‏‏

‏‏

سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 06:34

گزارش جلسه سی و یکم شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست:31  تاریخ جلسه:1/4/98          ساعت شروع : 16 ساعت خاتمه: 17.30         محل نشست: استانداری ایلام

دستور جلسه:

1-بررسی چگونگی اجرای مصوبه مورخ 18/10/97 هیئت وزیران در ارتباط با سهمیه سوخت ناوگان حمل ونقل در مرز مهران

2- بررسی مشکلات نظام مهندسی کشاورزی و اتحادیه مرغداران استان ایلام

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گو: ظرفیت های اقتصادی برای رونق فضای کسب و کار به کار گرفته شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: ظرفیت های اقتصادی در بخش های مختلف برای رونق فضای کسب و کار باید به کار گرفته شود.

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام بیان کرد: بهبود فضای کسب و کار در گرو رونق اقتصادی است ، بنابراین اصلاح قوانین دست و پا گیر نقش مهمی در رونق تولید دارد.

وی به موضوع نخست جلسه مبنی بر اختصاص 200 لیتر سوخت سهمیه ای برای کامیون های خروجی در مرزها که مصوبه هیات وزیران است اشاره کرد و گفت: براساس اظهارنظر فعالان اقتصادی در مرز مهران موضوع اختصاص 200 لیتر سهمیه برای کامیون های خروجی به کشور عراق در مرز مهران تاکنون لحاظ نشده است.

رئیس اتاق ایلام افزود: افزایش قیمت انرژی بر روی قیمت تمام شده کالاهای صادراتی تاثیرگذار است که می طلبد در این زمینه چاره اندیشی شود.

فروتن به موضوع دوم بحث در خصوص استفاده از ظرفیت های نظام مهندسی کشاورزی و حل مشکلات مرغداران استان ایلام اشاره کرد و تاکید کرد: استان ایلام یکی از قطب های تولید مرغ کشور به شمار می رود.

وی اظهار کرد: براساس آمارهای موجود، بیشتر از مصرف استان ایلام سالیانه گوشت مرغ تولید می شود که این مزیتی مناسب برای اقتصاد منطقه است تا بتوان بخشی از آن را به استان های همجوار صادر کرد.

رئیس اتاق ایلام گفت: استفاده از توان دانش آموختگان بخش کشاورزی در قالب نظام مهندسی نیز فرصت مناسبی برای رونق بخشیدن به این بخش است.

مدیر شرکت پخش فراورده های نفتی استان ایلام نیز در این نشست به موضوع سوخت سهمیه ای برای کامیون های خروجی در مرزها اشاره کرد و گفت: زیرساخت ها و امکانات لازم برای استفاده بهینه در راستای ارائه خدمات به کامیون های حمل کالا در مرز ها ایجاد شده است.

علی اصغر چاغروندی افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده ظرف یکماه آینده کلیه سامانه اندازه گیری و بررسی وضعیت سوخت در مناطق مرزی استان ایلام فعال می شود و این استان جزو استان های پیشرو در این زمینه خواهد بود.

وی ادامه داد: تلاش می شود که با استفاده بهینه از این ظرفیت زمینه لازم برای رونق بخشی به وضعیت صادرات در مرز مهران فراهم شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان ایلام نیز در این نشست گفت: با وجود اینکه شش ماه از مصوبه هیات وزیران مبنی بر اختصاص سهمیه به کامیون های فعال در خروجی مهران می گذرد اما تاکنون این مصوبه اجرایی نشده است.

فرج امیدی بیان کرد: استفاده بهینه از ظرفیت های دیجتالی در مرز مهران باید هر چه زودتر نهایی شود تا شاهد رفع مشکلات رانندگان حمل کالا در مرزهای رسمی با کشور عراق باشیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ایلام نیز در این نشست گفت: سازمان نظام مهندسی بازوی بخش کشاورزی بوده که در سال 81 فعالیت آن در این استان آغاز شده است.

عزت اله اکبرزاده بیان کرد: 5 هزار و 460 نفر با گرایش های مختلف در قالب سازمان نظام مهندسی استان ایلام ساماندهی شده اند که مهم ترین اقدام این سازمان مبتنی بر ساماندهی دانش آموختگان، توانمندسازی و اشتغال است.

وی ادامه داد: با توجه به کمبود اعتبار ، مهم ترین درخواست ما این است که ردیف اعتباری برای سازمان جهاد کشاورزی به منظور برگزاری دوره های آموزشی برای اعضا تعریف شود.

اکبرزاده افزود: همچنین درخواست می شود که در سال 98 همچون سال های گذشته سازمان نظام مهندسی نیز برای بکارگیری نیرو در قالب کارورزی مورد موافقت قرار گیرد تا بتوان بخشی از دانش آموختگان را در قالب کارورزی وارد مدار کار کرد.

مدیر سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ایلام نیز در این نشست گفت: ردیف مشخصی در حوزه آموزشی برای دستگاه های اجرایی از جمله جهاد کشاورزی در نظر گرفته شده است.

رحمت اله قیصوری افزود: کارورزی نیز جزو سیاست های اشتغال بوده و در پیش نویس کارورزی و اشتغال سال 98 آمده است تا بتوان از ظرفیت های دانش آموختگان استفاده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در این نشست گفت: دانش آموختگان بخش کشاورزی دارای توانمندی های مطلوبی به شمار می رود که تاکنون از ظرفیت این بخش استفاده شده است.

سیدتراب میری بیان کرد: در حال حاضر بخشی از کارهای مربوط به سازمان نظام مهندسی از طریق دفاتر پیشخوان انجام می گیرد که این موضوع باعث محدودیت کار برای آنها شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام نیز در این نشست گفت: دانش آموختگان به عنوان کارورز در بخش صنعت، خدمات و کشاورزی و سایر بخش ها به کار گرفته شده که سهم کشاورزی بیش از سایر بخش ها بوده است.

شکراله شیرخانی افزود: بکارگیری دانش آموختگان بخش کشاورزی در حوزه کارورزی از طریق معاون وزیر تعاون پیگیری خواهد شد.

نایب رئیس اتحادیه مرغداران استان ایلام نیز در این نشست گفت: قیمت مرغ در این استان پایین است و با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر تولید شاهد آسیب جدی بر پیکره این صنعت خواهیم بود.

قدرت کاظمی افزود: اتحادیه مرغداری با وجود تمامی مشکلات از جمله کمبود نهاده ها، مشکلات بانکی و کمبود آمپول اما در بخش ذخیره سازی به درستی عمل کرده است و براساس تعهد 180 تن ذخیره سازی شده و قرار است ظرف آینده نزدیک به 500 تن برسد.

وی ادامه داد: پیشنهاد این است که برای بهبود فضای کار در حوزه صنعت مرغ متناسب با وضعیت روز تصمیم گیری شود تا از بروز مشکلات در این حوزه جلوگیری شود.

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: استفاده از ظرفیت های بخش های مختلف باید متناسب با روش های نوین باشد تا شاهد بهبود فضای کسب و کار باشیم.

قاسم سلیمانی دشتکی افزود: در بحث سوخت کامیون های خروجی در مرز باید علاوه بر بکارگیری تجهیزات کارآمد نحوه هزینه پرداختی نیز دقیق و بروز باشد.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت دانش آموختگان بخش کشاورزی نیز ضرورتی اجتناب ناپذیر است و همه باید تلاش کنند که از ظرفیت عظیم فارغ التحصیلان استفاده شود و کارهای تخصصی در حوزه کشاورزی به سازمان نظام مهندسی واگذار شود تا همچون دفاتر پیشخوان در این حوزه تخصصی وارد مدار کار شوند.

استاندار ایلام به پیگیری و برگزاری نشست های مختلف در راستای رفع مشکلات مرغداران اشاره و تاکید کرد: مشکلات این بخش به صورت دسته بندی و تخصصی در نشست دستگاه های اجرایی مرتبط و اتحادیه مرغداران جمع بندی شده تا منجر به تصمیم گیری شود.

سلیمانی تاکید کرد: همه باید تلاش کنند تا ظرفیت های اقتصادی شکوفا شود.

مصوبات استانی

1- شرکت پخش فرآورده های نفتی ایلام نسبت به اعلام نرخ رسمی فروش ماهیانه از مراجع ذیصلاح (فرمانداری مهران و شرکت ملی نفت ایران) اقدام و پس از کسر سهمیه ما بقی مازاد بر مبنای نرخ 90 درصد محاسبه و اقدام به فروش آن کند.

2- شرکت پخش فرآورده های نفتی ایلام مکلف شد که ظرف یکماه آینده وسایل الکترونیکی را برای اندازه گیری سوخت در مرز مهران مستقر و راه اندازی کند.

3- اعتباری به سازمان جهاد کشاورزی ایلام برای کمک به سازمان نظام مهندسی کشاورزی برای آموزش فارغ التحصیلان رشته کشاورزی در راستای افزایش مهارت های اشتغال اختصاص یابد.

4- خدمات تخصصی مرتبط با صنف کشاورزی و مهندسان کشاورزی به سازمان نظام مهندسی کشاورزی واگذار شود تا فعالیت های عمومی و سایر خدمات از طریق دفاتر پیشخوان دولت انجام شود.

5- قیمت مرغ را اتحادیه مرغداران به همراه مدیر کل صمت، سازمان جهاد کشاورزی در نشستی کارشناسی مشخص و برای تصمیم گیری به مقامات ارشد استان اعلام کنند.

خواندن 1578 دفعه