‏‏

‏‏

چهارشنبه, 21 شهریور 1397 ساعت 07:08

گزارش بیست و پنجم جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

پیش از دستور جلسه:

استاندار ایلام در ابتدای نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بر ضرورت همراهی و همکاری فعالان بخش خصوصی، بازاریان، تجار ، کشاورزان و تولیدگران با دولتمردان برای بهبود فضای کسب و کار مطالبی را مطرح و تاکید کرد.

دستور جلسه:

1- بررسی مواد قانونی مخل تولید در حوزه صنعت ومعدن که می بایست اصلاح و حذف گردد

( پیشنهادی از سوی سازمان صمت استان ایلام)

2- بررسی موانع ،چالشها و پیشنهادات حوزه تجارت خارجی در راستای بهبود فضای کسب وکار در استان ایلام

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام بر ضرورت اصلاح یا حذف قوانین مخل تولید برای بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد.

شعبان فروتن در بیست و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان اینکه تولید موتور محرکه اقتصاد است گفت: یکی از مباحثی که در شرایط کنونی ضروری به نظر می رسد این است که قوانین دست و پا گیر در حوزه تولید و صادرات باید بر طرف شوند.

وی ادامه داد: امروزه دستورالعمل و قوانینی در کشور وجود دارد که باعث بروز مشکلاتی برای تولید شده است، یکی از این مباحث اصلی که امروز بیش از هر موضوع دیگری خودنمایی می کند بحث عدم ترخیص مواد اولیه و ماشین آلات در گمرکات کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام گفت: برخی از تولیدگران برای تولید نیاز به ماشین آلات و مواد اولیه دارند که در گمرکات وجود دارد اما اعمال برخی دستورالعمل ها باعث شده که ترخیص آنها با مشکل مواجه شود.

فروتن اظهار کرد: اعمال این گونه دستورالعمل ها به نوعی خودتحریمی است که باعث می شود تولیدگران نتوانند به راحتی به ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز دسترسی داشته باشند.

وی در ادامه به مشکلات مرز مهران اشاره کرد و گفت: عدم مدیریت واحد در مرز، کمبود محوطه، کمبود زیرساخت ها و پارکینگ عمومی و همچنین تخلیه و بارگیری کالا در مرز مهران از جمله مشکلات اصلی تجار است.

وی یادآور شد: در نشست قبلی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی موضوع تخلیه و بارگیری مدنظر قرار گرفت و مصوب شد که همیاری شهرداری به عنوان متولی و پیمانکار این بخش کارها را سامان دهد.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام افزود: با توجه به اهمیت صادرات ضرورت دارد که مشکلات مرز بین المللی مهران هر چه زودتر برطرف شود تا شاهد رونق در حوزه مراوده های تجاری باشیم.

استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت انسجام و وحدت بین مردم و مسئولان برای ثبات و بهبود فضای کسب و کار و بازار تاکید کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی گفت: تصمیمات راهبردی در دولت برای برای بهبود وضعیت بازار در نظر گرفته شده که آثار آن بزودی مشخص خواهد شد و اما در این زمینه نیاز است که بازاریان نیز در کنار مسئولان باشند.

وی بر ضرورت اعتماد به بازاریان تاکید کرد و گفت: مدیران در همه شرایط باید در کنار مردم ، کسبه، بازاریان، کارمندان، تجار و کشاورزان باشند و همه باید به یکدیگر اعتماد داشته باشند.

وی تصریح کرد: اگر جایی هم تخلفی در حوزه بازار انجام شد ملاک برخورد با مفاسد باید قانون باشد و کلیه مراحل از طریق قانون حل و فصل شود و در بحث بازار نیز باید ضمن کنترل قیمت ها از هرگونه افراط و تفریط خودداری شود.

استاندار ایلام در ادامه خواستار احصای قوانین مخل تولید شد و گفت: قوانین مزاحم باید شناسایی و دسته بندی شده و راهکارهای لازم برای آن ارائه شود تا از مسیرهای قانونی برای اصلاح آنها اقدام لازم صورت گیرد.

سلیمانی دشتکی همچنین به وضعیت مرز مهران اشاره و تاکید کرد: شرایط برای بهبود فضای تجار و بازرگانی باید تسهیل شود و امکانات مناسبی برای تجار و بازرگانان در مرز ایجاد شود چرا که بحث مرز خیلی مهم است و همه باید در این شرایط با تجار همراهی مطلوبی داشته باشند.

وی با بیان اینکه مصوبات نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی لازم الاجرا هستند افزود: همیاری شهرداری در نشست قبلی این شورا به عنوان پیمانکار تخلیه و بارگیری کالا در مرز مهران مشخص شد، بنابراین نباید این موضوع به نحو دیگری در آنجا انجام شود.

استاندار ایلام همچنین تاکید کرد با توجه به وجود اتحادیه مرغداران در استان، مشکلات این بخش در نشست بعدی تنظیم بازار مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

همچنین استاندار ایلام به موضوع معدن و مشکلات فراروی این بخش با منابع طبیعی اشاره و درخواست کرد که موضوع پیگیری رفع مشکلات معدن استان در نشست آینده شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور مدیرکل منابع طبیعی، اعضای خانه معدن و برخی از فعالان این بخش برگزار شود.

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: یکی از مسائلی که امروزه ضرورت دارد بحث حذف واسطه از بازار است.

ایوب درویشی بیان کرد: بازاریان همواره در کنار مسئولان بوده اند و بدون شک در شرایط کنونی نیز برای بهبود فضای کسب و کار و ثبات اقتصادی تلاش مضاعفی را انجام خواهند داد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: اعمال برخی قوانین قدیمی دست و پاگیر در حوزه تولید باعث شده که تولیدگران با مشکل مواجه شوند.

یاراله نصیری افزود: برخی از قوانین مخل تولید با همکاری بخش خصوصی استان ایلام شناسایی شده و برای رفع آنها نیاز است که مسئولان کشوری تصمیم گیری لازم داشته باشند.

مدیرکل گمرکات استان ایلام نیز در این نشست گزارشی از وضعیت صادرات در هفته های اخیر ارائه کرد و گفت: صادرات کالا در این مدت روند صعودی داشته است به نحوی که روزانه 500 کامیون کالا به کشور عراق صادر می شود.

مصوبات

استانی: موضوع تخلیه و بارگیری به سه صورت شامل اینکه یا با شرایطی که شرکت کنونی هیچگونه تخلفی نداشته باشد و گمرک هم بر روند کارهای آن نظارت داشته باشد و به شرط اینکه نرخ خدمات تخلیه و بارگیری با استفاده از بنر در معرض دید تجار قرار گیرد به کار خود ادامه دهد و اگر کارکنان شرکت تخلفی مرتکب شدند تعزیرات حکومتی و حراست گمرک با این شرکت برخورد قانونی داشته باشد ادامه دهد، یا اینکه در مرحله بعدی مناقصه جدید برگزار و حداقل دو یا سه شرکت توانمند برای تخلیه و بارگیری پس از طی مراحل قانونی برای رقابت در مرز بکار گرفته شوند و اگر دو مورد بالا انجام نشد همیاری شهرداری خلع ید و به نهاد دیگر مسئولیت پیمانکاری تخلیه و بارگیری در مرز بین المللی مهران واگذار شود.

ملی و فراگیر:

  1. قوانین مخل تولید که احصا شده اند برای مطرح شدن و ارائه تصمیم جدید در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اتاق ایران با محوریت معاون اول رئیس جمهوری ارسال شود.

     2- با توجه به ماده 138قانون مالیات های مستقیم پیشنهاد معافیت 10 ساله برای واحدهای تولیدی مستقر در مناطق توسعه نیافته و کمتر توسعه یافته مطرح شود تا پس از آن نیز بصورت پلکانی مالیات افزایش پیدا کند که این موضوع به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اتاق ایران برای طرح ارائه شود.

     3- با توجه به آیین نامه اجرایی تبصره 5 قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمای کارگاهها به میزان 5 نفر کارگر تامین اجتماعی است، به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مرکزی پیشنهاد شود واحدهای تولیدی مستقر در مناطق توسعه نیافته و کمتر توسعه یافته و مرزی برای یک دوره 10 ساله بطور کامل از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف شوند

خواندن 1937 دفعه