چهارشنبه, 25 مرداد 1396 ساعت 06:34

رییس اتاق بازرگانی ایلام در نشست مرزی با واسط عراق: بخش خصوصی از افزایش مراوده های تجاری با عراق استقبال می کند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: بخش خصوصی کشورمان از هرگونه افزایش مراوده های تجاری و اقتصادی با کشور عراق استقبال می کند.

 

شعبان فروتن در نشست مرزی مسئولان استان ایلام و واسط عراق (به دعوت رسمی اتاق ایلام از واسط) بیان کرد: عراق مهم ترین شریک تجاری با ایران است و افزایش ارتباط های اقتصادی با کشور همسایه در اولویت فعالیت ها قرار دارد.

وی با بیان اینکه مهم ترین تلاش و رویکرد بخش خصوصی و دولتی کشورمان مبتنی بر گسترش فعالیت های اقتصادی با طرف عراقی است در عین حال افزود: ما باید تلاش کنیم که مشکلاتی که فراروی تجار و بازرگانان وجود دارد در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود.

رییس اتاق بازرگانی ایلام بالا بودن تعرفه های گمرکی از جانب عراق، عدم اطلاع رسانی در خصوص هرگونه تغییر در دستورالعمل و بخشنامه در خصوص ممنوعیت برخی کالاها از سوی کشور همسایه را از جمله مشکلات مرزی دانست.

فروتن تاکید کرد: عدم شفافیت تعرفه ها نیز مشکل دیگری بوده به نحویکه تعرفه در برخی مناطق مرزی عراق و ایران با مرز مهران متفاوت است و همین عامل باعث بروز مشکلاتی برای تجار دو طرف شده که باید بر طرف شود.

وی با بیان اینکه نمایندگی اتاق مشترک ایران و عراق در اتاق بازرگانی ایلام فعال است افزود: این نمایندگی مشکلات مرزی را رصد می کند و همواره از طریق اتاق مشترک ایران و عراق و دیگر مسئولان دولتی کشورمان پیگیر رفع آنها است.

25mordad962

رییس اتاق بازرگانی ایلام همچنین پیشنهاد داد که زمینه لازم برای تردد موقت تجار برای سفر به داخل کشور عراق فراهم شود تا فرصت بازاریابی و افزایش ارتباط های تجاری بیشتر شود.

فروتن همچنین از تجار و فعالان اقتصادی عراق دعوت کرد که در نمایشگاه تولیدات روستایی ایلام که قرار است در آینده نزدیک در این استان برگزار شود، شرکت کنند.

دبیر اتاق مشترک ایران و عراق نیز در این نشست گفت: ما بدنبال تجدید ساختار روابط تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و عراق هستیم.

سیدحمید حسینی بیان کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده ایجاد مراکز تجاری، فروشگاه های زنجیره ای و نمایشگاه دائمی ایران در شهرهای مختلف در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: کلیه این فعالیت ها در راستای توسعه همکاری های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق بوده که می تواند زمینه ساز رونق اقتصادی بیش از پیش دو کشور باشد.

25mordad963

دبیر اتاق مشترک ایران و عراق همچنین از راه اندازی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق در بغداد خبر داد و گفت: با        راه اندازی این شعبه به تازگی بستر مناسبی برای تسریع در رفع مشکلات تجار و فعالان اقتصادی فراهم می شود.

حسینی همچنین به تغییرات جدید در ساختار وزارت امور خارجه کشورمان در سیاست های آتی اشاره کرد و گفت: فعال شدن معاونت اقتصادی در این وزارتخانه نوید دهنده حرکتی پویا برای تسهیل در روابط تجاری است که می توان از این ظرفیت در سفارتخانه ها و کنسولگری های کشورمان برای افزایش برقراری روابط اقتصادی با کشورهای هدف بیشتر استفاده شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: موضوع عراق برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

حشمت اله عسکری بیان کرد: عراق همواره باید نخستین شریک تجاری ایران باشد چرا که ما دارای ظرفیت های مناسبی برای بهبود روابط اقتصادی کشور همسایه هستیم.

وی ادامه داد: نگاهی به وضعیت تجارت کشورمان به عراق بیانگر این واقعیت است در ماه های نخست امسال از مجموع 13 میلیارد دلار صادرات ایران به کشورهای منطقه سهم چین 21 درصد و کمتر از 15 درصد حجم صادرات به عراق بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام افزود: در این مدت حجم صادرات به کشور عراق دو میلیار دلار بوده که    می طلبد با توجه به ظرفیت های موجود حجم صادرات غیرنفتی به کشور همسایه چند برابر شود.

عسکری به کاهش صادرات کالا در مرز مهران به عراق نیز اشاره کرد و گفت: بخش عظیمی از این کاهش صادرات کالا ناشی از افزایش تعرفه های گمرکی از جانب عراق است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز در این نشست گفت: برگزاری نشست های مشترک بین مسئولان بخش خصوصی و دولتی ایران و عراق می تواند به سرعت بخشی به رفع مشکلات احتمالی کمک کند.

یاراله نصیری بیان کرد: هماهنگی بیشتر بین مسئولان اقتصادی به ویژه در مناطق مرزی همچون ایلام و واسط می تواند به تولید ثروت، سرمایه و تجارت آسان منجر شود.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم که برگزاری چنین نشست هایی حداقل دو یا سه ماه یکبار تشکیل شود تا مشکلات هر چه سریع تر رفع شود.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: عدم اطلاع رسانی در تغییرات تعرفه ای باعث ضرر و زیان برای تجار ایرانی در مرز می شود.

مجتبی غیابی تاکید کرد: مسئولان مرزی واسط عراق حداقل یک هفته قبل از هرگونه تغییرات در روند صادرات در مرز ، مطالب را به تجار ایرانی اطلاع رسانی کنند.

رییس اتاق بازرگانی واسط عراق نیز در این نشست گفت: افزایش تعرفه های گمرکی ناشی از تصمیم حاکمیتی دولت مرکزی عراق است.

محمد غراوی بیان کرد: این درحالی است که تاکنون رایزنی های مختلفی با مسئولان عراق برای کاهش تعرفه انجام شده اما تحقق این امر نیازمند رایزنی مقامات دو کشور است.

وی ادامه داد: بخش خصوصی واسط عراق از هرگونه همکاری اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان های همجوار همچون استان ایلام استقبال می کند.

25mordad964

معاون استاندار واسط عراق نیز در این نشست گفت: قوانین و مقررات در حوزه تجارت و بازرگانی در بخشی از امور دارای تفاوت است که ما باید تلاش کنیم که تفاوت ها به حداقل برسد.

رشید مداوی بیان کرد: باید با تعدیل قوانین حوزه تجارت به ویژه از جانب عراق زمینه لازم برای کاهش تعرفه های گمرکی فراهم شود که این موضوع باید از طریق دولت مرکزی عراق انجام گیرد.

وی ادامه داد: ما نیازمند افزایش مراوده های تجاری با کشور ایران هستیم و اکنون روابط مستحکمی بین دو کشور در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برقرار است.

خواندن 191 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 مهر 1396 ساعت 05:37