‏‏

‏‏

شنبه, 01 مرداد 1401 ساعت 08:06

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت وگو: جذب سرمایه گذاران نیازمند ارائه مشوق های ویژه است

1mordad14011

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: جذب حمایت از سرمایه گذاران به منظور اجرای طرح ها نیازمند ارائه مشوق های ویژه است.

شعبان فروتن در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ایلام با موضوع راه های شناسایی و کاهش هزینه های تولید در این استان بیان کرد: حمایت از سرمایه گذاری در حوزه تولید برای رونق اشتغال و توسعه استان باید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه امروز برای اینکه تولید رونق گیرد باید مشوق های خاصی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود اظهار کرد: سرمایه گذاران باید معافیت های خاصی برای تقویت آنها در بخش های مالیاتی، تامین اجتماعی و سایر بخش ها در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام با بیان اینکه بالا بودن هزینه تولید زمینه ساز افزایش نرخ بیکاری، افزایش واردات کالاو دشورای صادرات کالا به سبب بالا بودن هزینه است افزود: بالا بودن هزینه تولید باعث کاهش توان رقابت تولیدات داخلی با مشابه خارجی و در نهایت کاهش رغبت مرم به خرید کالای ایرانی و انبار شدن محصولات می شود.

فروتن با اظهار اینکه بدون سرمایه گذاری نمی توان تولید را به جایگاهی که مدنظر است رساند، یادآور شد: استان ایلام در بخش های مختلف نفت و گاز ، کشاورزی ، صنعت و معدن ، بازرگانی ، میراث‌ فرهنگی و مرز بین المللی دارای مزیت های بسیار مهمی است و سرمایه‌گذاری در این بخش ها  می تواند فرصت مطلوبی را فراروی اقتصاد منطقه ایجاد کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایلام با تاکید بر این نکته که بخش خصوصی استان ایلام از هرگونه فعالیت سرمایه‌گذاری در بخش تولید حمایت می‌کند، یادآور شد: امیدوارم با همکاری و همراهی فعالان بخش خصوصی و دولتی شاهد تحول و جهش اقتصادی در استان باشیم.

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: سد بروکراسی دست و پاگیر اداری بر سر راه سرمایه‌گذاری باید شکسته شود .

حسن بهرام نیا با بیان اینکه مدیران علاوه بر فراهم کردن بستر برای سرمایه گذاران باید تسهیل کننده امور نیز باشند، تاکید کرد: اگر چنانچه مدیری در این راستا سهل انگاری کند قطعا جایگاهی در مدیریت استان نخواهد داشت.

وی در ادامه بر پای کار بودن همه مدیران برای شتاب دهی در چرخ توسعه استان تاکید کرد و افزود: برای گرم شدن دودکش کارخانه ها و همچنین چرخیدن چرخ کارخانجات صنعتی استان نیازمند اهتمام و همدلی همه دستگاه ها هستیم.

استاندار ایلام در ادامه خواستار شکستن سد بروکراسی دست و پاگیر اداری بر سر راه سرمایه‌گذاری شد و گفت: شایسته و پذیرفتنی نیست که برای استعلام ایجاد یک کارخانه آجر و سفال در استان  که در این شرایط اقتصادی حدود ۴۰۰ نفر اشتغالزایی دارد، حدود سه ماه به طول بیانجامد!

2mordad14012

وی در این خصوص با هشدار به برخی مدیران استان، گفت: اگر چنانچه مشخص شود هر مدیری در صدور پروانه آغاز  فعالیت کارخانجات و واحدهای تولیدی بصورت تعمدی تعلل کند علاوه بر خارج شدن از چرخه مدیریت استان، با وی برخورد قانونی خواهد شد.

بهرام نیا با اشاره به سهل انگاری برخی مدیران در اجرای برخی مصوب نشست ها، گفت: مسئولیت مستقیم اجرای مصوبات بر عهده خود اعضای کارگروه آن نشست است و هر  مدیری که به مصوبات نشست ها بی توجه باشد و به آنها عمل نکند در واقع با مدیریت ارشد استان همراه نیست و بزودی تعیین تکلیف خواهد شد.

وی از معاونین استاندار خواست تا مدیرانی که در روند اجرای مصوبات کم توجهی می کنند را  بسرعت شناسایی کنند.

استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم تسریع در جوابیه استعلامات حوزه تولید و سرمایه گذاری، یادآور شد: حداکثر مدت زمان پاسخ به استعلامات و صدور مجوزها حوزه تولید و سرمایه گذاری دو هفته است.

وی با عنوان این مطلب که جوابیه هیچ استعلامی نباید بیش از دو هفته به طول بیانجامد و در غیر اینصورت از نظر اداره به منزله جوابیه مثبت و آغاز کار فعالیت برای ایجاد طرح بلامانع تلقی شده و طرح مورد نظر باید عملیات آن آغاز شود، اضافه کرد: برای تسریع در امور کارگروه های زیربنایی و واگذاری طرح ها بصورت شخصا حضور خواهم یافت.

بهرام نیا در ادامه با اشاره به تلاش های انجام شده توسط وزیر کشور و سفارت ایران در عراق برای بازگشایی مرز چیلات گفت: با توجه با مکاتبات و پیگیری های سفارت ایران در عراق توسط وزیر کشور به زودی از سمت چیلات هم خبرهای خوبی در راه است.

وی از پذیرش هیات اقتصادی تجاری دیالی عراق توسط اتاق بازرگانی ایلام قدردانی کرد و گفت: بازاچه هلاله شمالی نیز زمینه توسعه صادرات بین ایلام و دیاله را فراهم می کند.

معاون امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: قوانین مزاحم و دست و پا گیر باید شناسایی شوند.

شهریار عباسی بر ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت های شهرک های صنعتی برای جذب سرمایه گذاران تاکید کرد و گفت: زمین و امکانات شهرک ها باید با قیمت منطقی و متعدل در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام نیز گفت: مهم ترین رویکرد این سازمان حمایت از اجرای طرح های دارای توجیه اقتصادی است.

رضا محمدرحیمی بیان کرد: این سازمان همواره با ارائه مشاوره از هرگونه اجرای طرح های اشتغالزا و دارای توجیه اقتصادی حمایت می کند.

مصوبات:

در این نشست مصوب شد: حداکثر مدت زمان پاسخ به استعلامات و صدور مجوزها حوزه تولید و       سرمایه گذاری دو هفته بوده و عدم جواب استعلام توسط دستگاه های اجرایی در این مدت به منزله بلامانع بودن مجوز طرح برای متقاضیان است.

همچنین مصوب شد که چنانچه دستگاهی در اجرای مصوبات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی تعلل و کوتاهی داشته باشد، با مدیران آن دستگاه به صورت قانونی برخورد شود.

خواندن 108 دفعه