‏‏

‏‏

یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 ساعت 06:30

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در دیدار نماینده مجلس: نقشه راه برای رونق تولید و تجارت ترسیم شود

8ordibehesht981


 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: نقشه راه مبتنی بر نظرات کارشناسی و دقیق برای رونق تولید و تجارت ترسیم شود.

شعبان فروتن در جریان نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام با نماینده این استان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اقتصاد یک علم است و باید از ظرفیت های کارشناسان در بدنه دولت ، مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی برای بهبود وضعیت کسب و کار استفاده بهینه شود.

وی ادامه داد: بدون تردید پارلمان بخش خصوصی برای ارائه نقطه نظرات و پیشنهادها به منظور توسعه همه جانبه بخش اقتصادی از هیچ کوششی فروگذاری نخواهد کرد.

رئیس اتاق ایلام به وضعیت صادرات اشاره کرد و گفت: به منظور تشویق و انگیزه تجار و با وجود تجارت روزافزون با کشور عراق می طلبد که جایزه صادراتی به منظور کاهش ریسک ناشی از تجارت به تجار و بازرگانان پرداخت شود.

فروتن به موضوع پیمان سپاری ارزی پرداخت و افزود: با توجه به اینکه اکثر مبادلات تجاری در مرز مهران با کشور عراق به صورت ریالی انجام می گیرد موضوع پیمان سپاری ارزی و تعهد بازگشت 95 درصد ارزش صادراتی به سامانه نیما موجب ایجاد مشکلات برای تجار و کاهش فعالیت های صادراتی شده است.

وی پیشنهاد کرد، برای استان های کمتر برخوردار نظیر استان ایلام در تعیین کف ارزش ارز قابل برگشت برای صادر کنندگان از مرز این استان تجدید نظر شود چون زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور محدود بوده و با توجه به اینکه برخی از کالاهای صادراتی نظر به ماهیت و شرایط فروش زمان بیشتری را برای بازگشت ارز نیاز دارند بنابراین لازم است بازگشت ارز بین (9 ماه و یکساله) متناسب با نوع کالا در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق ایلام با بیان اینکه ارزش گذاری کالاهای صادراتی و وارداتی در سامانه گمرک تجدید نظر شود افزود: با توجه به بالا بودن ارزش گذاری شده کالاها از سامانه گمرک و عدم تطابق آن با ارزش واقعی کالاهای صادراتی که این مهم با توجه به موضوع پیمان سپاری ارزی و الزام به عودت ارزش صادراتی کالاها، اظهارنامه های مالیاتی منجر به عدم رغبت تجار به صادرات می شود.

وی کوچک بودن محوطه گمرکی، عدم صدور ویزای متعدد برای تجار، نبود کنسولگری عراق در ایلام، تعلل در ایجاد بازارچه ها چنگوله و چیلات را از دیگر مشکلات بخش تجارت در این استان دانست.

وی در ادامه بر ضرورت حمایت همه جانبه از تولید تاکید کرد و گفت: براساس آیین نامه اجرایی تبصره 5 قانون معافیت از پرداخت حق بیمه، سهم کارفرمای کارگاهها 5 نفر کارگر تامین اجتماعی است که پیشنهاد می شود واحد تولیدی مستقر در مناطق توسعه نیافته و کمتر توسعه یافته و مرزی همچون ایلام برای یک دوره 10 ساله بطور کامل از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف شوند.

فروتن همچنین به موضوع ماده 138 قانون مالیات های مستقیم پرداخت و پیشنهاد کرد، واحد تولیدی مستقر در مناطق توسعه نیافته و کمتر توسعه یافته و مرزی مانند استان ایلام برای یک دوره 10ساله بطور کامل از پرداخت مالیات معاف گردند و پس از آن نیز بصورت پلکانی مالیات افزایش پیدا کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: روند صادرات به کشور عراق در دو سه اخیر در مقایسه با سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

سعد حسینی افزود: مهم ترین عامل کاهش صادرات عدم حمایت همه جانبه از صادرکنندگان و همچنین بالا بودن عوارض گمرک از طرف کشور عراق است.

نائب رئیس اول اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست صدور بخشنامه های غیرکارشناسی را از مهم ترین عوامل بروز مشکلات برای تولید دانست و گفت: برخی قوانین به جای اینکه راهگشا باشند، به موانع بزرگی بر سرراه تولید و تجارت تبدیل شده اند.

عدنان کرمی نسب بیان کرد: هزینه بالای تولید، بالا بودن نرخ سود بانکی، مشکل مالیات، تامین اجتماعی و نبود مواد اولیه باعث شده که تولید هر روز ضعیف تر شود و هیچکس در این زمینه پاسخگویی ندارد.

وی ادامه داد: هزینه تولید سرسام آور و بالاست، بنابراین در این شرایط تورمی و رکود اقتصادی تولید کننده چطور می تواند هم تولید و اشتغال ایجاد کند و هم اینکه به موقع اقساط بانکی پرداخت کرده و هزینه های مربوط به مالیات و تامین اجتماعی را به موقع بپردازد.

کرمی نسب با بیان اینکه دستیابی به توسعه پایدار در عرصه تولید و تجارت با شعار دادن محقق نمی شود گفت: با تقسیم کار و اعمال تصمیم گیرهای درست و کارشناسی شده مسیر تولید و تجارت هموار می شود.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: تاکنون تفاهم نامه های مختلفی با طرف عراقی منعقد شده که نیاز است با دیپلماسی اقتصادی این موضوع پیگیری شود تا به نتیجه منجر شود.

8ordibehesht982

سیدمحمد موسوی نسب افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی می توانند با اعمال قوانین دولت را ملزم کنند که برنامه های متعددی را برای حمایت از برنامه های بخش خصوصی داشته باشند.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام خواستاراصلاح قوانین دست و پا گیر شد و گفت: نگاه دولت و دیگر مسئولان به کشور عراق باید نگاه ملی باشد چرا که این کشور مهم ترین شریک تجاری ما به شمار می رود.

فرج امیدی افزود: نگاهی به آمارها بیانگر این واقعیت است که عراق بازار مناسبی برای صادرات کالاهای ایرانی دارد و باید از این ظرفیت عظیم برای رونق کسب و کار بیش از پیش استفاده شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات اقتصادی کشور ما این است که سیاست ها در حوزه اقتصادی سردرگم است که می طلبد مجلس شورای اسلامی در این حوزه ورود کرده و موضوع را پیگیری کند.

امیدی محدودیت و ممنوعیت ها از دیگر مشکلات صادرات دانست و افزود: برای عبور از این وضعیت نیاز به دیپلماسی اقتصادی مستمر و مداوم است که بتواند با نگاه ویژه مسیرهای جدیدی را برای صادرات ایجاد کند.

وی تاکید کرد: در استان ایلام نیز می طلبد کمیته کارشناسی برای بررسی چالش های اقتصادی با محوریت استانداری، نمایندگان مجلس و اتاق بازرگانی تشکیل شود تا چالش های در حوزه های مختلف اقتصادی به ویژه تولید و تجارت مرتفع شود.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: وزارتخانه ها هیچگونه مشوق خاصی برای تولید و تجارت همچون سایر کشورهای منطقه در نظر نمی گیرند.

اکبر ابراهیم نژاد افزود: دولت برای تقویت تولید و تجارت باید مشوق های عملی داشته باشد تا فعالان این عرصه به ادامه کار دلگرم شوند.

سرپرست گمرکات استان ایلام نیز در این نشست گفت: گمرکات براساس قانون مجری بخشنامه و قوانین دولتی است و همواره بدنبال همکاری لازم با فعالان بخش خصوصی بوده است.

روح اله غلامی بیان کرد: یکی از برنامه های گمرکات کشور این است که همواره با فعالان عرصه تولید و تجارت همکاری مطلوبی داشته باشد که خوشبختانه در مرز مهران شاهد حمایت همه جانبه از تجار هستیم.

وی میزان صادرات پارسال در این استان به کشور عراق را یک میلیارد و 270 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: ترانزیت کالا نیز از رشد 20 درصدی برخوردار است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست بر ضرورت ایجاد بازارچه های جدید با کشور عراق تاکید کرد.

مجتبی غیابی گفت: با توجه به اینکه مرز بین المللی مهران در ایام منتهی به اربعین حسینی به مدت دو ماه تعطیل می شود بنابراین نیاز است که بازارچه های جدید به عنوان مرز پشتیبان تجارت در این استان فعال شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این می طلبد که در رایزنی مقامات با طرف مقابل، عراقی ها ملزم شوند که هر گونه تعطیلی یا افزایش تعرفه را به تجار اطلاع رسانی کنند تا باعث بروز مشکلات برای تجار ما نشوند.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: منطقه آزاد تجاری باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شود چرا که این موضوع برای توسعه اقتصادی استان بسیار حائز اهمیت است.

ادریس پاپایی همچنین بر ضرورت شفاف سازی قانون صادرات تاکید کرد و افزود: بروز برخی بخشنامه ها و قوانین دست و پا گیر باعث عدم شفافیت در تولید و تجارت شده است.

وی ادامه داد: بنابراین می طلبد که مجلس شورای اسلامی و دولتمردان برای بهبود وضعیت تولید و صادرات برنامه ای مشخص و قابل دسترسی داشته باشند.

کارشناس حوزه معاونت امور هماهنگی اقتصادی استانداری ایلام نیز در این نشست گفت: تاکنون گام های بلندی برای تقویت زیرساخت ها در مرز بین المللی مهران برداشته شده است.

داریوش چمن آرا افزود: موضوع ایجاد بازارچه های مرزی جدید با عراق نیز در دستور کار مسئولان ارشد استان قرار دارد و تاکنون زیرساخت هایی در مناطق مرزی چنگوله و چیلات ایجاد شده است.

یکی از تجار فعال در مرز مهران نیز در این نشست گفت: وضعیت فعالیت همیاری شهرداری در مرز مهران در حوزه غرفه های تجاری، تخلیه و بارگیری و دیگر بخش های مربوط به فعالیت اقتصادی در مرز باید مشخص شود.

مجتبی ملکی زاده افزود: در شرایط کنونی برای اینکه صادرات به درستی در مسیر درستی قرار گیرد باید تقسیم کار صورت گیرد و وظیفه هر دستگاه در مرز مشخص باشد.

8ordibehesht983

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: برای بهبود وضعیت اقتصادی و تجارت بین استان ایلام و عراق نیاز است که مسئولان ارشد محلی دو طرف کارها را پیگیری و به نتیجه برسانند.

سجاد شیرخانی افزود: چنانچه کارها از طریق مسئولان محلی استان های همجوار ما در عراق پیگیری شود زودتر به نتیجه می رسد.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: آزمایش های تخصصی استاندارد برخی کالاهای صادراتی باید در مرز مهران انجام شود چرا که اعمال این آزمایش در استان های همجوار باعث تعلل در کار و بروز مشکلات در عرصه صادرات می شود.

محمد ملکی افزود: ارتباط با طرف عراقی توسط مسئولان باید بیشتر باشد تا در هنگام بروز مشکلات احتمالی بتوان برای رفع آن اقدام شود.

وی به اعلام آمادگی برخی از فعالان اقتصادی عراق برای سرمایه گذاری در این استان اشاره کرد و گفت: صدور بخشنامه ها و تغییر ناگهانی قوانین در حوزه سرمایه گذاری مانع بزرگی برای جذب سرمایه گذاری است که باید در این زمینه     چاره اندیشی شود.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در شرایط کنونی می طلبد که فعالان اقتصادی بخش خصوصی بیش از پیش محور فعالیت ها باشند و از دولتی ها جلوتر حرکت کنند.

جلال میرزایی با اشاره به شرایط ناشی از تحریم افزود: برای عبور از شرایط تحریم نیاز است که در عرصه بین الملل با کشورهای منطقه روابط متقابل و دو طرفه داشته باشیم که این مهم همواره از طریق وزارت امور خارجه پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه دوره آزمون و خطا گذشته است افزود: نباید با صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های متعدد عرصه بر تولید و تجارت تنگ شود چرا که کارها باید دقیق و کارشناسانه باشد.

این نماینده مجلس افزود: کوچک سازی و چابک سازی دولت جزو برنامه هایی است که باید حتما انجام شود و بیشتر امور به بخش خصوصی واگذار شود چرا که تجربه نشان داده هر جا بخش خصوصی ورود کرده بیشتر موفق بوده است.

میرزایی نیز بر ضرورت همکاری با کشورهای منطقه به ویژه عراق تاکید کرد وگفت: تاکنون نشست های مختلفی با طرف عراقی در زمینه توسعه تولید و تجارت انجام شده که این موضوع اکنون به جد در دست پیگیری است.

وی اظهار کرد: فعالان عرصه اقتصادی باید بروز باشند و متناسب با شرایط اقتصاد و بازار منطقه کارها را مدیریت کنند و هر جا مانعی وجود داشت موضوع را مطرح کنند تا از طریق مقامات ارشد پیگیری و منجر به نتیجه شود.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی به مشکلات ناشی از ارز اشاره کرد و گفت: ارز ماهیت اقتصادی دارد نباید این موضوع سیاسی شود چرا که وقتی این اتفاق افتاد دچار تلاطم و نوسان می شود.

وی در خصوص پیگیری ایجاد کنسولگری عراق در ایلام و همچنین منطقه آزاد تجاری مهران قول مساعد داد و گفت: این دو موضوع همواره در دستور کار بوده و از طریق مقامات ارشد پیگیری می شود.

 

خواندن 1008 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 11 خرداد 1398 ساعت 06:38