‏‏

‏‏

سه شنبه, 12 تیر 1397 ساعت 07:24

گزارش بیست و سومین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

پیش از دستور جلسه:

گزارش روند صادرات از مرز بین المللی مهران در سالجاری توسط رییس اتاق و دبیر جلسه

دستور جلسه:

مشکلات بوجود آمده برای تجار و بازرگانان استان ایلام در سنوات گذشته در خصوص مالیات وارزش افزوده

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: مشکل مالیاتی تجار باید بر طرف شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام برضرورت بر طرف سازی مشکل مالیاتی تجار و بازرگانان در این استان تاکید کرد.

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام با موضوع مشکل مالیاتی تجار گفت:همه ما معتقدیم یکی از درآمدهای پایدار که در بیشتر جوامع و دولت ها در تامین بودجه و هزینه های عمومی بسیار موثر است، بحث مالیات است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر تجار و بازرگانان نیز با صادرات غیرنفتی نقش موثری در رونق اقتصادی، ارزآوری و بهبود فضای کسب و کار ایجاد می کنند.

وی اظهار کرد: بالا بودن ریسک ناشی از صادرات و همچنین بالا بودن مالیات ها باعث شده که اخیرا تجار هیچگونه صادراتی را به نام خودشان ثبت نکنند و این عامل باعث کاهش صادرات می شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام به معافیت مالیاتی صادرات اشاره کرد و گفت: مهم ترین درخواست ما این است که تجار مشمول معافیت صد درصدی شوند.

فروتن ابراز امیدواری کرد با مساعدت امور مالیاتی مشکل تجار در این حوزه مرتفع شود.

استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی با صادرکنندگان در این استان تاکید کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش موثری در بهبود فضای کسب و کار و به تناسب آن رونق اقتصادی دارد و باید همه در راستای آسان سازی فرایند صادرات اهتمام جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: بدون تردید چرخ های توسعه استان ایلام با توسعه صادرات غیرنفتی بیشتر به گردش درمی آیند و باید تلاش کنیم که مشکلات بخش صادرات در سریع ترین زمان ممکن مرتفع شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام نیز در این نشست از آمادگی لازم برای مرتفع شدن مشکلات مالیاتی تجار خبر داد.

غلام رضا امیدی گفت: مهم ترین رویکرد ما این است که تلاش کنیم مشکلات مالیاتی تجار مرتفع شود و در این بخش از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

مصوبات استانی

1- اداره مالیاتی برای ثبت اطلاعات معاملات فصلی از اطلاعات گمرک اقدام و نسبت به بخشودگی جرائم ماده 169 قانون مالیات ها مساعدت و نسبت به بخشودگی جرائم به میزان 99 درصد اقدام کند.

2- در خصوص مالیات عملکرد صادرکنندگان نیز با توجه به صراحت ماده 141 مبنی بر معافیت مالیاتی صادرات نسبت به اعمال حداقل 85 و حداکثر 90 درصد از میزان درآمد در نظر گرفته شده برای تجار تعدیل و پس از آن میزان مالیات محاسبه و اقدام شود.

3- در خصوص مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان نیز پس از ارائه مدارک و اسناد مثبته به واحد مالیاتی ذیربط، اداره مالیاتی نسبت به استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان اقدام نماید. ضمنا دفاتر قانونی که در سال 96 برای سال مالی 96 پلپ شده اند مورد پذیرش قرار گیرد.

4- صادرکنندگان مکلفند برای سال 96 به بعد نسبت به رعایت مقررات وا جرای ماده 146 و 161 قانون مالیات ها مقررات مالیاتی را رعایت کنند و اتاق بازرگانی و اداره مالیاتی استان نیز نسبت به برگزاری دوره های آموزشی برای صادرکنندگان اقدام کنند.

خواندن 486 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 09:54