‏‏

‏‏

یکشنبه, 27 مرداد 1398 ساعت 10:00

گزارش سی و دومین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست:31  تاریخ جلسه:01/05/98      ساعت شروع : 9.30          ساعت خاتمه: 11.30         محل نشست: استانداری ایلام

دستور جلسه:

نشست مشترک کمسیون تنظیم بازار و شورای گفتگو به ریاست آقای سلیمانی دشتکی استاندار ایلام با حضور وزیر دادگستری

مشروح مذاکرات

وزیر دادگستری در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ایلام:

 فعالان اقتصادی بازوان دولت در پشت سر گذاشتن شرایط تحریمی هستند

وزیر دادگستری گفت: فعالان اقتصادی همواره به عنوان بازوان دولت در پشت سرگذاشتن شرایط تحریمی هستند.

سیدعلی رضا آوایی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و تنظیم بازار استان ایلام با تقدیر از تولیدگران و اصناف مختلف و حضور فعال آنها در عرصه تولید و صنعت بیان کرد: حضور فعالان حوزه تولید، صنعت، تجارت و بازاریان با وجود شرایط ویژه دولت و کشور در این مقطع زمانی خاص برای رفع نیازهای جامعه قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: به جرات می توان گفت فعالان اقتصادی و صنعتی بهتر از هر کسی به شرایط فعلی حاکم بر دولت و کشور آگاهی و اشراف دارند بنابراین انتظاری که از این قشر تاثیرگذار و مهم می رود این است که خواسته ها و توقعات خود را متناسب با درک وضعیت دولت مطرح و پیگیری کنند.

وی تاکید کرد: صنعتگران و بازرگانان و در کل همه فعالان اقتصادی از کل تا جزء بازوی کارآمد دولت هستند که در همه برهه های زمانی با حضور به موقع در صحنه ها سعی در ایجاد آرامش روانی در بازار و تلاش برای تامین نیازهای مصرف کنندگان دارند.

وزیر دادگستری با بیان اینکه هیجان کاذب و شدید موجب تنش و مختل شدن آرامش روانی و افزایش مشکلات در بازار می شود، یادآور شد: اصناف و بازرگانان با تامین اجناس مورد نیاز مصرف کنندگان و رعایت انصاف در خرید و فروش و مبادلات تجاری یاری گر دولت در شکل گیری اقتصادی سالم و پویا هستند.

آوایی در ادامه از نمایندگان اصناف، تجار، فعالان اقتصادی و تولیدی استان ایلام که برخی از خواسته های خود را به وزیر دادگستری برای پیگیری در دولت مطرح کرده بودند، خواست مهمترین خواسته ها و نیازهای حوزه فعالیت خود را که در استان قابل حل شدن نیست، به صورت مکتوب بنویسند تا در جلسه فردای هیات دولت اهم این موارد مطرح شود.

وی گفت: ایجاد شعب و دادگاه های ویژه رسیدگی به پرونده های تجار ، فعالان اقتصادی و تولیدگران در استان ایلام به دستور رییس دادگستری قابل انجام است و در مورد مراوده با کشور عراق دولت در صدد افزایش سطح ارتباطات تجاری و قضایی با کشور عراق است و در این راستا با هیات های بلندپایه این کشور رایزنی های متعددی صورت گرفته است.

استاندار ایلام نیز در این نشست هرگونه همکاری دولت و بخش خصوصی را برای تقویت حوزه اقتصادی بسیار مهم توصیف کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: خوشبختانه ارتباط مطلوبی بین دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی استان ایلام وجود دارد که خروجی این ارتباط به رونق اقتصادی منجر می شود.

وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت های قانونی برای حمایت از فعالان اقتصادی در بخش های مختلف تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت ها به منظور گره گشایی در عرصه بهبود فضای کسب و کار ، ایجاد اشتغال و رونق تولید نهایت استفاده شود.

سلیمانی دشتکی افزود: باید تلاش شود که با استفاده از توان لازم و همدلی و همفکری یکدیگر مشکلات در حوزه های مختلف به ویژه حوزه اقتصادی حل وفصل شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست خواستار توجه به فعالان بخش خصوصی در حوزه های مختلف تولید، بازرگانی و تجارت شد.

شعبان فروتن بیان کرد: بخش خصوصی همواره در کنار دولتمردان تمام توان خود را برای بهبود فضای کسب و کار و تحول اقتصادی به منظور رونق همه جانبه اقتصاد به کار گرفته است.

وی ادامه داد: این درحالی است که انتظار می رود که دولت نیز به مطالبات بخش خصوصی در عرضه تولید و تجارت بیش از پیش توجه کند تا با همدلی و همراهی، زمینه لازم برای تحقق رونق تولید فراهم تر شود.

رئیس اتاق ایلام تسریع در ایجاد بازارچه های مرزی چنگوله و چیلات به عنوان مرز پشتیبان مهران را جزو دغدغه های تجار عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه زیرساخت ها ی این بازارچه ها از طرف ایران آماده شده اما باید تلاش شود که دولت مرکزی عراق نیز به تعهدهای خود با سرعت بیشتری عمل نماید.

فروتن ایجاد کنسولگری عراق در ایلام، صدور ویزای متعدد برای تجار و بازرگانان، زمینه سازی برای ارتباط قوی تر با عراق در مسائل اقتصادی و حمایت از تجار و فعالان عرصه تولید و همچنین پیگیری منطقه آزاد تجاری مهران در مجاورت عراق را از دیگر مطالبات بخش خصوصی عنوان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: ستاد تنظیم بازار با همکاری و همدلی سایر دستگاه های اجرایی در این استان فعال بوده و خروجی مطلوبی داشته است.

یاراله نصیری بیان کرد: مهم ترین رویکرد ستاد تنظیم بازار این است که زمینه لازم برای تعدیل قیمت ها و برخورد با گرانفروشی فراهم شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان ایلام نیز در این نشست تشکیل شعب تخصصی اقتصادی برای حل مشکلات حوزه تجارت خارجی را از جمله مطالبات تجار دانست.

فرج امیدی افزود: ایجاد کمیسیون قضایی مشترک با کشور عراق، تقویت مراکز داوری اتاق های بازرگانی و تسریع در پرونده های اقتصادی خارج از نوبت را از دیگر مطالبات بخش خصوصی دانست.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان ایلام نیز در این نشست گفت: این نهاد همواره مجری قانون بوده و به دنبال این است که بتواند با همکاری دستگاه های اجرایی و فعالان اقتصادی بستر مناسبی در حوزه عرضه و تقاضا و تولید فراهم شود.

علیرضا لطفی بیان کرد: مهم ترین رویکرد تعزیرات حکومتی استان ایلام با همکاری دستگاه های اجرای توانمندسازی ظرفیت های بازار و اصناف و فعالان اقتصادی است.

مصوبات

استانی

در این نشست مصوب شد که فعالان بخش خصوصی مطالبات بخش خود را به صورت مکتوب همراه با پیشنهادات برای پیگیری در هیات دولت به وزیر دادگستری ارائه دهند.

خواندن 1529 دفعه