نشست گفت: در شرایط جنگ اقتصادی اصناف و بازاریان در خط مقدم این جنگ قرار دارند و با وجود تمامی مشکلات اما بازاریان در صحنه اقتصادی حضور فعالانه ای دارند.

یونس حواسیان بیان کرد: مهم ترین انتظار ما در شرایط کنونی این است که نقش اصناف و بازاریان در معادل اقتصادی بیشتر شود چرا که 85 درصد اقتصاد ما دولتی است و برای عبور از این شرایط باید سهم بازار بیشتر شود.

وی خواستار همکاری بیشتر دستگاه های اجرایی در راه اندازی هر چه سریع تر شهرک صنفی و اعطای تسهیلات برای انتقال صنوف آلاینده و همچنین واگذاری زمین به آنها شد و گفت: علاوه بر این اخذ پروانه ساختمانی اتاق اصناف با همکاری شهرداری نیز می تواند به این نهاد غیردولتی کمک کند.

وی اظهار کرد: پرداخت یک هزارم درصد مالیات های اصناف دریافت شده و در این زمینه همکاری خوبی بین اتاق اصناف و مالیات برقرار است.

حواسیان اتصال اتحادیه ها به شبکه دولت، تامین نظر اتاق اصناف در برگزاری نمایشگاه ها در سایت نمایشگاهی ، اعمال قانون تامین پنج نفر بیمه تامین اجتماعی توسط دولت برای اصناف، ساماندهی دستفروشان، اصلاح قیمت زمین شهرک صنفی را از مهم ترین مطالبات اتاق اصناف ایلام عنوان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: برگزاری نمایشگاه ها در سایت نمایشگاهی که یکی از دغدغه های اتاق اصناف بوده باید در چارچوب باشد و مجوز برای هر نمایشگاهی که صادر می شود در همان حوزه فعالیت و مجوز برگزار شود.یاراله نصیری بیان کرد: ما همکاری مطلوبی با اتاق اصناف داریم و در حوزه بازرسی و برگزاری نمایشگاه های بهاره و فصلی نیز آمادگی لازم برای همکاری متقابل وجود دارد.

مصوبات

استانی

  • مقرر شد تقویم نمایشگاهی استان به ویژه شهر ایلام با هماهنگی اتاق های اصناف تهیه و سپس در کمیته نمایشگاهی استان برای تصویب نهایی مطرح گردد.
  • مقرر گردید به منظور ساماندهی دستفروشان شهر ایلام، جلسه ای به ریاست جناب آقای مهندس سلیمانی دشتکی استاندار محترم و با حضور معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی استاندار، فرماندار شهرستان ایلام،دادستان مرکز استان، مدیر کل اطلاعات، مدیرکل صمت، رئیس اتاق بازرگانی، رئیس اتاق اصناف و شهردار ایلام در محل استانداری برگزار گردد.
  • مقرر شد مدیر کل سازمان امور مالیاتی استان با همکاری اتاق اصناف شهرستان ایلام حداکثر ظرف مدت 10 روز نسبت به برگزاری دوره آموزشی برای مودیان حوزه اصناف مرکز استان اقدام نماید.
  • مقرر شد جلسه ای در زمینه رفع مشکلات اتحادیه لوازم یدکی خودرو به ریاست جناب آقای سلیمانی دشتکی استاندار محترم و با حضور معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی، رئیس سازمان صمت، رئیس اتاق بازرگانی استان، رئیس اتاق اصناف شهرستان ایلام و اتحادیه صنف مذکور برگزار شود.
  • مقرر شد به منظور رفع مشکلات اراضی میدان میوه و تره بار و صنف نمایشگاه اتومبیل شهر ایلام، جلسه ای به ریاست جناب آقای سلیمانی دشتکی استاندار محترم، معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی استاندار، فرماندار شهرستان ایلام، روسای اتاق بازرگانی و اصناف، سازمان صمت، جهاد کشاورزی، مدیر کل مسکن و شهرسازی، شهردار و رئیس اتحادیه مذکور برگزار شود.
  • مقرر گردید شرکت شهرک های صنعتی موضوع تخفیف حداکثری از قیمت اراضی شهرک صنفی شهر ایلام برای واگذاری به صنوف را از طریق شرکت متبوع پیگیری و نتیجه را اعلام نماید.

ملی و فراگیر

  • مقرر شد طی نامه ای با امضای استاندار محترم، موضوع اجرایی شدن تبصره 7 ماده 72 قانون نظام صنفی پیگیری لازم از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت معمول شود.
  • مقرر شد طی نامه ای به امضای استاندار محترم موضوع مشمول شدن فعالیت های توزیعی در حوزه اصناف از معافیت بیمه ای تا سقف 5 کارگر از طریق وزارت خانه ذیربط پیگیری گردد.
خواندن 759 دفعه