‏‏

‏‏

سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 05:19

گزارش جلسه سی ام شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

شماره نشست:30  تاریخ جلسه:29/2/98        ساعت شروع : 18 ساعت خاتمه: 19.30         محل نشست: استانداری ایلام

پیش از دستور جلسه:

گزارشی از فعالیت شورای گفت وگو و اهم مصوبات آن توسط دبیر شورا

دستور جلسه:

1-ضرورت ایجاد نظام مهندسی صنعت در استان و کشور به منظور تحقق رونق تولید

2- حمایت از سرمایه گذاری در حوزه هتل داری با هدف تقویت صنعت گردشگری استان

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

سازمان نظام مهندسی صنعت در کشور ایجاد شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام برضرورت ایجاد سازمان نظام مهندسی در کشور به منظور تحقق رونق اقتصادی تاکید کرد.

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام گفت: ایجاد سازمان نظام مهندسی یکی از مباحثی بوده که از دیرباز تاکنون مغفول مانده است در حالی که این سازمان می تواند به رونق تولید کمک کند.

وی ادامه داد: همانگونه که بخش های تولیدی و مهندسی در بخش های مختلف شامل ساختمان، کشاورزی، و معدن دارای نظام مهندسی بوده بنابراین بخش صنعت به عنوان محور توسعه نیازمند ایجاد سازمان نظام مهندسی است.

رئیس اتاق ایلام با بیان اینکه ایجاد نظام مهندسی صنعت زمینه ساز تقویت خدمات فنی مهندسی در حوزه صنعت،     بهینه سازی امور و استفاده از ظرفیت های عظیم کارشناسان در حوزه تولید است افزود: ایجاد سازمان نظام مهندسی صنعت بارها در دستور کار مسئولان کشوری قرار گرفته اما به دلایل نامشخصی تاکنون این موضوع به سرانجام نرسیده است.

فروتن تاکید کرد: هزاران نفر از کارشناسان حوزه صنعتی می توانند در قالب نظام مهندسی ساماندهی شوند به نحوی که با تحقق این مهم ضمن ایجاد اشتغال پایدار ، مسیر برای تقویت تولید فراهم می شود.

وی پیشنهاد کرد که موضوع ایجاد سازمان نظام مهندسی در استان ها در راستای رونق تولید به شورای گفت وگوی مرکز برای پیگیری ارائه شود.

رئیس اتاق ایلام به دستور دوم جلسه مبنی بر حمایت از سرمایه گذاری در حوزه هتل داری با هدف تقویت صنعت گردشگری استان اشاره کرد و گفت: استان ایلام دارای توانمندی های فراوانی در بخش گردشگری است که باید از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده شود.

فروتن با اشاره به اینکه استان ایلام برای جذب گردشگر داخلی و خارجی با کمبود هتل مواجه است افزود: یکی از راه های اساسی برای تقویت صنعت گردشگری، توسعه بخش خدمات به ویژه در حوزه هتلداری و بوم گردی است.

وی افزود: بنابراین ضرورت دارد که ما مجموعه ای از سیمای وضعیت گردشگری استان ایلا م را تدوین کرده و متناسب با آن برای جذب سرمایه گذاری در حوزه هتلداری اقدام کنیم.

وی پیشنهاد کرد در این زمینه نیاز است که برای سرمایه گذاران در بخش هتلداری در استان ایلام بسته ای به عنوان مشوق شامل معافیت های مالیاتی و تامین اجتماعی ، ارائه زمین با قیمت پایه برای ایجاد هتل، تسهیل در پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان ایلام همچنین به عملکرد سال 97 اشاره کرد و گفت: پارسال هشت نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استان برگزار شده که حاصل آن چند مصوبه بسیار خوب بوده که بیشتر آنها اجرایی شده است.

وی تصریح کرد: بعضی از مصوبات اجرایی شده و برخی از مصوبات مثل فعال شدن بازارچه های چیلات و چنگوله هنوز اجرایی نشده است.

فروتن اظهار داشت: طرف عراقی برای اجرای این بازارچه ها پای کار نیست و نیاز است با گفت و گوهای بیشتر، مشکلات موجود بر سر راه فعالیت این بازارچه ها مرتفع شود تا باعث رونق اشتغال و درآمد برای مردم منطقه شود.

وی عنوان کرد: اتاق بازرگانی ایلام آماده همکاری برای کمک به توسعه استان در بخش صادرات، رونق تولید و حمایت از تولید استان است.

مدیر عامل شرکت مشاور سان مبتکر غرب نیز در این نشست گفت: توسعه صنعتی بدون حضور مشاوران صنعتی و سازمانی امکان پذیر نیست.

امیر دانگاه با بیان اینکه کشور ما فاقد استراتژی صنعتی است ، نبود نظام مهندسی صنعت را عجیب و تامل برانگیز دانست و گفت: درحالی که امروزه سرمایه گذار ساختمان برای انجام فعالیت خود باید ساز و کار مشخصی را پشت سر بگذارد و از مشاورین ساختمان بعنوان طراح، سازه، برق، تاسیسات، اجرا به اجبار استفاده کند اما ایجاد یک واحد صنعتی با چندین برابر حجم سرمایه گذاری فاقد چنین فرایندی است.

وی افزود: با توجه به اینکه صنعت محور توسعه به شمار می رود بنابراین ضرورت دارد در سالی که به عنوان رونق تولید نامگذاری شده موضوع ایجاد سازمان نظام مهندسی پیگیری شود.

دانگاه بر ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت های مشاوره ای برای راه اندازی طرح های تولیدی تاکید کرد و گفت: باید دستورالعملی تدوین شود که از توان مشاوران در تمامی طرح های تولیدی و خدماتی در کنار سرمایه گذار استفاده شود.

وی برگزاری همایش یکروزه برای نشان دادن نقش مشاوران و کمک به استقرار چرخه بهره وری واحدهای تولیدی را از جمله درخواست های فعالان مشاوره صنعتی در این استان عنوان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست نظام مهندسی را حلقه واسطه بین جامعه تولید،     تشکل های غیردولتی و دستگاه های اجرایی دانست و گفت: موضوع ایجاد نظام مهندسی در سال 85 از طریق وزارت صنایع و معدن مطرح و حتی به دبیرخانه دولت رفت.

یاراله نصیری بیان کرد: این موضوع تاکنون به سرانجام نرسیده و ایجاد این نظام اکنون در حد پیشنهاد است که ضرورت دارد از طریق وزارتخانه صمت و اتاق بازرگانی این موضوع پیگیری شود تا به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: اکنون مشاوران صنعتی بار مسئولیت نبود نظام مهندسی صنعت را به دوش می کشند در حالی که ایجاد نظام مهندسی می تواند ظرفیت های مطلوبی را برای این بخش فراهم کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام نیز در این نشست به ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری در این استان اشاره کرد و گفت: با وجود قابلیت های مختلف اما صنعت هتلداری آنطور که شایسته بوده در این استان رونق نگرفته است.

عبدالمالک شنبه زاده گفت: این درحالی است که نیاز اقامت و هتلداری مهم ترین و نخستین فاکتور برای جذب گردشگران به شمار می رود و هتل در صنعت گردشگری بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران متعددی برای ایجاد هتل در استان ایلام اقدام کرده اند اما به سبب بالا بودن قیمت زمین به نتیجه نهایی و اجرا نرسیده است.

استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت استفاده بهینه از تمامی امکانات برای رونق تولید تاکید کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی گفت: ایجاد نظام مهندسی صنعت همچون سایر بخش ها ضرورت دارد و باید با رایزنی از طریق مسئولان دولتی ، مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی راه های قانون برای تحقق این سازمان فراهم شود.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی می تواند پشتوانه قوی برای فعالان تولید باشد و در کنار این سازمان باید نظرات کارشناسی شده مشاوران از صفر تا صد کار در بخش های مختلف اعمال شود.

استاندار ایلام تاکید کرد: در کنار هر طرح بزرگی که در حوزه تولید یا سایر بخش ها ایجاد می شود باید از ظرفیت مشاوران استفاده شود تا کارها در مسیر درستی قرار گیرد.

سلیمانی دشتکی همچنین به موضوع سرمایه گذاری در بخش هتلداری در استان ایلام به عنوان یک ضرورت اشاره کرد و گفت: ایجاد هتل در این استان با توجه به شرایط جغرافیایی و تنوع آب و هوایی در ایجاد اشتغال پایدار اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی قیمت زمین برای جذب سرمایه گذاران هیچگونه توجیهی ندارد افزود: کارشناسان دستگاه های اجرایی مرتبط با حوزه زمین باید تلاش کنند که قیمت زمین تعدیل شود تا سرمایه گذاران بتوانند برای رونق گردشگری در حوزه هتلداری ورود پیدا کنند.

سلیمانی دشتکی تاکید کرد: برای رونق گردشگری در استان ایلام باید تنگ نظری ها کنار گذاشته شود، سرمایه گذارانی که خواهان اجرای پروژه هایی مثل هتل های چندستاره هستند باید مشوق های لازم به ویژه زمین با قیمت پایین در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد تا سرمایه گذار برای ایجاد کار ترغیب شود.

استاندار ایلام همچنین بر ضرورت افزایش بازارچه های مرزی در این استان با عراق اشاره کرد و گفت: بازارچه های مرزی چیلات و چنگوله در محدوده شهرستان های مهران و دهلران با توجه به نقش تعیین کننده آنها در توسعه پایدار منطقه باید هرچه سریعتر فعال شوند.

سلیمانی دشتکی افزود: بازارچه های مرزی چیلات و چنگوله مصوب دولت هستند و تاکنون زیرساخت های خوبی برای ایجاد این بازارچه ها در استان انجام شده است.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه ظرفیت بی نظیری برای جذب گردشگران عراقی به داخل استان وجود دارد، گفت: بزودی چند تور گردشگری از استان های عراق به استان ایلام سفر می کنند.

مصوبات

استانی

1- شرکت های مشاوره ای مجوز دار بیش از پیش فعال شوند و دستگاه های اجرایی در استان ایلام نیز از ظرفیت آنها برای ایجاد طرح ها به منظور بهبود فضای کسب و کار استفاده کنند و از وجود مشاوران بومی برای تثبیت آنها در چرخه تولید و نظارت حمایت شود.

2- نشست های هفتگی با حضور مدیران دستگاه های اجرایی، اتاق بازرگانی، سازمان بازرسی و دادگستری به منظور گره گشایی از مشکلات در حوزه سرمایه گذاری با حضور استاندار ایلام تشکیل شود.

ملی و فراگیر

پیش نویس طرح ایجاد نظام مهندسی صنعت در قالب سه صفحه با مشارکت اتاق بازرگانی، سازمان صمت ، شرکت شهرک های صنعتی و مشاوران صنعتی تهیه و تدوین شود تا این طرح توجیهی برای پیگیری به معاون اول رئیس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ، نمایندگان ایلام در مجلس شورای اسلامی و همچنین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مرکز برای ارائه تهیه شود.

خواندن 1648 دفعه