‏‏

‏‏

شنبه, 29 ارديبهشت 1397 ساعت 13:17

گزارش بیست و دوم جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

تاریخ جلسه:8/2/97

پیش از دستور جلسه:

دستاوردهای سفر اخیر هیات استان ایلام به استان واسط عراق توسط استاندار و رییس شورا

دستور جلسه:

1- بررسی تفاهنامه اخیر استانداری استان ایلام با همتایان استان واسط عراق                  

2- مشکلات داخلی تجار وبازرگانان مرز بین المللی مهران در خصوص مالیات ، عوارض و کبود امکانات سخت افزاری در مرز(لیفتراک و جرثقیل)

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی ایلا م در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

جایگاه مرز بین المللی مهران برای توسعه صادرات به عراق تقویت شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلا م بر ضرورت تقویت جایگاه مرز بین المللی مهران برای توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق تاکید کرد.

شعبان فروتن در اولین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام در سال جاری که با محوریت بررسی مشکلات تجار فعال در مرز مهران تشکیل شد بیان کرد: اعمال تعرفه دو گانه، کم بودن ارتباط گمرکات عراق با مسئولان گمرک ایلام، عدم مدیریت واحد در مرز و کوچک بودن محوطه تخلیه و بارگیری کالا از جمله مشکلات فراروی تجار فعال در مرز مهران است.

وی ادامه داد: کمبود امکانات سخت افزاری از جمله لیفتراک و جرثقیل، کم بودن درب های ورود و خروج کالا در مرز، بالا بودن اخذ عوارض از تجار، بالا بودن قیمت تمام شده صادرات کالا در مرز مهران، عدم امکانات مناسب رفاهی برای خدمات رسانی به تجار و همچنین مسائل مربوط به مالیات نیز از دیگر مشکلات تجار است.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در عین حال گفت: البته بخشی از مشکلات ناشی از کشور عراق بوده که در جریان آخرین سفر هیات مسئولان دولتی و بخش خصوصی استان ایلام به کشور عراق در قالب تفاهم نامه ای که منعقد شده این موضوع ها مرتفع خواهد شد.

فروتن اظهار کرد: مرز مهران دارای ظرفیت های مناسبی برای توسعه مراوده های تجاری با کشور عراق است که رفع مشکلات حوزه تجارت می تواند فضای کسب و کار مناسب تری را در منطقه ایجاد کند.

* تاکید استاندار ایلام بر رفع مشکلات مرز مهران

استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت شتاب بخشی در رفع مشکلات مرز مهران به منظور توسعه و تقویت صادرات غیرنفتی به کشور عراق تاکید کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی گفت: توسعه محوطه تخلیه و بارگیری مرز باید در سریع ترین زمان ممکن انجام گیرد و زمین های مجاور این مرز باید به محوطه الحاق شود.

وی ادامه داد: افزایش درب های ورود و خروج برای سرعت بخشی به صادرات نیز ضرورت دارد و مرزبانی و گمرکات باید در این زمینه اقدام مناسبی داشته باشند و با اخذ مجوز لازم در این زمینه اقدام کنند.

استاندار ایلا م کاهش عوارض از تجار را خواستار شد و از فرماندار مهران خواست با هیچ گونه مصوبه ای که به ضرر تجار است موافقت نکند چرا که صادرات محور اصلی اقتصاد است.

وی همچنین از مسئولان همیاری شهرداری خواست با افزایش امکانات سخت افزاری در مرز زمینه لازم برای توسعه خدمات رسانی به تجار را فراهم کنند.

سلیمانی دشتکی همچنین در خصوص مشکلات مالیاتی برای تجار نیز خواستار تشکیل نشستی با رئیس سازمان مالیاتی کشور شد و گفت: مشکل مالیات تجار باید از طریق رایزنی، گفت و گو و پیگیری رئیس سازمان مالیایت کشور مرتفع شود.

وی از معاون اقتصادی استاندار خواست کمیته ای با همکاری اتاق بازرگانی ایلام و سایر دستگاه های اجرایی به منظور رفع مشکلات مرزی و همچنین پیگیری اجرایی شدن تفاهم نامه های اقتصادی با عراق تشکیل دهد.

*معاون استاندار ایلام: طرح جامع صادرات توسط گمرک در مرز تهیه شود

معاون امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست خواستار تهیه طرح جامع صادرات در مرز مهران توسط گمرکات این استان شد.

ایوب درویشی گفت: همه نیازهای مرز بین المللی مهران به منظور توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق شامل انبار، سردخانه و دیگر کاربری های مرتبط با تجارت در این منطقه براساس اولویت باید در قالب طرح جامع پیش بینی شود.

وی ادامه داد: با تهیه طرح جامع می توان فرصت های جدیدی را برای کاهش مشکلات در حوزه تجارت پدید آورد تا مسئولیت هر بخش در قالب این طرح مشخص شود.

مدیرکل گمرکات استان ایلام ، مدیرعامل همیاری شهرداری ایلام و تعدادی از تجار وبازرگانان استان در این نشست نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص افزایش روند صادرات در مرز بین المللی مهران بیان کردند.

مصوبات

1- کمیته ای برای پیگیری تفاهم نامه های اقتصادی بین استان ایلام و واسط عراق به منظور اجرایی شدن مصوبات و همچنین رفع مشکلات متشکل از استانداری، اتاق بازرگانی و دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع تشکیل شود.

2- شورای هماهنگی اقتصادی ایلام متشکل از حوزه اقتصادی استانداری، اتاق بازرگانی، گمرکات و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط ، موضوع چگونگی شرح و وظایف قانونی مدیریت واحد گمرکات در مرز را بررسی کرده و تقسیم کار لازم در این حوزه برای جلوگیری از موازی کاری انجام گیرد.

3- مقرر گردید اخذ عوارض شهرداری مهران درسال 97 از پل زایر از کامیون های ایرانی حوزه تجارت خارجی حذف شود.

4- مقرر شد که در نشستی با حضور معاون اقتصادی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، مدیرعامل همیاری شهرداری و دو نفر از تجار موضوع نرخ خدمات به صادرکنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نتیجه نهایی پس از جمع بندی ابلاغ و اجرایی شود.

5- مقرر گردید گمرکات با همکاری مرزبانی و هماهنگی استانداری ایلام برای اخذ مجوز به منظور افزایش درب های ورود و خروج محوطه مرز مهران اقدام کنند.

خواندن 524 دفعه