شنبه, 04 شهریور 1396 ساعت 05:24

رییس اتاق بازرگانی ایلام در نشست با روسای اتاق های واسط، میسان و دیوانیه عراق: تقویت روابط اقتصادی با عراق اولویتی اساسی است

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام تقویت روابط اقتصادی با کشور همسایه را جزو اولویت های اساسی جمهوری اسلامی ایران دانست.

 

روسای اتاق های دیوانیه، واسط و میسان به دعوت رسمی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام به این استان سفر کرده و از نمایشگاه توانمندی های عشایری و روستایی بازدید کردند.

شعبان فروتن در جریان نشست با روسای اتاق های دیوانیه، واسط و میسان عراق در هتل زاگرس ایلام بیان کرد: این استان به سبب همجواری با استان های دیوانیه، واسط و میسان عراق از هرگونه توسعه روابط اقتصادی و تجاری با این مناطق استقبال می کند.

وی ادامه داد: تقویت روابط تجاری زمینه ساز رونق اشتغال پایدار و شکوفایی اقتصادی برای همه مناطق مرزی خواهد بود و ما بدنبال افزایش روابط اقتصادی با شهرهای مختلف عراق هستیم.

رییس اتاق بازرگانی ایلام با اشاره به توانمندی های بخش خصوصی این استان برای تامین نیازهای اساسی بازار عراق گفت: خوشبختانه تجار و بازرگانان در کنار تولیدگران این استان همواره مصمم به افزایش مراوده های اقتصادی با طرف های مقابل هستند.

فروتن تاکید کرد: تلاش ما این است که اعزام هیات های تجاری و اقتصادی از استان ایلام و پذیرش هیات از کشورهای عراق به ویژه استان های مرزی دیوانیه، واسط و میسان عراق زمینه افزایش برای مراوده های تجاری روز به روز افزایش یابد.

وی به افزایش مرزهای بین استان ایلام و عراق اشاره کرد وگفت: خوشبختانه کار جانمایی مرز چنگوله در مجاورت شهابی میسان نیز به تازگی انجام شده و در آینده شاهد گشایش بازارچه در این منطقه خواهیم بود که نقش موثری در افزایش صادرات خواهد داشت.

رییس اتاق دیوانیه نیز به نمایندگی از هیات عراق از توسعه روابط اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان ایلام استقبال کرد.

محمود عبدالحسن جبار گفت: روابط اقتصادی بین ایران و عراق از گذشته تاکنون به نحو مطلوبی بوده و ما از افزایش این ارتباط دو سویه در حوزه های مختلف تجارت و بازرگانی استقبال می کنیم.

وی ادامه داد: استان ایلام نیز به سبب همجواری با استان های مرزی ما دارای قابلیت های خوبی است که ضرورت دارد از فرصت های مرزی برای گسترش روابط اقتصادی بیشتر استفاده شود.

عبدالحسن جبار افزود: تلاش می کنیم که در آینده نزدیک با افزایش پذیرش و اعزام هیات های اقتصادی بین ما و استان ایلام زمینه مناسبی برای تقویت روابط فراهم شود.

وی ابراز امیدواری کرد، بتوان با فعالیت روزافزون فعالان بخش خصوصی دو طرف شاهد تحول اقتصادی در مناطق مرزی به منظور دستیابی به توسعه پایدار شد.

4shahrivar962

***

بازدید هیات عراقی از نمایشگاه توانمندی های عشایری و روستایی استان ایلام

هیات سه نفره متشکل از روسای اتاق های دیوانیه، واسط و میسان عراق از نمایشگاه توانمندی های عشایری و روستایی استان ایلام در محل چغا سبز بازدید کردند.

رییس اتاق بازرگانی ایلام گفت: این هیات عراقی با هدف آشنایی با توانمندی های اقتصادی و تولیدی عشایری و روستایی به دعوت رسمی اتاق بازرگانی به این استان سفر کرده اند.

فروتن بیان کرد: تلاش شده که این هیات عراقی از نزدیک با بخشی از توانمندی های اقتصادی، کشاورزی، صنایع دستی و تولیدی عشایر و روستایی منطقه آشنا شوند.

وی اظهار کرد: در این نمایشگاه تازه ترین محصولات و دست آفرینه های هنری جامعه روستایی و عشایری استان از پوشاک فرش و گلیم تا غذاهای سوغاتی استان ایلام به نمایش گذاشته شده است.
معرفی جاذبه‌های فرهنگی از قبیل آداب و رسوم، پوشش‌های محلی، غذاها و
، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، استعدادهای جوان و کارآفرینان، ایجاد ارتباط دو سویه شهرنشینان با روستائیان و شناسایی بازارهای مصرف برای خرید محصولات و تولیدات روستاییان از دیگر اهداف وکارکردهای برگزاری این نمایشگاه عنوان شده است.
حدود 38 درصد از جمعیت استان 580 هزار نفری ایلام روستایی هستند که عمدتا بهره برداری بخش کشاورزی می باشند.
عشایر دامدار حدود 11 درصد از جمعیت استان ایلام را تشکیل می دهند که ارزش اقتصادی سالانه محصولات دامی ، لبنی و صنایع دستی انان سه هزار و 500 میلیارد ریال گزارش شده است.

4shahrivar963

***

نشست هیات عراقی با معاون عمرانی استاندار ایلام:

رییس اتاق بازرگانی ایلام در جریان نشست هیات عراقی با معاون عمرانی استاندار این استان در حاشیه نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایری گفت: بخش خصوصی این استان از هرگونه فعالیت های مشترک اقتصادی با طرف عراقی استقبال می کند.

فروتن گفت: بسترهای مناسبی برای ایجاد نمایشگاه های مشترک، شهرکهای صنعتی مشترک و دیگر بخش های بین استان ایلام و استان های مرزی عراق وجود دارد.

وی ادامه داد: ما بدنبال این هستیم که بتوانیم ارتباط مستحکمی بین بخش خصوصی دو طرف ایجاد کنیم تا شاهد تحول اقتصادی در این مناطق باشیم.

معاون امور عمرانی استاندار ایلام نیز در این نشست توسعه روابط دو سویه بین ایران و عراق را زمینه ساز رونق اقتصادی برای مناطق مرزی توصیف کرد.

شاپور پولادی گفت: ما معتقدیم که کارهای مشترک بین بخش خصوصی دو طرف در زمینه خدمات فنی و مهندسی و بازرگانی باید روز به روز افزایش یابد.

وی ادامه داد: امروز ارتباط خوبی بین ایلام و استان های مرزی کشور عراق در زمینه فعالیت های اقتصادی برقرار است که ما باید تلاش کنیم که از این فرصت برای پویایی اقتصاد مناطق بیشتر استفاده کنیم.

رییس اتاق بازرگانی دیوانیه نیز به نمایندگی از طرف عراقی از فعالیت های بخش خصوصی استان ایلام برای روابط اقتصادی با طرف های عراقی تقدیر کرد.

محمود عبدالحسن گفت: فعالیت های مشترک بین استان ایلام و استان های مرزی عراق می تواند حرکت مطلوبی برای استفاده بهینه از ظرفیت های دو طرف باشد.

وی ادامه داد: ما فعالیت های مشترک با استان ایلام را از طریق بخش خصوصی و دولتی عراق دنبال خواهیم کرد تا به نتیجه دلخواه برسیم.

4shahrivar964

 

خواندن 114 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 مهر 1396 ساعت 05:39