‏‏

‏‏

چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 07:55

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در دیدار با امام جمعه:مهم ترین رویکرد اتاق بازرگانی مبتنی بر حمایت از سرمایه گذاری، تولید و تجارت است

17bahman9711

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: مهم ترین رویکرد اتاق بازرگانی مبتنی بر حمایت از سرمایه گذاری، تولید و تجارت است.


 

شعبان فروتن در جریان نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام بیان کرد: استان ایلام برای رسیدن به نقطه مطلوب با توجه به ظرفیت هایی که در بخش های مختلف دارد نیازمند سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی است.

وی ادامه داد: این استان شرایط خاصی در بخش های اقتصادی از حیث کشاورزی و منابع طبیعی، گردشگری، نفت و گاز، صنعت و معدن و داشتن مرز با عراق دارد که باید با جذب سرمایه گذاری مطمئن و مطلوب زمینه لازم برای بکارگیری این فرصت ها فراهم شود.

رئیس اتاق ایلام با بیان اینکه این استان دارای 430 کیلومتر مرز مشترک با عراق است افزود: روند صادرات در این منطقه با کشور عراق مناسب است اما مشکلاتی وجود دارد که با همکاری و هماهنگی مجموعه مدیریت ارشد استان و طرف عراقی قابل رفع است.

فروتن افزود: این درحالی است که با توجه به تفاهم نامه های همکاری انجام شده بین مسئولان این استان و طرف های عراقی پیش بینی ما این است که روند صادرات بین این استان با کشور همسایه همچنان افزایش یابد.

رئیس اتاق ایلام بر ضرورت پیگیری افزایش بازارچه و مرز تجاری بین این استان و کشور عراق تاکید کرد و گفت: کارهای لازم در خصوص بازارچه های هلاله شمالی، چنگوله و چیلات دهلران انجام شده که لازم است برای تصویب نهایی پیگیری شوند.

وی اظهار کرد: با وجود اینکه ما در گذشته کانتینر هم در بازارچه هلاله شمالی گذاشتیم و با مسئولان عراقی دیدار و گفت و گو داشتیم اما تاکنون ایجاد این بازارچه نهایی نشده است.

وی افزود: راه اندازی بازارچه های جدید در این استان با عراق می تواند بر اقتصاد استان به ویژه اشتغال پایدار برای جوانان و رونق اقتصادی موثر باشد.

17bahman9712

فروتن همچنین حمایت همه جانبه از تولید را خواستار شد و گفت: تولیدگران ما در استان ایلام مشکلاتی دارند که درخواست می شود از طریق وزارتخانه های مختلف و بانکهای عامل مشکلات این حوزه برطرف شود.

وی همچنین به وضعیت بازار اشاره کرد و خواستار تعدیل شدن قیمت برخی اقلام به ویژه گوشت قرمز در این استان شد و گفت: همه باید تلاش کنیم که قیمت کالاهای داخلی تعدیل شود تا بازار به ثبات برسد.

رئیس اتاق ایلام همچنین به وضعیت فعالیت این اتاق اشاره کرد و گفت: اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام سابقه 21 سال فعالیت در استان دارد که 10 نفر از مجموع این اعضا، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران هستند که نقش موثری در معادلات اقتصادی کشور ایفا می کنند.

فروتن افزود: تاکنون برای چهار هزار نفر کارت بازرگانی صادر شده که حدود یکهزار نفر از آنان همواره در بخش های اقتصادی در مرز بین المللی مهران در حوزه صادرات فعالیت دارند.

وی اظهار کرد: شش کمیسیون تخصصی در اتاق بازرگانی ایلام شامل گردشگری، صادرات و واردات، کشاورزی، بیمه و بانک، خدمات فنی مهندسی و سرمایه گذاری فعال است.

فروتن افزود: همچنین اتاق بازرگانی ایلام با راه اندازی شعبه اتاق مشترک ایران و عراق در استان گام اساسی را برای توسعه فعالیت با کشور عراق برداشته است.

17nahman9713

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام نیز در این نشست از کار و اقدام های بخش خصوصی در حوزه اقتصادی به ویژه صادرات قدردانی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین الله نور کریمی تبار گفت: فعالان اقتصادی در شرایط کنونی در خط مقدم جبهه اقتصادی قرار دارند به نحوی که فعالیت در این عرصه جهاد است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه های واقعی باید به سمت تولید سوق داده شود ادامه داد: ضرورت دارد در شرایط کنونی کلیه زیرساخت های لازم برای تسهیل فعالان اقتصادی در بخش های مختلف فراهم شود و همه از بخش خصوصی برای رونق اقتصادی حمایت همه جانبه داشته باشند.

امام جمعه ایلام گفت: با توجه به انگیزه معنوی که در صادرات به کشورهای عراق و سوریه وجود دارد بنابراین باید راه های دسترسی به این بازارها تسهیل شود.

وی اظهار کرد: بدون تردید افزایش بازارچه های مرزی بین استان ایلام و کشور عراق می تواند فرصت های جدیدی را برای کسب و کار و رونق اقتصادی ایجاد کند تا جوانان بتوانند در این مسیر اشتغال مناسبی داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام افزود: با توجه به مباحث و پیشنهادهای اتاق بازرگانی ایلام ضرورت دارد که کارگروهی متشکل از کارشناسان بخش دولتی و خصوصی با هدف بررسی این پیشنهادها تشکیل شود تا کار وارد مرحله اجرایی شده و هر جا مانعی وجود دارد موانع باید به سرعت بر طرف شود.

حجت اسلام و المسلمین کریمی تبار با اشاره به اینکه همت مطلوبی بین مسئولان این استان وجود دارد تاکید کرد: باید تلاش کنیم که از طریق رایزنی با مقامات ارشد کشور زمینه لازم برای رونق اقتصادی این استان فراهم شود.

خواندن 1738 دفعه