‏‏

‏‏

دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 ساعت 07:04

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در دیدار با نماینده مجلس: نظرات بخش خصوصی در تصمیم گیری های کلان اقتصادی لحاظ شود

2ordibehesht981


 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: نظرات کارشناسی بخش خصوصی در تصمیم گیری و     تصمیم سازی های کلان اقتصادی لحاظ شود.

شعبان فروتن در جریان نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام با نماینده این استان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: استفاده بهینه از نظرات کارشناسی شده پارلمان بخش خصوصی می تواند راهگشا باشد چرا که فعالان این حوزه همواره بازوی توانمند دستگاه های اجرایی و تصمیم گیر به شمار می روند.

وی به مشکلات بخش تولید اشاره کرد و گفت: درسالی که به عنوان رونق تولید نامگذاری شده می طلبد که برنامه ای منسجم دقیق و منطبق با واقعیت ها برای توسعه همه جانبه تولید هدف گذاری شود تا بتوان حیات تازه ای به تولید بخشید.

رئیس اتاق ایلام گفت: رفع مشکلات بخش مالیاتی، تامین اجتماعی و همچنین جلوگیری از نوسانات نرخ ارز و تقویت سرمایه در گردش واحدهای تولید می تواند به رونق تولید منجر شود.

فروتن بر ضرورت حمایت همه جانبه از صادرات غیرنفتی به کشورهای مختلف کشور اشاره و افزود: هر چه تولید و صادرات تقویت شوند به تناسب آن زمینه لازم برای رونق فضای کسب و کار ایجاد می شود.

وی اظهار کرد: راه اندازی بازارچه های جدید مانند چنگوله، هلاله شمالی و چیلات بین استان ایلام با کشور عراق جزو مطالبات جدی فعالان صادراتی بوده که با وجود ایجاد زیرساخت های لازم اما طرف عراقی پای کار نیامده است.

رئیس اتاق ایلام صدور ویزای متعدد و افزایش امکانات برای توسعه صادرات در مرز مهران را از دیگر خواسته های تجار در این استان دانست.

فروتن ایجاد منطقه آزاد تجاری را از دیگر ضرورت های رونق تولید در این استان توصیف کرد و گفت: ایجاد منطقه آزاد  می تواند زمینه لازم برای توسعه همه جانبه منطقه را فراهم کند.

2ordibehesht982

وی همچنین بر ضرورت شرکت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی همواره به دنبال توسعه اقتصادی بوده و مباحث مهمی در آن مطرح می شود که نیاز به پیگیری از طریق نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارند.

سعد حسینی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست بر ضرورت همدلی مسئولان تاکید کرد و گفت: باید همه تلاش کنند که تولید و صادرات مسیر درستی را پیدا کند تا شاهد بهبود فضای کسب و کار باشیم.

نائب رئیس اول اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: تولید در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری به حمایت همه جانبه مسئولان، دستگاه های اجرایی و بانک ها نیاز دارد.

عدنان کرمی نسب بیان کرد: حذف قوانین دست و پا گیر ، رفع پیچیدگی ها در پرداخت وام ها در بانک ها به فعالان عرصه تولید، کاهش نرخ سود بانکی و تقویت سرمایه در گردش از جمله مواردی است که می تواند به رونق تولید و در نهایت اشتغال پایدار منجر شود.

وی بر ضرورت جا به جایی صنایع در شهر به شهرکهای صنعتی تاکید کرد و گفت: واحدهای تولیدی باید در یکجا متمرکز شوند تا از ترافیک شهری و افزایش هزینه های مازاد بر تولید جلوگیری شود.

ادریس پاپایی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: کلیه تصمیم گیری ها در عراق توسط دولت مرکزی اعمال می شود که با ایجاد کنسولگری عراق در ایلام بخشی از مشکلات تجار مرتفع می شود.

موسی فاطمی راد نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: تعرفه ها کالا در سامانه گمرک با وضعیت کنونی بازار هیچگونه تناسبی ندارد و باید برای رفع این مشکل چاره اندیشی شود.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: مدیریت واحد در مرز مهران باید اعمال شود تا از هرگونه موازی کاری در عرصه تجارت جلوگیری شود.

محمد ملکی اظهار کرد: افزایش محوطه تخلیه بارگیری، آسفالت محوطه مرز و واقعی کردن نرخ تعرفه گمرکی از جمله مطالبات تجار در مرز بین المللی مهران به شمار می رود.

وی ادامه داد: مالیات بر صادرات نیز از دیگر مشکلاتی که گریبانگیر تجار شده که باید در این زمینه چاره اندیشی شود.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: تولید به شدت تضعیف شده و به تناسب آن صادرات نیز روند کاهشی در پیش گرفته است.

سیدمحمد موسوی نسب افزود: سختگیری در کارهای گمرکی باعث کوچ صادرکنندگان به دیگر مرزها شده که این روند باعث تضعیف صادرات در مرز مهران می شود.

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: صدور بخشنامه های متعدد باعث بروز مشکلات برای تولید و تجارت شده است.

3ordibehesht983

سجاد شیرخانی افزود: این درحالی است که می طلبد بخشی از امور به خود استانها واگذار شود تا متناسب با وضعیت و ساختار اقتصادی در این زمینه چاره اندیشی شود.

محمد ایدی مشاور اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست خرید محصولات تولیدی استان توسط دستگاه های اجرایی و همچنین ایجاد بازار بین المللی اربعین در این استان را پیشنهاد کرد.

امیر دانگاه دیگر مشاور اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست ایجاد ردیف اعتباری ویژه برای تولید و ضرورت عارضه یابی واحدهای تولیدی را از مهم ترین مطالبات بخش تولید در این استان دانست.

علی سایه میری دیگر مشاور اتاق بازرگانی ایلام بررسی بازار عراق، رشد سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده از توان بخش خصوصی در تصمیم گیری های کلان کشور را از جمله ضرورت های اقتصادی توصیف کرد.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: اقتصاد ما با مشکلات عدیده ای مواجه است و در حقیقت از دیرباز تاکنون اقتصاد بیمار است.

سلام امینی بیان کرد: محدودیت در روند صادرات و واردات، نوسانات ناشی از نرخ ارز در کنار مشکلات حوزه تولید باعث بروز مشکلات اساسی در حوزه اقتصاد شده است.

وی با بیان اینکه دوران آزمایش و خطا در عرصه اقتصاد گذشته است افزود: متاسفانه برنامه راهبردی و در حقیقت نسخه مشخصی که بتواند مسیر درست اقتصاد را مشخص کند وجود ندارد.

این نماینده مجلس در ادامه بر ضرورت افزایش بازارچه های مرزی بین استان ایلام و عراق نیز تاکید کرد و گفت: با وجود پیگیری های فراوان اما تاکنون عراق ها پای کار نیامده اند اما این موضوع از طریق وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.

امینی افزود: کارها در مرز مهران باید توسط گمرکات انجام شود و از هرگونه موازی کاری که منجر به بروز مشکلات برای تجار می شود جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری در دست پیگیری است افزود: بدون تردید ایجاد این منطقه می تواند فرصت های جدیدی را برای توسعه استان و منطقه رقم بزند.

این نماینده مجلس بر ضرورت حمایت از تصمیم گیری های کارشناسانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: تلاش می شود که در این نشست ها نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان نیز حضور پررنگی داشته باشند.

امینی از پیگیری کنسولگری عراق در این استان از طریق رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر امور خارجه خبر داد و گفت: کشور همسایه یک کنسولگری دیگر باید در کشورمان ایجاد کند که تلاش ما این است کنسولگری عراق در استان ایلام راه اندازی و فعال شود.

خواندن 363 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 11 خرداد 1398 ساعت 06:37