‏‏

‏‏

شنبه, 03 اسفند 1398 ساعت 06:26

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: شرکت های دانش بنیان باید حمایت شوند

3esfand981

 

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی بر ضرورت حمایت از شرکت های دانش بنیان تاکید کرد.

شعبان فروتن در این نشست با موضوع بیان مشکلات و پیشنهادات پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان استان گفت: شرکت های دانش بنیان حرکت جدیدی برای استفاده از فناوری های روز است که می تواند کشور ما را به سمت توسعه همه جانبه با استفاده از دانش داخلی سوق دهد.

وی ادامه داد: مشکل در ناتوانی بازپرداخت تسهیلات، بهره تسهیلات بالا و کوتاه بودن زمان بازپرداخت تسهیلات از جمله مشکلاتی است که فراروی شرکت های دانش بنیان قرار دارد.

رئیس اتاق ایلام معافیت مالیاتی و کاهش سهم حق بیمه کارفرمایان شرکت های دانش بنیان از 30 به 10 درصد نیز از دیگر درخواست های این شرکت ها عنوان کرد.

فروتن تاکید کرد: با توجه به نقش محوری شرکت های دانش بنیان در توسعه همه جانبه کشور ضرورت دارد که با نگاه فرابخشی به تقویت این شرکت ها نگریسته شود.

رئیس پارک علم و فناوری ایلام نیز در این نشست گفت: 69 شرکت در این پارک وجود دارد که 17 شرکت از آنها فعال در حوزه دانش بنیان است.

کامران طاهرپور بیان کرد: از مجموع 90 محصول شرکت های دانش بنیان در استان ایلام تعداد 65 محصول تجاری سازی شده است.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری به تازگی صاحب سند و ملک جدید شده است افزود: قرار است در مجموعه جدید برای یکصد کارگاه ، آزمایشگاه فناوری ایجاد شود.

استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: درست است که تحریم ها مشکلاتی ایجاد کرده است اما نباید مانع خلاقیت و حرکت در ادامه مسیر شود.

قاسم سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه در ایران توان تولید باکیفیت و نوآورانه وجود دارد، گفت: تحریم ها می تواند فرصتی برای رشد فعالیت های نوآورانه و تولیدی در کشور باشد.

وی افزود: به همان شکل که توانستیم در حوزه ی نظامی و موشکی و هسته ای موفق شویم در حوزه های دانش بنیان و تولیدی و صنعتی نیز می توانیم موفق عمل کنیم.

استاندار ایلام با اشاره به نشست با شرکت های دانش بنیان گفت: در این نشست که با حضور مدیران این شرکت ها برگزار شد مسائل و مشکلات طرح شد و راهکارهایی نیز برای بالابردن ظرفیت ها در استان اتخاذ شد.

وی در ادامه گفت: مدیران توجه داشته باشند باید مسائلی را که سد راه تولید و نوآوری برای شرکت های دانش بنیان است، برطرف شود.

استاندار ایلام در ادامه به افتتاح مراکز دانش بنیان در استان اشاره کرد و گفت: در جریان افتتاح مرکز دانش بنیان در آزمایشگاه ژنتیک حضور یافتم که مسئول این مرکز می گفت اگر این خدمات و زنجیره ی این خدمات را گسترش دهیم می توانیم سالانه ۴۵۰ میلیارد تومان در بحث هزینه های بیماری های ژنتیکی صرفه جویی کنیم.

3esfand982

وی ادامه داد: در استان حدود ۴۴ درصد ازدواج ها فامیلی است که این سه برابر ناهنجاری های ژنتیکی در افراد را افزایش می دهد.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: در کشور در هر صد نفر دو نفر به طور طبیعی مشکل ژنتیکی دارند اما در استان ایلام این میزان ۵ درصد است و اگر این مرکز توسعه یابد به سرعت می توان از وقوع این ناهنجاری ها جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه ناچار به تقویت بخش خصوصی هستیم، اظهار داشت: در عین حال دولت می تواند همزمان بخش نظارتی خود را تقویت کند.

استاندار ایلام در ادامه بر ضرورت حذف بروکراسی دست و پاگیر در ادارات تاکید کرد و گفت: ما به بروکراسی عادت کرده ایم اما برای خدمت به مردم راهی جز کنار گذاشتن بروکراسی نداریم.

وی ادامه داد: در این راستا دستورالعمل هایی را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرده ایم از جمله اینکه هر نامه ای به هر دستگاهی ارجاع داده می شود بایست کتبا ظرف یک هفته پاسخ روشن داده شود.

استاندار ایلام در ادامه خواستار بالا رفتن افق دید مدیران استان شد و گفت: مدیران دلسوز در این شرایط بایست در قوانین و بخش نامه ها به دنبال راهکارها برای حل مشکلات و کمک به مردم باشند.

وی ادامه داد: قانون ما قانون خوبی است اما مشکل در تفسیر مجریان قانون در دستگاه های اجرایی است.

در این نشست تعدادی از نمایندگان شرکت های دانش بنیان مباحثی در خصوص مشکلات و تنگناهای فراروی این شرکت ها ارائه کردند.

در این نشست مصوب شد شهرداری ایلام ضمن اخذ مصوبه از شورای اسلامی شهر در زمینه تهاتر زمین محل سوله های واقع در فاطمیه به مساحت 10 هزار و 132 متر در قبال همین مقدار زمین در محل چوبداران ایلام اقدام مساعد به عمل آورد و اداره کل راه و شهرسازی جهت انجام تهاتر از سازمان ملی زمین و مسکن نسبت به اخذ مجوز اقدام کند که در این زمینه لازم است برای امور اداری یک صورتجلسه داخلی به منظور تهاتر موضوع بین دستگاه های اجرایی شامل شورای اسلامی، شهرداری، پارک علم و فناوری، اداره کل راه و شهرسازی تنظیم و منعقد شود.

همچنین مصوب شد هر نامه ای که از طریق ارباب رجوع و شرکت های دانش بنیان به دستگاه های اجرایی ارجاع داده می شود ظرف یک هفته دستگاه های اجرایی به استعلام ها پاسخ دهند و این درخواست ها ظرف یک ماه تعیین تکلیف شود.

علاوه بر این مصوب شد که نماینده شرکت های دانش بنیان در حوزه دام، طیور و کشت های گلخانه ای به همراه رئیس سازمان جهاد کشاورزی برای تامین نهادهای خوراک دام و طیور به منظور اشتغال روستایی صورتجلسه ای تنظیم و برای پیگیری به استاندار ارائه دهند.

مصوب شد که شرکت شهرک های صنعتی با هماهنگی بانک های عامل ترتیبی اتخاذ دهند تا سوله های این شهرک در اختیار شرکت های دانش بنیان برای توسعه تولید قرار گیرد.

خواندن 407 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 ارديبهشت 1399 ساعت 09:47