‏‏

‏‏

یکشنبه, 10 دی 1396 ساعت 08:46

گزارش نوزدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام

دستور جلسه:

بررسی کلی وضعیت اقتصادی ، تجاری و صادرات و ورادات استان ایلام

 

مشروح مذاکرات

 

در جلسه شورای گفت وگو و بخش خصوصی استان ایلام عنوان شد : مرزهای چیلات و چنگوله ایلام برای صادرات با عراق فعال شوند

 

نوزدهمین جلسه شورای گفت وگوی ایلام به ریاست استاندار جدید استان جناب آقای مهندس قاسم سلیمانی دشتکی روز پنج شنبه مورخ 9/9/96 در محل سالن اجتماعات استانداری ایلام تشکیل گردید در این جلسه رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان ایلام خواستار تسریع در فعال شدن مرزهای چیلات و چنگوله به عنوان پشتیبان مرز بین المللی مهران شد.
شعبان فروتن گفت: با توجه ظرفیت های اقتصادی این استان ضرورت دارد به منظور توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق مرزهای چیلات و چنگوله که در گذشته کار جانمایی از آنها انجام شده فعال شوند.

 

وی با بیان اینکه استان ایلام دارای ظرفیت های مناسبی در بخش نفت گاز و پتروشیمی، صنعت و معدن، گردشگری، کشاورزی و داشتن مرز با کشور عراق است افزود: مهم ترین تلاش کارگزاران باید معطوف به اولویت بندی به بهره برداری از ظرفیت های این منطقه باشد.

 

رئیس اتاق و دبیر جلسه اتاق های بازرگانی را توانمند توصیف کرد و گفت: بخش خصوصی به عنوان بازوی دستگاه های اجرایی آمادگی لازم برای هرگونه همکاری و ارائه مشاوره به سه قوا را دارد.

 

فروتن همچنین خواستار تسریع در ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری مهران شد و گفت: با توجه به شرایط حاکم بر مرز مهران که ناشی از ارتباط گسترده اقتصادی با کشور عراق بوده بنابراین تلاش برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد تجاری مهران شتاب گیرد.

 

وی همچنین اظهار کرد: نظر به ارتباط های اقتصادی و تردد میلیونی زوار عتبات عالیات از مرز مهران به عراق می طلبد که به منظور سهولت در کارها، کنسولگری عراق در این استان دایر شود.

رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان نیز در این نشست خواستار رسیدگی به مشکلات مرز و تجار فعال مشغول در مرز بین المللی مهران با طرفهای عراقی شد.

 

علی سایه میری گفت: رفع برخی مشکلات در مرز مهران می تواند زمینه ساز توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق باشد.

 

سید محمد موسوی نسب نایب رییس اتاق استان نیز بر ضرورت حمایت از صادرکنندگان و فعالین اقتصادی تاکید کرد.

 

نعمت زاده دبیر اتاق تعاون استان نیز به جایگاه بخش خصوصی در کشور و استان اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی با توجه به جایگاه و توانمندی که دارد می تواند کمک کار خوبی برای دولتمردان باشد.

 

فرزاد فیض الهی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام به توانمندی کمیسیون های این اتاق اشاره کرد و گفت: کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی از آمادگی لازم برای جلب سرمایه گذاران داخلی و خارجی با هماهنگی مدیران ارشد استان برخوردار است.

 

یاراله نصیری رییس سازمان صنعت معدن وتجارت استان ایلام نیز سهولت در انجام فعالیت های صادراتی را خواستار شد و گفت: مرز مهران برای رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند این است که مدیران ارشد استان پشتیبان تجار و فعالان اقتصادی باشند.

 

استاندار و رییس شورای گفت وگو نیز در این نشست گفت: بخش خصوصی در استان باید در زمینه توسعه اقتصادی در جایگاه و موقعیت مشاور توسعه ایفای نقش کند.

 

قاسم سلیمانی دشتکی اظهار کرد: از ارائه نقطه نظر و تجارب بخش خصوصی در راستای ایجاد تحول و توسعه استان استقبال می شود.
وی با ذکر اینکه نقش بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی و اتاق تعاون در توسعه استان بسیار تاثیرگذار است تاکید کرد: با توجه به مزیت های نفت و گاز، مرز بین المللی مهران و کشاورزی استان، بخش خصوصی باید با تمام توان در این عرصه ها ورود کند.
وی گفت: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی باید فعال تر شود و در این خصوص نشست های این شورا باید به صورت منظم و ماهانه برگزار شود.
سلیمانی دشتکی اظهار کرد: تولید، صنعت، توسعه صادرات، استفاده از ظرفیت های بخش نفت و گاز و انرژی، توسعه منطقه ویژه اقتصادی و ایجاد منطقه آزاد از جمله مسائلی است که در این شورا باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: همه مسائلی که مدنظر بخش خصوصی بویژه اتاق بازرگانی برای تقویت اقتصاد منطقه بوده براساس اولویت در دستور کار قرار می گیرد تا بتوانیم در کنار یکدیگر زمینه لازم برای شکوفایی اقتصاد منطقه را فراهم تر کنیم.

مصوبات استانی

 

1-در این نشست مقرر گردید جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام به صورت منظم و یکماه یکبار با دستور کار مشخص و کارشناسی شده برگزار شود.

 

2-مصوب شد که نشست فعالان بخش خصوصی ، تولید کنندگان ، تجار و بازرگانان با هماهنگی اتاق بازرگانی با حضور استاندار هر دو ماه یکبار تشکیل شود.

 

3-مقرر گردید اتاق بازرگانی استان بعنوان نماینده بخش خصوصی نامه ای را به همراه طرح توجیهی ومستندات آن برای استاندار ارسال تا ایشان نسبت به پیگیری ایجاد کنسولگری عراق در استان ایلام اقدام نماید.

 

4- مقرر گردید دبیرخانه شورای استان برای جلسه بعدی از جناب آقای دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور دعوت به عمل آورد .

خواندن 808 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 08:43