‏‏

‏‏

یکشنبه, 10 دی 1396 ساعت 09:04

گزارش بیستمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

دستور جلسه

پیش از دستور جلسه:

گزارش مدیر گمرکات استان ایلام در خصوص آمار صادرات و واردات استان ایلام در 8 ماهه اول سال 96

دستور جلسه:

حل و فصل مشکلات و موانع بوجود آمده در روند توسعه فعالیت های مرز بین المللی مهران

مشروح مذاکرات

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: موانع صادراتی باید مرتفع شود

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام با توجه به نقش موثر صادرات در فضای کسب و کار، بر ضرورت مرتفع شدن موانع صادراتی تاکید کرد.

 

شعبان فروتن در بیستمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام گفت: مشکلات مربوط به صادرات در استان ایلام با عراق جنبه داخلی و خارجی دارد.

 

وی ادامه داد: اختلاف تعرفه های گمرکی در مرز، عدم اطلاع رسانی در خصوص تعطیلات فعالیت های صادراتی، اعمال سلیقه در فعالیت های مرزی از جمله موارد مربوط به مشکلات بخش خارجی و ناشی از مسئولان مرزی عراق است.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایلام به مشکلات داخلی در مرز مهران اشاره کرد و گفت: مشکلات عدیده ای در مرز مهران وجود دارد که می طلبد دولت از طریق وزارت خانه های مرتبط برای رفع یا کاهش مشکلات مرز وارد عمل شود.
فروتن با بیان اینکه در مرز مهران خلاء های زیادی وجود دارد، تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در مرز مهران نبود رایزن تجاری و اقتصادی از سوی دولت عراق است.
وی یادآور شد: مسئولان ایرانی باید از طریق دولت مرکزی عراق و با کمک سفارت ایران مشکلات موجود در مرز مهران را مطرح و مرتفع کند.
فروتن بر لزوم هماهنگی بیشتر در بین گمرک زرباطیه عراق و مهران در خصوص صادرات کالا و مبادله های تجاری تاکید کرد و گفت: برای کاهش مشکلات و بهبود وضعیت مراوده های تجاری باید بین این دو مرز هماهنگی های بیشتری صورت بگیرد.
وی همچنین پیگیری مشکلات تاجران را امری ضروری و لازم برشمرد و اظهار کرد: یکی دیگر از موانع بر سرراه تجارت استان تداخل برنامه های مدیریتی و موازی کاری های دستگاه های اداری است که باید این موازی کاری ها اصلاح شود.
وی تاکید کرد: همچنین محوطه گمرک مهران جوابگوی نگهداری حجم کالاهای صادراتی نیست و تجهیزات و امکانات این مرز نیازمند توسعه بیشتر است.
فروتن از وضعیت شرایط بهداشتی واحدهای تجاری مستقر در مرز انتقاد کرد و افزود: امکانات رفاهی در مرز مهران بسیار اندک و گاه در حد صفر است که باید این نیازها نیز مرتفع شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایلا م همچنین پیگیری راه اندازی کنسولگری عراق در استان ایلام را ضروری دانست و گفت: ایجاد کنسولگری عراق در ایلام باعث سهولت در امور تجاری و همچنین رفع مشکلات عراقی های مستقر در این استان می شود.

 

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست درخواست کرد که هیاتی متشکل از فعالان بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و دستگاه های اجرایی در مرز مهران تشکیل شود و مشکلات را به صورت هفتگی برای پیگیری به مسئولان اتاق بازرگانی و استانداری ارائه کند.

ایوب غیاثی گفت: بخش خصوصی استان ایلام دارای ظرفیت مناسبی است که باید از این توانمندی برای توسعه همه جانبه استان استفاده بهینه شود.

استاندار ایلام نیز در این نشست از تصویب احتمالی منطقه ویژه اقتصادی مهران در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: در صورت تصویب، این طرح باعث تحول اقتصادی زیادی در استان می شود.

قاسم سلیمانی دشتکی بر ضرورت رفع مشکلات بخش صادرات در این استان تاکید و اظهار کرد: مرز مهران با توجه به موقعیت خاص خود یک مرز منحصر به فردی است و مدیران باید از موقعیت این مرز برای رشد صادارت و توسعه و رونق استان استفاده بیشتری کنند.
وی افزود: معاون سیاسی امنیتی استانداری ظرف دو هفته آینده مقدمات تشکیل نشست مشترکی با حضور تجار، بازرگانان استان های ایلام و واسط را در عراق فراهم کند تا مسائل موجود در خصوص مراوده های تجاری این 2 استان بیان شود.
سلیمانی دشتکی با بیان اینکه گمرک باید برای رونق تجارت در مرز مهران تلاش کند، یادآور شد: مدیران حوزه های مرتبط نیز باید برای رفع مشکلات تجاری و گمرکی در مرز مهران با گمرک همراهی و همکاری داشته باشند.
وی با اشاره به برخی مشکلات تجار و بازرگانان در مرز مهران گفت: باید قوانین وضع شده از سوی مدیران به نفع مردم باشد نه اینکه به دامنه مشکلات آنها اضافه کند.
استاندار ایلام افزود: اتاق بازرگانی ایلام نیز از طریق اتاق بازرگانی ایران مقدمات نشست دو جانبه ای بین مسئولان ایران و عراقی در خصوص وضعیت مرز مهران پیگیری کند.
وی همچنین بر راه اندازی مرزهای چیلات و چنگوله تاکید کرد و افزود: زیرساخت های لازم در مرز چیلات دهلران فراهم شده ولی مرز چنگوله نیازمند ایجاد تاسیسات و زیرساخت های لازم برای راه اندازی است.

مدیرکل گمرکات استان ایلام نیز در این نشست گفت: تلاش می شود که کلیه موارد در خصوص مشکلات داخلی و خارجی در مرز مهران با همکاری دستگاه های اجرایی و اتاق بازرگانی مرتفع شود.

محسن مصطفایی بیان کرد: مهم ترین تلاش گمرک این است که بتواند زمینه سهولت در امور صادراتی را فراهم کند.

وی ادامه داد 784 میلیون دلار در 8 ماهه امسال از مرز مهران به کشور عراق صادر شده که این میزان صادرات در مقایسه با پارسال کاهش یافته است. که مهم ترین دلایل کاهش صادرات: تعرفه های بالای واردات کالا به عراق در مرز مهران، تعطیلی یک طرفه از سوی عراق و تعطیلی یک ماهه مرز به دلیل برگزاری آیین های ویژه اربعین عنوان کرد.

مصوبات استانی

 

1-تشکیل هیاتی از سازمان ها و ادارات مرتبط با مرز بین المللی مهران اعم از فرمانداری ، اتاق بازرگانی ، گمرک ، سازمان صنعت ومعدن وتجارت، همیاری شهرداری و... در هفته آینده تشکیل و وظایف هر نهاد به تفکیک معین و ابداغ گردد تا تداخل وظایف در مرز مهران بوجود نیاید.

 

2-معاونت سیاسی امنیتی استانداری ایلام مکلف شد مقدمات سفری به کشورعراق را ظرف دو هفته آینده فراهم کند تا مدیران ارشد دو استان ایلام و واسط عراق نسبت به حل و فصل مشکلات مرز بین المللی مهران اقدام کنند

 

3-اتاق ایلام نیز مکلف شد از طریق اتاق بازرگانی ایران جلسه ای با حضور استاندار ایلام در محل سفارت عراق در تهران را برنامه ریزی نماید.

خواندن 928 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 08:43